Makabryła 2017 - zbieramy nominacje w plebiscycie na najbrzydszy budynek minionego roku
Startujemy z naszym corocznym plebiscytem, w którym cała Polska wybiera Makabryłę - najbrzydszy budynek oddany do użytku w ubiegłym roku. Makabryły szpecą przestrzeń, zatruwają otoczenie. Krzyczą formą, kolorystyką lub sposobem, w jakim traktują architektoniczny i historyczny kontekst. Chcemy je piętnować! Rozejrzyjcie się dookoła siebie. Może w Waszej okolicy stoi Makabryła 2017? Przyślijcie nam swoje nominacje. To już 11 odsłona naszego plebiscytu. Przypominamy dotychczasowych zwycięzców naszej "antynagrody".
Makabryła 2016 - Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie
Makabryłą 2016 roku została Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie. Internauci zwracali uwagę na skalę obiektu, który ignoruje kontekst i góruje nad otoczeniem. Krytykowali również formę, nazywając budynek "wielką wyciskarką do cytrusów". No i niebagatelny koszt - 220 milionów złotych.
Chociaż Świątynię Opatrzności Bożej otwarto oficjalnie w 2016 roku, decyzja o jej wybudowaniu zapadła ponad 200 lat temu. Odbyło się mnóstwo konkursów architektonicznych na które zgłoszono wiele znakomitych projektów. Ostatecznie zrealizowano koncepcję Wojciecha i Lecha Szymborskich. Świątynia Opatrzności Bożej jest wielkim rozczarowaniem. Szkoda. Tak ważny obiekt sakralny chętnie widzielibyśmy w plebiscycie Bryła Roku.
Więcej o Świątyni Opatrzności Bożej przeczytacie tu>>
Pozostali finaliści:
II miejsce - Kościół Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła w Turuniu (zwany potocznie kościołem o. Rydzyka)
III miejsce - Nadbudowa zabytkowej kamienicy we Wrocławiu (na skrzyżowaniu ulic Ruskiej i Kazimierza Wielkiego)
ZGŁOŚ MAKABRYŁĘ 2017>>
Makabryła 2015 - galeria handlowa w Kwidzynie
Galeria handlowa w Kwidzynie nie dała konkurentom najmniejszych szans na zwycięstwo. Oddano na nią ponad 55% wszystkich głosów w naszym konkursie. To bez wątpienia jeden z największych polskich architektonicznych absurdów ostatnich lat.
Nową galerię wybudowano bez poszanowania otoczenia. Ogromny obiekt otoczył z trzech stron kamieniczki, a ich mieszkańcy zyskali widok na... monolityczne ściany galerii. Dodajmy do tego jeszcze piętrzące się rury wentylacyjne, brak podjazdów dla osób niepełnosprawnych i ślepe ściany wzdłuż ulic.
Pozostali finaliści:
II miejsce - Fryga w Szczecinie
III miejsce - Zaułek Solny we Wrocławiu
ZGŁOŚ MAKABRYŁĘ 2017>>
Makabryła 2014 - Wycinka parku w Rybniku
Makabryłą w 2014 został nie obiekt, ale zjawisko. W samym centrum Rybnika, z dnia na dzień, wycięto w pień cały park (o "Lex Szyszko" nikt jeszcze wtedy nie słyszał). W miejscu, w którym w cieniu kwitnących drzew odpoczywali mieszkańcy, powstał wybetonowany parking i blaszany supermarket.
Pozostali finaliści:
II miejsce - Rozbudowa Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej w Lublinie
III miejsce - Planetarium w Zielonej Górze
ZGŁOŚ MAKABRYŁĘ 2017>>
Makabryła 2013 - galeria handlowa City Center z Poznania
Laureatką plebiscytu Makabryła 2013 została poznańska galeria handlowa City Center (zwana potocznie "chlebakiem"), która wprost wchłonęła dworzec kolejowy. I chociaż estetyka obiektu pozostawia wiele do życzenia, to jednak nie ona przelała czarę goryczy. Budynek krytykowano za szereg niefunkcjonalnych rozwiązań. Dotarcie na perony to prawdziwe wyzwanie!
Pozostali finaliści:
II miejsce - Inwazja plastikowych ekranów akustycznych
III miejsce - Kościół bł. Jana Pawła II w Krakowie
Makabryła 2012 - zadaszenie strefy VIP na stadionie Radomiaka w Radomiu
Nasz architektoniczna antynagroda w 2012 roku powędrowała do Radomia. Zdobyła ją konstrukcja, którą nawet ciężko nazwać architekturą - ot blacha i kilka metalowych kątowników. Smaczku całości dodaje jej przeznaczenie - to zadaszenie strefy VIP na stadionie klubu piłkarskiego Radomiak. Obiekt dla bardzo ważnych gości kosztował 150 tysięcy złotych.
