Hala 100-lecia Cracovii - jeden z najnowocześniejszych obiektów sportowych w Polsce
Niespełna dwa tygodnie temu została otwarta hala 100-lecia Cracovii. Budynek będzie miejscem przygotowań polskich paraolimpijczyków, ale nie tylko. Z hali skorzystają również kluby sportowe i mieszkańcy Krakowa. Obiekt wyróżnia się ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi, funkcjonalnością i świetną integracją z otoczeniem. Projekt nowej krakowskiej hali sportowej stworzyło Biuro Projektów Lewicki Łatak.
Lokalizacja hali 100-lecia Cracovii
Budynek zlokalizowany jest przy alei Focha naprzeciwko Błoń Krakowskich, na płaskim terenie o powierzchni zbliżonej do trójkąta wyznaczonego przez bieg alei, brzeg rzeki Rudawy oraz istniejącą zabudowę.
- Staraliśmy się, by planowany budynek - przez jego związanie z miejscem, ziemią i uformowanie - stał się częścią krakowskiego pejzażu
- podkreślają architekci z Biura Projektów Lewicki Łatak.
Budynek o horyzontalnej bryle
Hala 100-lecia Cracovii to budynek o horyzontalnej bryle, który jest kontynuacją topograficznej rzeźby terenu. Obiekt wyrasta wprost z ziemi, łącząc poziomy chodnika wzdłuż alei Focha i ścieżki biegnącej po wale Rudawy z parterem hali, jej przyziemiem i tarasem na dachu.
Wykorzystanie blachy Cor-Ten
Elewację obiektu pokrywają głównie panele z blachy Cor-Ten - stali o specjalnym składzie chemicznym zapewniającym odporność na korozję i charakterystyczne rdzawe zabarwienie.
- Z powodu swego unikalnego składu chemicznego na powierzchni stali wydzielają się tlenki miedzi (patyna), które tworzą w pełni szczelną i trwałą powłokę zatrzymującą procesy korozyjne i ograniczającą straty grubości blachy. Zastosowanie tego gatunku stali eliminuje potrzebę nakładania dodatkowych powłok podczas produkcji i w okresie eksploatacji, redukując zanieczyszczenie środowiska i obniżając koszty produktu
- informuje Łukasz Sokołowski, kierownik budowy z firmy Skanska.
Poza tym materiałem projektanci zastosowali również około 1000 m kw. szklanych fasad i przeszkleń.
Dach porośnięty zielenią
Budynek ma płaski dach porośnięty zielenią, na który prowadzi podjazd z zaprojektowaną pochylnią. To rozwiązanie umożliwia osobom niepełnosprawnym poruszającym się na wózkach inwalidzkich bezproblemowe przedostanie się na teren dachu.
"W ciągu dwóch lat zbudowaliśmy jeden z najnowocześniejszych obiektów sportowych w kraju."
- W ciągu dwóch lat zbudowaliśmy jeden z najnowocześniejszych obiektów sportowych w kraju. Płyta boiska osadzona jest 3,5 m pod poziomem terenu. Na sufitach hali i największych pomieszczeń zastosowaliśmy okładzinę akustyczną w postaci tynku celulozowego, a w całym budynku nie ma nawet 1 m kw. ścian tynkowanych tradycyjnie - postawiliśmy na surowy charakter wykończenia. Dla podkreślenia tego efektu dominują cztery kolory: rudy, grafitowy, biały oraz odcień naturalnego betonu
- wyjaśnia Łukasz Sokołowski.
Wnętrza nowej krakowskiej hali sportowej
W głównej części obiektu znajduje się sala gier o wymiarach 44 x 26 m, w której można rozgrywać mecze większości dyscyplin halowych. Na trybunach rozmieszczono blisko 800 miejsc dla kibiców, w tym 48 dla osób z ograniczoną mobilnością. W hali 100-lecia Cracovii powstały też m.in. zaplecze rehabilitacyjno-sanitarne, siłownia, taras widokowy i kawiarnia.
Firma Skanska wybudowała halę 100-lecia Cracovii
Obiekt hali 100-lecia Cracovii wybudowała firma Skanska S.A. na zlecenie Gminy Miejskiej Kraków - Zarządu Infrastruktury Sportowej. Wartość inwestycji to 45,5 mln zł brutto.
Skomentuj:
Hala 100-lecia Cracovii - jeden z najnowocześniejszych obiektów sportowych w Polsce