Piękne urzędy stoją nie tylko w wielkich miastach. Załatwianie spraw w tych miejscach to sama przyjemność! [PRZEGLĄD]
Typowy polski urząd kojarzy się nam z szarym i ponurym budynkiem. Oto lista obiektów użyteczności publicznej które udowadniają, że dobra architektura nie jest urzędnikom obca. Zobaczcie najpiękniejsze polskie urzędy, sądy i ratusze!
Sąd Rejonowy w Siedlcach; pracownia HRA
Siedziba Sądu Rejonowego w Siedlcach znajduje się przy ul. Kazimierzowskiej 31a. Za projekt inwestycji odpowiada pracownia HRA. Budynek swoją formą miał podkreślać odpowiedzialną rolę i majestat urzędu. Prosta, nieskomplikowana bryła została od frontu ozdobiona rytmicznym rzędem kolumn. Architekci chcieli w ten sposób nawiązać do budowli antycznych.
fot. Bartłomiej Witczak
Trzykondygnacyjny budynek, będący w istocie zwykłym "pudełkiem", architekci urozmaicili rzędem słupów. Kolumny mają symbolizować stabilność prawa. We wnętrzu skontrastowano beton architektoniczny z detalami z transparentnego szkła. O tym, że gmach jest siedzibą instytucji państwowej, świadczą reliefy przedstawiające godło państwowe odciśnięte w elementach żelbetowych.
fot. Bartłomiej Witczak
Naszym głównym celem projektowym było stworzenie monumentalnego obiektu, który jednoznacznie kojarzyłby się z władzą sądowniczą, pozostając jednocześnie przyjazny użytkownikom i interesantom. Przyjęte rozwiązania miały nawiązywać do stabilności prawa, pozwalającej jednocześnie na zapewnienie pełnej przejrzystości procedur sądowych
- mówią autorzy inwestycji, architekci z pracowni HRA.
fot. Bartłomiej Witczak
Dowiedz się więcej o Sądzie Rejonowym w Siedlcach: KLIK!
Ratusz Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna; pracownia BBGK
Siedzibę konstancińskiego magistratu przy ul. Piaseczyńskiej 77 stworzyła pracownia BBGK Architekci. Ratusz jest budynkiem parterowym, jedynie skrzydło południowe ma dwie kondygnacje. Zwieńczono je wieżą, w której mieści się sala rady miasta. Wewnętrzna struktura zorganizowana jest wokół dwóch dziedzińców: wejściowego oraz wewnętrznego, na który otwierają się pomieszczenia biurowe.
Fot. Juliusz Sokołowski
Elewacja obiektu została pokryta cegłą ceramiczną, którą ułożono w powtarzalny wzór rombów. Jest to bezpośrednie nawiązanie do zabudowy wokół ratusza, w której dominują stare stodoły wykonane z cegły i dębu.
Fot. Juliusz Sokołowski
Ratusz Konstancina-Jeziorny dwa oblicza architektoniczne: zewnętrzne (od strony ul. Piaseczyńskiej) - bardziej reprezentacyjne i oficjalne oraz wewnętrzne (od ul. Kolejowej) - przyjazne dla jego użytkowników, otwarte i przejrzyste.
Fot. Juliusz Sokołowski
Dowiedz się więcej o Ratuszu Miasta i Gminy w Konstancinie-Jeziornie: KLIK!
Archiwum Państwowe w Białymstoku; pracownia Arkon
Nowa siedziba białostockiego Archiwum Państwowego mieści się przy ul. Mickiewicza 101. Autorem budynku jest pracownia Arkon Jan Kabac. Obiekt podzielono na trzy części - przestrzeń przeznaczoną dla klientów, magazyny oddzielone śluzą oraz strefę przyjęć nowych zbiorów. Z zewnątrz najbardziej wyróżnia się rotunda ozdobiona blachami z perforowanej miedzi. Oprócz efektownego wyglądu, wycięcia w kształcie plastrów miodu wpuszczają do wnętrza światło słoneczne.
fot. Agnieszka Sadowska
Ta blacha będzie patynowała, zmieniała się z czasem, jak dokumenty. Dojdzie do tego, że będzie piękna. Mam nadzieję, że tak piękna jak na dachach kościołów.