Pozostali finaliści:
II miejsce - Kamienica przy ul. Nowowiejskiego w Olsztynie
III miejsce - Galeria MM w Poznaniu
ZGŁOŚ MAKABRYŁĘ 2017>>
Makabryła 2011 - Nadbudowa secesyjnej kamienicy w Mławie
Nadbudowy starych kamienic to twardy orzech do zgryzienia. Makabryłą 2011 została nadbudówka secesyjnej kamienicy w Mławie, zupełnie nie pasująca do lekkiej, historycznej bryły. Zabytkowe mury "wzbogacono" o wielkie szare pudło na dachu.
Pozostali finaliści:
II miejsce - pomnik Chrystusa z Ustronia
III miejsce - Muzeum Archidiecezjalne w Białymstoku
ZGŁOŚ MAKABRYŁĘ 2017>>
Makabryła 2010 - Pomnik Jezusa Chrystusa Króla w Świebodzinie
Monumentalny pomnik Jezusa Króla w Świebodzinie został Makabryłą 2010. Żelbetowy kolos ma 36 metrów i góruje nad całym miastem. Przez internautów nazywany był "wykroczeniem wobec dobrego smaku" i "symboliczną przemocą w świeckiej przestrzeni publicznej".
Pozostali finaliści:
II miejsce - Hotel Gołębiewski w Karpaczu
III miejsce - Stacja Paliw w Rytrze
ZGŁOŚ MAKABRYŁĘ 2017>>
Makabryła 2009 - Kompleks budynków mieszkalnych na Zakrzówku w Krakowie
Makabryła 2009 to kompleks budynków mieszkalnych na krakowskim Zakrzówku. Kolorowe domki wywołują uśmiech na twarzy, ale to nie estetyka jest główną przywarą tego osiedla. Niewielkie balkoniki usytuowano tak blisko siebie, że mieszkańcy mogą podawać sobie ręce. Wewnątrz klatek schodowych ciągnie się gąszcz rynien, a miejsca parkingowe zaplanowane są na zakładkę.
Pozostali finaliści:
II miejsce - Hotel Niebieski w Krakowie
III miejsce - Wojewódzki Sztab Wojskowy w Katowicach
ZGŁOŚ MAKABRYŁĘ 2017>>
Makabryła 2008 - Nowy gmach TVP w Warszawie
Rzymskie koloseum i Wieża Babel w jednym - tak czytelnicy określili Makabryłę 2008, czyli nowy gmach TVP w Warszawie. Z założenia obiekt ten miał być nowoczesny i reprezentacyjny. Dla wielu jest jednak symbolem brzydkiej architektury.
Pozostali finaliści:
II miejsce - Galeria Hosso w Koszalinie
III miejsce - Nowa Opera Krakowska
ZGŁOŚ MAKABRYŁĘ 2017>>
Makabryła 2007 - Info Glob Gorzów Wielkopolski
W 2007 roku odbyła się pierwsza edycja konkursu Makabryła. Zwycięzcą został pawilon Info Glob z Gorzowa Wielkopolskiego, zwany przez mieszkańców "pajączkiem". Ta przedziwna konstrukcja to pawilon informacyjny połączony z wieżą widokową.
Pozostali finaliści:
II miejsce - Galeria Krakowska w Krakowie
III miejsce - Złote Tarasy w Warszawie
ZGŁOŚ MAKABRYŁĘ 2017>>
Makabryła 2017? Nominuj obiekt, który otrzyma tytuł najbrzydszego budynku roku
Gdzie znajduje się Makabryła 2017? Nie pozwólcie, żebyśmy coś przegapili. Zachęcamy do rozejrzenia się wokół, robienia zdjęć i przesyłania zgłoszeń.
Możecie zgłaszać kandydatów do tytułu Makabryły roku na trzy sposoby:
- wypełniając formularz zgłoszeniowy TUTAJ >>>
- wysyłając wiadomość na skrzynkę kontakt@bryla.pl w tytule wiadomości wpisując Makabryła 2017
- wysyłając nam wiadomość prywatną na naszym profilu na FB
- dodając komentarz pod tym artykułem
Na wasze zgłoszenia czekamy do 12 marca 2018 roku. Głosowanie na Makabryłę 2017 odbędzie się w dniach 14 marca - 25 marca 2018. 26 marca poznacie wyniki!
Po zakończeniu konkursu na Makabryłę rozpocznie się tegoroczna edycja Bryły Roku, w której przyznamy nagrody najlepszym polskim realizacjom.
- Więcej o:
Esencja na Dolnym Mieście w Gdańsku. Nawiązuje do przedwojennej, wielkomiejskiej kamienicy
Nowy Wełnowiec w Katowicach projektu JEMS Architekci. Na terenie dawnych Zakładów Metalurgicznych Silesia powstanie nowoczesna dzielnica
Warszawa: Apartamenty Beethovena - nowa inwestycja na Mokotowie projektu Grupa 5 Architekci
Poznań: ruszają prace w Skarbcu. Jest pozwolenie na budowę!
Nowe biuro Vaillant w .KTW II nagrodzone w konkursie Global Future Design Awards
Dom z solarnym dachem nad rzeką w Rumii. To projekt MAKA Studio
Apartamenty Esencja II - nowa inwestycja na poznańskich Garbarach
Co by było, gdyby... Niezrealizowane wizje architektów dla polskich miast. Miało być spektakularnie