OVO Grąbczewscy Architekci wyróżnieni w międzynarodowym konkursie na projekt szkoły dla dzieci
Studio projektowe OVO Grąbczewscy Architekci otrzymało wyróżnienie w międzynarodowym konkursie na nową szkołę Losbates w czeskich Lounowicach. Zamiast anonimowej, typowej i monotonnej konstrukcji projektanci zaproponowali zaskakujący i przestrzenny budynek, w którym dzieci mogłyby się uczyć, bawić i rozwijać kreatywne myślenie. Obiekt wyróżnia się ciekawymi rozwiązaniami ekologicznymi i energooszczędnymi.
Inspiracje projektowe
Architekci tworząc projekt szkoły w czeskich Lounowicach czerpali inspiracje z regionalnej architektury, jak również wykorzystali elementy charakterystyczne dla nowoczesnej architektury ekologicznej. W ten sposób obiekt idealnie wpisuje się w okoliczną zabudowę i jest bardziej przyjazny dzieciom.
Szkołę tworzą jedno- lub dwupiętrowe pawilony
Szkołę w czeskich Lounowicach tworzą jedno lub dwupiętrowe, niezbyt oddalone od siebie pawilony, które łączą się w konstrukcyjną całość. Obiekt ma dwa wejścia główne - od strony zachodniej i północnej. Architekci zaprojektowali też kilka niezależnych wejść połączonych ciągiem korytarzy, przeznaczonych tylko dla nauczycieli i pracowników placówki edukacyjnej.
Co znajduje się na terenie tego kompleksu edukacyjnego?
W północnej części kompleksu edukacyjnego znajdują się: szkoła artystyczna, audytorium i gimnazjum. W centralnej strefie rozmieszczono główne patio, bibliotekę i pomieszczenia z klasami dla uczniów. Obiekt uzupełniony jest o biura dla dyrekcji, administracji oraz sekretariat. Projektanci stworzyli również nowoczesną salę gimnastyczną i duże obiekty sportowe na otwartej przestrzeni.
Wnętrza szkoły w czeskich Lounowicach
Architekci zaprojektowali ciepłe, przyjazne dzieciom wnętrza, zdominowane przez białe ściany, drewniane podłogi i widoczne krokwie. W poszczególnych pomieszczeniach znajdują się solidne i funkcjonalne meble oraz elementy pochodzące z recyklingu.
Konstrukcja zielonego dachu
W projekcie najbardziej wyróżnia się konstrukcja zielonego dachu, który pełni w obiekcie bardzo ważną funkcję. Dach pokryty roślinnością ogranicza latem nagrzewanie budynku i zwiększa poziom odporności na ogień, zimą natomiast służy jako dodatkowa izolacja. Oprócz tego zapewnia retencję wody deszczowej i jej naturalną filtrację, znacząco poprawia równowagę biologicznie czynnej powierzchni oraz przyczynia się do stworzenia zdrowego mikroklimatu.
Rozwiązania ekologiczne i energooszczędne
Projektanci zastosowali też wiele rozwiązań ekologicznych i ergooszczędnych. Podstawowym materiałem konstrukcyjnym jest drewno - najbardziej ekologiczny w pełni odnawialny materiał budowlany, mający doskonałe właściwości izolacyjne. Koncepcja energetyczna budynku opiera się na odnawialnych źródłach energii. Ponadto obiekt nie przyczynia się do zanieczyszczenia gleby ani powietrza.
Wyróżnienie dla OVO Grąbczewscy Architekci
Jury międzynarodowego konkursu na projekt szkoły dla dzieci w czeskich Lounowicach miało niełatwe zadanie, ponieważ musiało ocenić aż 108 realizacji z 38 krajów świata. Ostatecznie zostały przyznane 3 nagrody i 1 wyróżnienie dla OVO Grąbczewscy Architekci. Niewątpliwie jest to jeden z największych sukcesów tego polskiego studia projektowego.
W składzie autorów tego projektu znaleźli się: Barbara Grąbczewska, Oskar Grąbczewski, Marek Grąbczewski, Karolina Grzesista, Sonia Jarczyk, Kamil Kajdas, Marta Kamińska, Małgorzata Karolak, Justyna Motyka, Zuzanna Szmatloch.
Skomentuj:
OVO Grąbczewscy Architekci wyróżnieni w międzynarodowym konkursie na projekt szkoły dla dzieci