- mówi Marek Kietliński, dyrektor Archiwum Państwowego w Białymstoku.
fot. Agnieszka Sadowska
Na poziomie -1 znajduje się strefa wyładunku nowych akt, magazynek-kwarantanna i kancelaria tajna. Na poziomie 0 do dyspozycji interesantów jest sala wystawowa, konferencyjna i edukacyjna, pokoje do rozmów indywidualnych oraz pomieszczenia administracyjne. Z kolei poziom +1 to magazyny oddzielone śluzą od reszty budynku. Całą inwestycję wyposażono w szereg systemów elektronicznych, aby zapewnić przechowywanym zbiorom bezpieczeństwo i optymalne warunki.
fot. Agnieszka Sadowska
Urząd Marszałkowski w Lublinie; pracownia Projekt PBPA
Gmach lubelskiego Urzędu Marszałkowskiego, położony przy ul. Grottgera 4 to dzieło Projektu Polsko-Belgijskiej Pracowni Architektury. Architekci chcieli stworzyć budynek, który nie będzie "ikoną", lecz z klasą będzie prezentował powagę urzędu.
fot. Marcin Mularczyk, www.fotoradarmm.pl
Dziewięciokondygnacyjny budynek ma dość spokojną formę i buduje regularną pierzeję otaczających ulic. Do Urzędu Marszałkowskiego doklejono gmach Lubelskiego Centrum Konferencyjnego. Po drugiej stronie ulicy mieści się Centrum Spotkania Kultur.
fot. Marcin Mularczyk, www.fotoradarmm.pl
Chociaż siedziba urzędu w założeniu bazuje na prostych formach, projektanci nadali mu dostojny charakter za pomocą geometrycznych detali. Fasadę ozdobiono pionowymi liniami, które z daleka przypominają żyletki. Nocą elewacja jest podświetlana.
fot. Marcin Mularczyk, www.fotoradarmm.pl
Dowiedz się więcej o Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie: KLIK!
Ratusz i centrum administracyjno-usługowe w Siechnicach; pracownia MPP
Siechnice na Dolnym Śląsku to ewenement urbanistyczny w skali całego kraju. Miasteczko, w wyniku zniszczeń po powodzi tysiąclecia w 1997 roku, zaczęło budować się praktycznie od zera. Jeszcze 10 lat w miejscu obecnego centrum nie było niczego poza szczerym polem. Dzisiaj serce miejscowości zachwyca położonymi przy ul. Jana Pawła II 12 miejskim placem z targowiskiem i ratuszem projektu Zbigniewa Maćkowa.
fot. Maciek Lulko
Ratusz może budzić skojarzenia z architekturą holenderską dzięki użyciu brązowej cegły, bardzo popularnej w tym kraju. Chociaż nieskomplikowana bryła składa się z dwóch "klocków", osobowości nadaje jej wykusz z ogromną szklaną ścianą. Na szóstym piętrze budynku znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać okolicę.
fot. Maciek Lulko
Budynek udowadnia, że architektura wysokiej jakości nie jest zaadresowana tylko do wielkich miast. Sam architekt, Zbigniew Maćków, tak opisuje siechnicki ratusz:
Nowoczesny budynek administracji samorządowej, stanowiący centralny punkt w przestrzeni publicznej placu i czytelną dominantę wizualną i wysokościową.
fot. Maciek Lulko
Dowiedz się więcej o Ratuszu w Siechnicach: KLIK!
Urząd Dozoru Technicznego w Bydgoszczy; pracownia Podczaszy
Oddział Urzędu Dozoru Technicznego w Bydgoszczy, zaprojektowany przez Podczaszy Pracownia Architektoniczna znajduje się przy ul. Kamiennej 76. Nowoczesna bryła z daleka wygląda jak dwa sześciany ustawione na wspólnej platformie. Fasadę dwupiętrowego biurowca zdobią przeszklenia ułożone naprzemiennie z białą, aluminiową okładziną.
fot. Piotr Krajewski, http://pkrajewski.pl
Siedziba UDT mieści gabinety przeznaczone dla około 80 pracowników, a także salę szkoleniową, w której zmieści 100 osób. Do dyspozycji kierowców przeznaczono dwa parkingi: naziemny i podziemny.
fot. Piotr Krajewski, http://pkrajewski.pl
W zamyśle architektów zastosowanie jasnej, lekkiej elewacji z brązowymi wykończeniami pozwoliło przełamać stereotypowe myślenie o urzędzie jako szarym i ponurym gmachu.
fot. Piotr Krajewski, http://pkrajewski.pl
Urząd Gminy w Michałowicach; pracownia WMA
Urząd Gminy Michałowice to kolejna realizacja, która udowadnia, że we wsiach i małych miastach można budować estetycznie. Budynek stoi w Regułach przy al. Powstańców Warszawy 1, tuż obok przystanku Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Koncepcję opracowali architekci z pracowni WMA Magda Musiał.
fot. Witold Wielgosz
Z lotu ptaka budynek przypomina wielki trapez. Bryła urzędu została lekko cofnięta w stosunku do płaskiego dachu, który wsparto na wysokich słupach. Gmach, dzięki zaokrąglonym rogom przywodzi skojarzenia z architekturą modernizmu. Jasną elewację architekci przełamali ciemną stolarką okienną.
fot. Witold Wielgosz
Urząd Marszałkowski w Poznaniu; pracownia Warsztat Architektury
Budynek przy al. Niepodległości 34 w Poznaniu mieści siedziby Urzędu Marszałkowskiego i Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Pod jedenastopiętrowym, szklanym gmachem podpisuje się Krzysztof Kozłowski (Warsztat Architektury. Pracownia autorska). W koncepcji architekta szklana elewacja nawiązuje do idei transparentności działań władzy, natomiast kamienny cokół symbolizuje stałość.
fot. Piotr Krajewski, http://pkrajewski.pl/
Efektowną świetlistość budowli uzyskano dzięki starannie zaprojektowanej konstrukcji; do minimum ograniczono występowanie słupów i innych podpór. Ogromne połacie szkła na elewacji zapewniają także optymalne oświetlenie wnętrza.
fot. Piotr Krajewski, http://pkrajewski.pl/
Urząd jest piękny, wygodny, funkcjonalny. Już nawet nie chodzi o to, że mamy do dyspozycji przestronne biura, klimatyzację, windy, pokoje konferencyjne, ale wreszcie jesteśmy pod jednym dachem, bo wcześniej byliśmy porozrzucani po całym Poznaniu
- zachwyca się Marcin Jabłoński, wiceszef departamentu administracyjnego Urzędu Marszałkowskiego.
fot. Piotr Krajewski, http://pkrajewski.pl/
Dowiedz się więcej o Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu: KLIK!
Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie; pracownia S.A.M.I.
Siedziba Sądu zajmuje budynek przy ul. Boduena 3/5 w Warszawie, tuż przy pl. Powstańców Warszawy. Projekt opracowano w pracowni S.A.M.I. Architekci. Budowla, nawiązująca do tradycji architektury modernistycznej świetnie wpisuje się w pierzeję ulicy. Elegancka, zachowawcza bryła doskonale pasuje do okolicznych zabudowań.
fot. S.A.M.I. Architekci
fot. S.A.M.I. Architekci
fot. S.A.M.I. Architekci
Skomentuj:
Piękne urzędy stoją nie tylko w wielkich miastach. Załatwianie spraw w tych miejscach to sama przyjemność! [PRZEGLĄD]