Wertykalna wioska. Blok, który łączy zalety życia na wsi i w mieście [WASZE PROJEKTY]
Zamieszkać w mieście czy na wsi? To jedno z tych pytań, które zadajemy sobie wybierając przyszłe miejsce do życia. A co jeśli można byłoby połączyć zalety jednej i drugiej lokalizacji? Katarzyna Ponińska w ramach pracy dyplomowej zaprojektowała budynek mieszkalny w formie wertykalnej wioski. Jej praca znalazła się wśród 20 najlepszych dyplomów wybranych w konkursie Tamayouz International Award 2017.



Wertykalna wioska
Zacznijmy od wytycznych. Katarzyna Ponińska opracowując projekt inżynierski na Politechnice Śląskiej miała za zadanie zaprojektować obiekt na działce o wymiarach 100x70m składający się maksymalnie z pięciu kondygnacji zabudowy. Lokalizacja została podana odgórnie, działkę wyznaczono w Wodzisławiu Śląskim. Zgodnie z wytycznymi należało zaprojektować usługi w parterze, a na wyższych kondygnacjach mieszkania. Praca została przygotowana na Politechnice Śląskiej pod kierunkiem dr hab. inż. arch. Tomasza Wagnera.

Natura i więzi sąsiedzkie na pierwszym planie
W tym projekcie próbą odnalezienia przepisu na mieszkalnictwo jest połączenie - domu z naturą i ludzi między sobą. Te dwa czynniki zostały rozważone i przeanalizowane, by zapewnić najbardziej odpowiednie i komfortowe warunki do mieszkania. Połączenie zaprojektowane jest w formie wstęgi oplatającej mieszkalny trzon - tzw. ścieżki krajobrazowej.

Analiza wpływu różnych typów zabudowań na relacje międzyludzkie
Anonimowe blokowiska, pozbawione miejsc wspólnych i zieleni, to negatywny obraz, który utrwalił się w społecznej wyobraźni. Wielkogabarytowe bloki obwiniane są częste o to, że czynią swoich mieszkańców anonimowymi. To właśnie receptę na te bolączki chciała opracować Katarzyna Ponińska przygotowując swój projekt dyplomowy.
Schemat obrazuje formy architektoniczne i ich wpływ na zawiązywanie relacji sąsiedzkich. Katarzynie Ponińskiej zależało na tym, by w środowisku wielkomiejskim, gdzie z zasady zabudowa jest bardziej zagęszczona i wertykalna, stworzyć warunki do budowania kontaktów międzyludzkich i wspólnot sąsiedzkich.

Różne rodzaje mieszkań w jednym budynku
Po przeanalizowaniu kontekstu socjalnego, projekt został podzielony na dwa standardy mieszkaniowe - komfortowe domy 'na wzgórzu' z tarasami i oddzielnymi wejściami oraz standardowe mieszkania dla małych rodzin i studentów.

30 mieszkań w 8 typach
Projekt oferuje 30 mieszkań w 8 typach. Powierzchnie wahają się między 23,9 mkw. do 123,7 mkw. dopasowując się do rynku nieruchomości dla każdej grupy społecznej. Parking (1,5 miejsca na 1 mieszkanie) znajduje się na parterze, co pozwala tym samym zredukować koszty inwestycji.

Formowanie bryły
Pierwszą modyfikacją w trakcie projektowania było dostosowanie budynku do nasłonecznienia działki. Po odcięciu całego bloku powstała całkowicie inna bryła.

Zielona ścieżka krajobrazowa
Po dostosowaniu wejść i tarasów od południowej i zachodniej strony kostki mieszkalne zostały przesunięte w taki sposób, by zielona ścieżka została podparta na stropie parteru. Schody zostały dopasowane do kształtu - doprowadzają do mieszkań z południowej i północnej strony obiektu. Na każde piętro prowadzi także winda znajdująca się przy najwyższej części budynku. Ostatnim krokiem była zielona ścieżka. Nie jest to pochylnia o określonym spadku, a wolna, naturalna ścieżka krajobrazowa. W części usługowej zgodnie z projektem znajduje się targ, klub jogi, bistro i fryzjer. Ponadto każde mieszkanie posiada komórkę z zapleczem technicznym, warsztatem i rowerownią.

Dziedziniec
Zagospodarowanie terenu opiera się na ortogonalnych ścieżkach wraz z drogami pożarowymi. Pozostałe ścieżki zostały swobodnie zakomponowane. Na dziedzińcu znajduje się niewielki basen, otoczony naturalnymi podłożami. W części północnej umieszczono miejsce na ognisko oraz boisko do siatkówki - wszystko zachowane w naturalnym klimacie, wytyczone kamieniami lub drewnianymi elementami.

Detal konstrukcji
Rysunek przedstawia propozycję rozwiązań konstrukcyjnych w budynku. Katarzyna Ponińska zaprojektowała blok na płycie żelbetowej. Na powierzchnię ścieżki krajobrazowej proponuje geowłókninę, która zapobiega przedostawaniu się składników organicznych do warstwy odsączającej. Konstrukcję ścieżki oparto na wylewce z betonu zbrojonego i blasze trapezowej.

Zagospodarowanie parteru
Na parterze znalazły się między innymi: miejsce na ognisko, miejsce do gry w siatkówkę, plac gospodarczy i strefa odpoczynku. Oprócz krzewów i niskich roślin zaplanowano posadzenie drzew.

Zagospodarowanie dachu
Dach został zaprojektowany jako dostępne dla wszystkich miejsce odpoczynku.

Blok na działce
Schemat obrazuje zagospodarowanie terenu na działce o wymiarach 100 x 70 w Wodzisławiu Śląskim.

Rysunki
Rzut przedstawia rozmieszczenie mieszkań na I kondygnacji.

Rzut II kondygnacji
Schemat przedstawia różne typy mieszkań i ich rozmieszczenie na drugiej kondygnacji.

Rzut III kondygnacji
Schemat przedstawia różne typy mieszkań i ich rozmieszczenie na trzeciej kondygnacji.

Rzut IV kondygnacji
Schemat przedstawia różne typy mieszkań i ich rozmieszczenie na czwartej kondygnacji.

Rzut V kondygnacji
Schemat przedstawia różne typy mieszkań i ich rozmieszczenie w ramach piątej kondygnacji.

Budynek, który łączy
Praca została przygotowana na Politechnice Śląskiej pod kierunkiem dr hab. inż. arch. Tomasza Wagnera. Katarzyna Ponińska zatytułowała swój projekt "Connective Housing".
- Więcej o:
Nowe osiedle domów jednorodzinnych w Słupsku projektu MTA Architekci
Powojenne bloki z Polski wcale nie są nudne! Oto te najciekawsze [PRZEGLĄD]
Bronią ikony postmodernizmu. Trwa protest przeciwko wyburzeniu dworca w Częstochowie: Nasz dworzec. Wspólna sprawa!
Dom towarowy Fedora Karpego w Gliwicach. Modernistyczna bryła z tarasami na dachu
Kuracjusze i wczasy zakładowe. Najbardziej znane ośrodki wczasowe z PRL-u
Tak będzie wyglądać Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Przejdzie gruntowną modernizację
Kraków: "Portowa Zabłocie" zmieni oblicze dzielnicy? Już nie tylko fabryki i port rzeczny
Tak mogła wyglądać Łódź. Niezrealizowane wizje przyszłości