Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Wieża oczyszczająca powietrze stanie w Krakowie. Produktem ubocznym są diamenty ze "smogu"

red.
Smog Free Tower w Pekinie - fot. Hasy

Smog Free Tower to "miejski odkurzacz" oczyszczający powietrze. Projekt holenderskiego designera i innowatora Daana Roosegaarde'a podróżuje po świecie. Kolejnym przystankiem jest Kraków.

Smog Free Tower w Pekinie - fot. Hasy

Smog Free Tower

Wieża oczyszczająca powietrze stanie w parku Jordana w Krakowie w najbliższy czwartek. Obecnie trwa montaż konstrukcji. Swoją podróż po świecie Smog Free Project rozpoczął w Rotterdamie. W 2016 roku wieża pojawiła się w Chinach. Kolejny przystanek, Kraków, został wybrany nieprzypadkowo. To jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce, a zarazem jedno z pierwszych, które rozpoczęły walkę ze smogiem. Wieża zostanie w Krakowie do 15 kwietnia. Jak do tej pory skonstruowano jeden egzemplarz "miejskiego odkurzacza" - to instalacja prototypowa. Nie można jej kupić, nie znamy też kosztów jej budowy.

Daan Roosegaarde - projektant wieży - fot. Hasy

Wieża filtruje 30 m3 powietrza na godzinę

Smog Free Tower to największy oczyszczacz powietrza na świecie. Miejski 'odkurzacz' mierzy 7 m. wysokości i wykorzystuje opatentowaną, przyjazną środowisku technologię jonizacji. Pozwala ona filtrować 30 tys. m3 powietrza na godzinę, zużywając do tego mniej elektryczności niż tradycyjny bojler. Wieża jest napędzana energią pozyskaną z paneli solarnych.

By wyobrazić sobie ilość powietrza oczyszczaną przez wieżę zestawmy ją z objętością basenu olimpijskiego, która wynosi 3750 m3. A zatem konstrukcja holenderskiego projektanta w ciągu godziny filtruje powietrze, które w przybliżeniu równe jest objętości 8 basenów olimpijskich. W efekcie działania wieży powietrze w okolicy staje się o 75 proc. bardziej czyste. Jak daleko w tym wypadku sięga okolica? Smog Free Tower zasysa powietrze w promieniu kilkunastu metrów. Skuteczność jej działania została potwierdzona przez Eindhoven University of Technology.

Pierścionki z 'diamentami' ze smogu - fot. Hassy

Piękne odpady, czyli diamenty ze "smogu"

Działanie Smog Free Tower przypomina funkcjonowanie tradycyjnego sprzętu domowego. Podobnie jak w workach odkurzacza osadza się brud, tak filtry zamontowane we wnętrzu wieży absorbują zanieczyszczenia. Co zrobić z taką ilością zebranego pyłu? Najprostszym rozwiązaniem jest utylizacja, ale to jak zamiatanie problemu pod dywan. Dlatego holenderski projektant postanowił wykorzystać zanieczyszczenia i wymyślił biżuterię z diamentami ze 'smogu'.

- Mieliśmy całe wiadro tej obrzydliwej substancji w naszej pracowni. Planowaliśmy je po prostu zutylizować, gdy nagle nas olśniło: 42 proc. cząsteczek, które zostają w wieży to węgiel. A co powstaje ze skompresowanego węgla? Diamenty.

- mówi Daan Roosegaard.

'Diamenty ze smogu' w formie kostek - fot. Hassy

Biżuteria ze "smogu"

Jeden pierścionek to 1 tys. m3 mniej zanieczyszczeń w powietrzu. Biżuteria cieszy się powodzeniem, a jej sprzedaż pomaga finansować kolejne projekty holenderskiego designera. Niestety, surowca do tworzenia tych niezwykłych ozdób mamy pod dostatkiem. Lepiej jednak nosić pierścionek z węglem na palcu niż wdychać zanieczyszczenia, z których powstał, razem z powietrzem.

Smog Free - projekt Daana Roosegaarde'a - fot. Pim Hendriksen

Smog Free Projekt

Smog Free to projekt, który ma zwracać uwagę na problem z zanieczyszczeniem powietrza. Daan Roosegaard podkreśla, że największym wyzwaniem jest jednak prowadzenie skutecznej walki z przyczynami. W najbardziej zanieczyszczonych miastach świata smog skraca życie mieszkańców średnio o 10-15 lat, a zachorowania na nowotwory płuc odnotowuje się już u dzieci.

Ponad 80 proc. ludzi żyjących w miastach oddycha powietrzem, którego zanieczyszczenie przekracza normy wyznaczone przez Światową Organizację Zdrowia. Smog Free Project ma na celu inspirowanie mieszkańców miast, a także władz, organizacji pozarządowych, twórców kampanii społecznych i przedsiębiorców do wspólnego działania na rzecz oczyszczania miasta ze smogu. Wieża jest skuteczna, ale w porównaniu do skali problemu można ją odczytywać bardziej w kontekście happeningu - sztuki zaangażowanej.

10. MOCAK - Muzeum Sztuki Współczesnej to jeden z najbardziej okazałych budynków Krakowa i jeden z najnowocześniejszych w kraju. Nazwa muzeum to skrót od angielskiego tłumaczenia nazwy Museum of Contemporary Art Kraków. Już od wiosny będzie gościł zwiedzających, a jego sale zapełnią się dziełami sztuki. W listopadzie miało miejsce oddanie budynku. Jego autorem jest florencki architekt Claudio Nardi. - MOCAK - Muzeum Sztuki Współczesnej

Wystawa w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie

W dniach 16 lutego - 15 kwietnia 2018 w holu głównym Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie będzie można zobaczyć Smog Free Project Pop Up Exhibition - prezentację pierścionka z kamieniem zawierającym skompresowane cząsteczki smogu pozyskane ze Smog Free Tower. 16 lutego o godzinie 18.00 odbędzie się także spotkanie z Daanem Roosegaardem.

Wieża oczyszczająca powietrze w Chinach - fot. Hasy

Tournee po Chinach

Projekt jest częścią wizji Roosegaarde'a, w którego twórczości szczególnie wybrzmiewa motyw "krajobrazów przyszłości", łączący ludzi, technologie i miejsca w działaniach zmierzających do poprawy jakości życia w środowisku miejskim.

Polska odsłona projektu powstała dzięki pomocy Miasta Krakowa, Ambasady Królestwa Niderlandów w Polsce oraz Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. Głównym partnerem Smog Free Project w Polsce jest ING Bank Śląski.

Daan Roosegaarde - holenderski artysta, innowator oraz twórca projektów społecznych, badających relacje między ludźmi, technologią i otoczeniem. Ukończył architekturę w The Berlage Institute. W 2007 roku założył Studio Roosegaarde. Wspólnie z projektantami i inżynierami opracowuje tam ideę "krajobrazów przyszłości", budując inteligentne i trwałe prototypy rozwiązań technologicznych dla miast. Roosegaarde jest laureatem wyróżnienia Young Global Leader na Światowym Forum Ekonomicznym. W Holandii został także uhonorowany tytułem Artysty Roku.

Projekt koncepcyjny 'wertykalnego lasu' wieżowca z mieszkaniami socjalnymi w Eindhoven. - projekt: Stefano Boeri Architetti
Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Atocha - dżungla w dworcowej hali. Tak to się robi w Madrycie!
Architekci ocalili wieżowiec z lat 50. w Mediolanie. Obok powstanie porośnięta zielenią budynek

Skomentuj:

Wieża oczyszczająca powietrze stanie w Krakowie. Produktem ubocznym są diamenty ze "smogu"

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej