Termomodernizacja Urzędu Miasta w Krakowie - świetny przykład ratowania dobrej, powojennej architektury
Modernizm to ważna część polskiej architektury. Wokół nas wciąż istnieją budynki, które przypominają nam o tym cennym dziedzictwie. Niestety wiele z nich już się mocno postarzało i straciło dawny blask. Jak nadać im nową jakość, nie gubiąc przy tym ich wartości? Znakomitym przykładem ratowania dobrej, powojennej architektury jest termomodernizacja budynku Urzędu Miasta przy Al. Powstania Warszawskiego 10 w Krakowie. Za projekt tej realizacji odpowiedzialne jest studio MTWW Architekci.
Jeden z najważniejszych przykładów powojennego modernizmu
Obiekt przy Al. Powstania Warszawskiego 10 jest jednym z najważniejszych przykładów powojennego modernizmu. Wzniesiono go na przełomie lat 1969-1970. Projekt stworzyło małżeństwo architektów - Jerzy i Maria Chronowscy.
Budynek wyróżnia się dzięki aluminiowym łamaczom światła, które przypominają kształtem żyletki. Co ciekawe, architekci ze studia MTWW planując prace termomodernizacyjne chcieli usunąć te elementy. Ten pomysł spotkał się ze sprzeciwem mieszkańców Krakowa i ostatecznie nie doszło do jego realizacji.
Efekt świeżości, elegancji i ponadczasowości
Krakowski Urząd Miasta miał zostać zmodernizowany w 2012 roku, jednak z różnych przyczyn tak się nie stało. Dopiero w 2015 r. pracownia MTWW Architekci uaktualniła projekt termomodernizacji obiektu i po dwóch latach rozpoczęła jego realizację.
Założeniem projektowym było uzyskanie efektu świeżości, elegancji i ponadczasowości, przy jednoczesnym poszanowaniu intencji autorów pierwotnego konceptu. Wiele stworzonych rozwiązań architekci skonsultowali z Marią Chronowską, która niewątpliwie miała duży wpływ na kształt projektu.
Poszukiwania w archiwach
Skąd czerpie się inspiracje przy tego typu projektach jak modernizacja, kiedy jednym z kluczowych założeń jest uszanowanie historii budynku i zachowanie jego pierwotnych rozwiązań?
- Płyną one z pierwszych kroków, jakie musi postawić architekt w procesie tworzenia. To przeglądanie starych zdjęć, rysunków, czytanie monografii naukowych na temat danego obiektu. Wiele wnosi możliwość skonsultowania nowych rozwiązań z autorem oryginalnego konceptu. Przy projektowaniu termomodernizacji Żyletkowca mieliśmy takie szczęście, jednak nie zawsze jest to możliwe, a wtedy trzeba spędzić naprawdę wiele godzin na badaniach budynku, poszukiwaniu archiwalnych opisów, zdjęć czy planów. Ciekawa praca, ale bardzo żmudna
- wyjaśnia arch. Mariusz Twardowski z MTWW Architekci.
Nie wszystkie "żyletki" dało się ocalić
Termomodernizacja budynku przy Al. Powstania Warszawskiego 10, mimo iż miała przebiegać sprawnie i bezproblemowo, okazała się dużym wyzwaniem dla architektów ze studia MTWW.
- Wiele z "żyletek" nie nadawało się do wyczyszczenia, ponieważ ich stalowe konstrukcje były za bardzo skorodowane. Zaskoczeniem okazał się także stan niektórych miejsc między szybami w klatkach schodowych
- wspomina arch. Mariusz Twardowski.
W efekcie projektanci musieli na bieżąco dostarczać rozwiązania, które z jednej strony zachowywałyby atmosferę pierwotnego projektu, z drugiej byłyby bezpieczne, a przy tym zapewniały odpowiednią izolacyjność cieplną.
System ocieplenia Baumit
Prace termomodernizacyjne przeprowadzono przy użyciu wysokiej jakości materiałów - systemu ocieplenia Baumit.
- Z firmą Baumit znamy się nie od dziś. Wykorzystywaliśmy już jej produkty w naszych projektach i byliśmy zadowoleni z końcowego efektu. Z perspektywy architekta to najlepsza rekomendacja, a świadomość, że nie musi szukać nikogo innego, bo ten producent spełnia wszystkie oczekiwania, to dodatkowy komfort
- dodaje arch. Mariusz Twardowski.
Projekt został doceniony i otrzymał prestiżowy tytuł
Odnowienie budynku Urzędu Miasta w Krakowie zostało docenione w środowisku branżowym. W lutym tego roku realizacja otrzymała prestiżowy tytuł Fasada Roku 2017 w kategorii "budynek po termomodernizacji" i dołączyła do międzynarodowej obsady Baumit Life Challenge 2018.
Skomentuj:
Termomodernizacja Urzędu Miasta w Krakowie - świetny przykład ratowania dobrej, powojennej architektury