Wieża oczyszczająca powietrze stanie w Krakowie. Produktem ubocznym są diamenty ze "smogu"
Smog Free Tower to "miejski odkurzacz" oczyszczający powietrze. Projekt holenderskiego designera i innowatora Daana Roosegaarde'a podróżuje po świecie. Kolejnym przystankiem jest Kraków.
Smog Free Tower
Wieża oczyszczająca powietrze stanie w parku Jordana w Krakowie w najbliższy czwartek. Obecnie trwa montaż konstrukcji. Swoją podróż po świecie Smog Free Project rozpoczął w Rotterdamie. W 2016 roku wieża pojawiła się w Chinach. Kolejny przystanek, Kraków, został wybrany nieprzypadkowo. To jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce, a zarazem jedno z pierwszych, które rozpoczęły walkę ze smogiem. Wieża zostanie w Krakowie do 15 kwietnia. Jak do tej pory skonstruowano jeden egzemplarz "miejskiego odkurzacza" - to instalacja prototypowa. Nie można jej kupić, nie znamy też kosztów jej budowy.
Wieża filtruje 30 m3 powietrza na godzinę
Smog Free Tower to największy oczyszczacz powietrza na świecie. Miejski 'odkurzacz' mierzy 7 m. wysokości i wykorzystuje opatentowaną, przyjazną środowisku technologię jonizacji. Pozwala ona filtrować 30 tys. m3 powietrza na godzinę, zużywając do tego mniej elektryczności niż tradycyjny bojler. Wieża jest napędzana energią pozyskaną z paneli solarnych.
By wyobrazić sobie ilość powietrza oczyszczaną przez wieżę zestawmy ją z objętością basenu olimpijskiego, która wynosi 3750 m3. A zatem konstrukcja holenderskiego projektanta w ciągu godziny filtruje powietrze, które w przybliżeniu równe jest objętości 8 basenów olimpijskich. W efekcie działania wieży powietrze w okolicy staje się o 75 proc. bardziej czyste. Jak daleko w tym wypadku sięga okolica? Smog Free Tower zasysa powietrze w promieniu kilkunastu metrów. Skuteczność jej działania została potwierdzona przez Eindhoven University of Technology.
Piękne odpady, czyli diamenty ze "smogu"
Działanie Smog Free Tower przypomina funkcjonowanie tradycyjnego sprzętu domowego. Podobnie jak w workach odkurzacza osadza się brud, tak filtry zamontowane we wnętrzu wieży absorbują zanieczyszczenia. Co zrobić z taką ilością zebranego pyłu? Najprostszym rozwiązaniem jest utylizacja, ale to jak zamiatanie problemu pod dywan. Dlatego holenderski projektant postanowił wykorzystać zanieczyszczenia i wymyślił biżuterię z diamentami ze 'smogu'.
- Mieliśmy całe wiadro tej obrzydliwej substancji w naszej pracowni. Planowaliśmy je po prostu zutylizować, gdy nagle nas olśniło: 42 proc. cząsteczek, które zostają w wieży to węgiel. A co powstaje ze skompresowanego węgla? Diamenty.
- mówi Daan Roosegaard.
Biżuteria ze "smogu"
Jeden pierścionek to 1 tys. m3 mniej zanieczyszczeń w powietrzu. Biżuteria cieszy się powodzeniem, a jej sprzedaż pomaga finansować kolejne projekty holenderskiego designera. Niestety, surowca do tworzenia tych niezwykłych ozdób mamy pod dostatkiem. Lepiej jednak nosić pierścionek z węglem na palcu niż wdychać zanieczyszczenia, z których powstał, razem z powietrzem.
Smog Free Projekt
Smog Free to projekt, który ma zwracać uwagę na problem z zanieczyszczeniem powietrza. Daan Roosegaard podkreśla, że największym wyzwaniem jest jednak prowadzenie skutecznej walki z przyczynami. W najbardziej zanieczyszczonych miastach świata smog skraca życie mieszkańców średnio o 10-15 lat, a zachorowania na nowotwory płuc odnotowuje się już u dzieci.
Ponad 80 proc. ludzi żyjących w miastach oddycha powietrzem, którego zanieczyszczenie przekracza normy wyznaczone przez Światową Organizację Zdrowia. Smog Free Project ma na celu inspirowanie mieszkańców miast, a także władz, organizacji pozarządowych, twórców kampanii społecznych i przedsiębiorców do wspólnego działania na rzecz oczyszczania miasta ze smogu. Wieża jest skuteczna, ale w porównaniu do skali problemu można ją odczytywać bardziej w kontekście happeningu - sztuki zaangażowanej.
Wystawa w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie
W dniach 16 lutego - 15 kwietnia 2018 w holu głównym Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie będzie można zobaczyć Smog Free Project Pop Up Exhibition - prezentację pierścionka z kamieniem zawierającym skompresowane cząsteczki smogu pozyskane ze Smog Free Tower. 16 lutego o godzinie 18.00 odbędzie się także spotkanie z Daanem Roosegaardem.
Tournee po Chinach
Projekt jest częścią wizji Roosegaarde'a, w którego twórczości szczególnie wybrzmiewa motyw "krajobrazów przyszłości", łączący ludzi, technologie i miejsca w działaniach zmierzających do poprawy jakości życia w środowisku miejskim.
Polska odsłona projektu powstała dzięki pomocy Miasta Krakowa, Ambasady Królestwa Niderlandów w Polsce oraz Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. Głównym partnerem Smog Free Project w Polsce jest ING Bank Śląski.
Daan Roosegaarde - holenderski artysta, innowator oraz twórca projektów społecznych, badających relacje między ludźmi, technologią i otoczeniem. Ukończył architekturę w The Berlage Institute. W 2007 roku założył Studio Roosegaarde. Wspólnie z projektantami i inżynierami opracowuje tam ideę "krajobrazów przyszłości", budując inteligentne i trwałe prototypy rozwiązań technologicznych dla miast. Roosegaarde jest laureatem wyróżnienia Young Global Leader na Światowym Forum Ekonomicznym. W Holandii został także uhonorowany tytułem Artysty Roku.
- Więcej o:
- ekologia
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Atocha - dżungla w dworcowej hali. Tak to się robi w Madrycie!
Architekci ocalili wieżowiec z lat 50. w Mediolanie. Obok powstanie porośnięta zielenią budynek
Jak żyć ekologicznie. 10 sposobów na ekologiczne życie
Wooden Eco-House in the Forest - dom inspirowany skandynawską architekturą. Czy tak będą wyglądać domy przyszłości? [WYNIKI KONKURS]
Neutralność węglowa budynków – aluminium przyszłością architektury?
Las bez tajemnic z POL-SKONE
Clean Art - wodne murale na warszawskich budynkach. Malowane "na brudzie" obrazy pokażą czym oddychamy