Jak wygląda nowy budynek Archiwum Państwowego w Białymstoku?
Prace budowlane w nowej siedzibie Archiwum Państwowego w Białymstoku zaczęły się w 2016 r. i trwały 15 miesięcy. Budynek jest już gotowy do użytku, lecz jego oficjalne otwarcie nastąpi 20 czerwca 2018 roku. Jak pod względem architektonicznym prezentuje się gmach z archiwaliami przy ulicy Mickiewicza na Krywlanach?
Nowoczesna konstrukcja siedziby Archiwum Państwowego w Białymstoku
Bryła nowego Archiwum Państwowego w Białymstoku podzielona jest na trzy części. Każda z nich wyróżnia się nowoczesną konstrukcją i ma mnóstwo oryginalnych elementów, które od razu przyciągają uwagę.
Znakiem charakterystycznym obiektu przy ulicy Mickiewicza na Krywlanach jest wykończona blachą rotunda z powycinanymi w niej sześciokątami, co przypomina plaster miodu. Wpuszczają one światło do środka obiektu.
- Ta blacha będzie się patynowała, zmieniała się z czasem, jak dokumenty. Dojdzie do tego, że będzie piękna. Mam nadzieję, że tak piękna jak na dachach kościołów - mówi Marek Kietliński, dyrektor Archiwum Państwowego w Białymstoku.
Miejsce otwarte dla każdego
Pracownicy Archiwum Państwowego w Białymstoku podkreślają, że ma być ono miejscem otwartym dla każdego. W tym celu stworzono tu funkcjonalne i przyjazne wnętrza, mające zachęcać aranżacją i jakościowym wyposażeniem. Jak się prezentują?
Strefa "0"
W strefie "0" znajduje się sala wystawowa, w której prezentowane będą ekspozycje czasowe oraz oryginały dokumentów archiwalnych; sala konferencyjna mieszcząca około 90 osób; sala edukacyjna dla uczniów szkół; sale do rozmów indywidualnych oraz czytelnia usytuowana od północnego-wschodu.
Dodatkowo na parterze mieszczą się: sekretariat i gabinet dyrektora oraz sala narad z kolejnymi kopiami dokumentów.
Pierwsze piętro
Na pierwszym piętrze przygotowano pomieszczenia dla pracowników archiwum, jak również pokój do pracy dla studentów i praktykantów. Oprócz tego na poziomie "+1" przygotowane są już regały i szafy na około 100 tysięcy map.
Część magazynowa
W sali magazynowej Archiwum Państwowego w Białymstoku znajduje się 11 kilometrów półek.
- Możliwe jest dostawienie kolejnych 22 kilometrów półek na archiwalia. To budynek spełniający wyśrubowane normy cieplne. Ma to być obiekt pasywny, bez grzejników, na bieżąco monitorowany pod względem temperatury i wilgotności. No i zabezpieczony przed pożarem czy wodą - mówi dyrektor Kietliński.
Kancelaria tajna i skarbiec
Na poziomie "-1" będą przyjmowane i wyładowywane akta archiwalne. W tej strefie mieści się też kancelaria tajna zawierająca dokumenty "ściśle tajne". Najbardziej strzeżone materiały znajdą się w "skarbcu".
- Będą tu dokumenty z czasów Branickich, a także papierowa ewidencja skarbowa, czyli inwentarze, do których - oprócz dwóch osób - nikt nie ma dostępu - wyjaśnia dyrektor. - Skarbiec, ze względu na bardzo cenne dokumenty, ma system gaśniczy i system monitoringu bez dostępu do innej sieci.
Warto wspomnieć, że w strefie "-1" zaaranżowano również pomieszczenia: pracownię fotograficzną, miejsce do skanowania dokumentów, a także pracownię konserwatorską.
Koncepcja i projekt nowej siedziby białostockiego archiwum
Za koncepcję gmachu Archiwum Państwowego w Białymstoku odpowiada miejscowy architekt Jan Kabac, natomiast projekt wykonał Mateusz Wejchert z Warszawy. Koszt tej inwestycji budowlanej wyniósł ponad 20 mln zł brutto.
Skomentuj:
Jak wygląda nowy budynek Archiwum Państwowego w Białymstoku?