Zielony bulwar i staw - nowy projekt ulicy Kościelnej w Poznaniu
Okolica przy ulicy Kościelnej w Poznaniu od dawna razi brakiem porządku i zniechęca swoim wyglądem - na szczęście już niedługo ma się to zmienić! Przestrzeń zostanie gruntownie zmodernizowana oraz otoczona zielenią, zadrzewionymi ścieżkami spacerowymi i strefami wypoczynkowymi.
Nie pierwsza taka koncepcja
Ulica Kościelna znajduje się w samym sercu Jeżyc - jednej z najpiękniejszych dzielnic Poznania. Ulica ma nietypowy charakter. Owalny, szeroki teren otoczony jest przez dwie jednokierunkowe jezdnie.
Koncepcja scalenia dość chaotycznej przestrzeni, wprowadzenia zieleni i 'oddania' części Kościelnej pieszym pojawił się już kilka lat temu.
- Kościelna to ważna ulica, bo czyniąc z niej wygodny trakt spacerowy, można scalić park Sołacki z Rynkiem Jeżyckim.
- mówił krytyk architektury, Jakub Głaz, podczas jednego ze spotkań z cyklu 'Otwarte' w 2016 roku.
Plan rewitalizacji odrzucony
Rok temu Zarząd Zieleni Miejskiej przedstawił osiedlowym radnym z Jeżyc plan rewitalizacji ulicy Kościelnej. Zakładał on liczne nasadzenia, plac zabaw, specjalnie wydzielone miejsce dla psów oraz małą gastronomię. Radni odrzucili projekt, argumentując, że zakłada on tylko zmiany terenu pomiędzy jezdniami, nie uwzględniając organizacji ruchu i zmian w komunikacji.
Wznowienie konkursu przez miasto i Uniwersytet Artystyczny
Ta sytuacja spowodowała, że miasto wraz z Uniwersytetem Artystycznym ponownie ogłosiły konkurs na zmodernizowanie ulicy Kościelnej. W rywalizacji o możliwość wykonania tego zlecenia zmagało się 17 projektów, ostatecznie wybrano koncepcję Kamila Ziółkowskiego i Seweryna Trzyny. Do współpracy zostaną zaproszeni również autorzy prac, którzy otrzymali pierwszą i drugą nagrodę.
Idealne miejsce do aktywnego wypoczynku
Okolica ulicy Kościelnej po skończeniu prac modernizacyjnych stanie się idealnym miejscem do aktywnego wypoczynku dla mieszkańców Poznania. Projekt wskazuje, że powstanie tam między innymi długa, komfortowa i zadrzewiona aleja spacerowa, która będzie przebiegać przez dwie górki oraz prowadzić przez pergolę aż do zbiornika wodnego. Jakie jeszcze nastąpią zmiany?
Powstanie zbiornik wodny
Projekt uwzględnia również stworzenie zbiornika wodnego na placu między ulicą św. Wawrzyńca a stacją benzynową, gdzie znajdywały się kiedyś stawy. Dodatkowo pojawią się ścieżki spacerowe, w tym jedna "krajobrazowa" na niewielkim wzniesieniu.
Likwidacja parkingu
Z miejsca pomiędzy wiaduktem a ulicą św. Wawrzyńca znikną tymczasowe meble, które zastąpi ażurowa altana z zawieszonymi siedziskami z siatki. Poza tym ściany altany będą otoczone roślinnością, by chronić spacerowiczów przed ulicznym zgiełkiem.
Przy ulicy Kościelnej zostanie też zlikwidowany parking. W jego miejsce powstaną zadrzewione ścieżki spacerowe oraz pojawią się mobilne meble miejskie, nowe latarnie i nasadzenia.
- Więcej o:
Dom z solarnym dachem nad rzeką w Rumii. To projekt MAKA Studio
Apartamenty Esencja II - nowa inwestycja na poznańskich Garbarach
Co by było, gdyby... Niezrealizowane wizje architektów dla polskich miast. Miało być spektakularnie
Kwartał Dworcowa w Katowicach - przebudowa ruszyła! Znamy szczegóły
EnResidence - butikowy apartamentowiec na wrocławskich Krzykach
Warszawa: Nowy mural Tytusa Brzozowskiego na Pradze-Północ. Miasto w zgodzie z naturą
Nowy kwartał mieszkalny w centrum Lublina. Pierwszy etap to Rezydencja Ogród Saski
Muzeum Historii Polski w Warszawie najlepszą inwestycją w sektorze kulturalnym na świecie. Projekt WXCA z nagrodą ULI Global Award for Excellence 2024!