Demontują samolot przed Pałacem Kultury i Nauki. Nagle wybucha pożar
Dzisiaj rano rozpoczęła się rozbiórka samowolki budowlanej - samolotu, który stanął w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki. W czasie demontażu atrapy doszło do wybuchu w stojącej obok budce z kebabem. W okolicach skrzyżowania Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej unoszą się kłęby siwego dymu.



Samolot do rozbiórki
O sprawie samolotu, który stanął na zreprywatyzowanej działce należącej do Tadeusza Kossa, pisaliśmy w lipcu zeszłego roku. Decyzje administracyjne nakazujące rozbiórkę samowoli są już prawomocne. Mimo to właściciel sprawę ignoruje. W konsekwencji urząd miasta przekazał 70 tys. zł na pozbycie się szpetnej atrapy. Demontaż rozpoczął się dziś rano. Ratusz zamierza przeznaczone środki wyegzekwować od właściciela samolotu.

Eksplozja w budce z kebabem
Około godziny 10.00 w budce z kebabem przylegającej do samolotu nastąpiła eksplozja. Pojawiły się kłęby dymu w okolicach skrzyżowania ulicy Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej, w związku z czym policja zablokowała ruch w tym rejonie. Przyczyny pożaru nie są znane. Na miejscu pojawiła się już straż pożarna. Nie ma poszkodowanych - jak relacjonuje Michał Wojtczuk - dziennikarz Gazety Wyborczej - obserwujący wydarzenia.

Budy w otoczeniu Pałacu Kultury i Nauki
Samolot postawiono na działce należącej do Tadeusza Kossa. Przed wojną stała w tym miejscu kamienica pod nieistniejącym dziś adresem Zielna 26. Plac z budynkiem rodzina obecnego właściciela straciła w latach 50. W 2008 roku Tadeusz Koss, w ramach roszczeń reprywatyzacyjnych, odzyskał parcelę. Od tego czasu na rogu Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej pojawiają się budy z jedzeniem. To przykład samowolki budowlanej. Dzierżawcy prowadzą handel w nielegalnych pawilonach, ich usunięcie to czasochłonna i, jak pokazują kolejne wydarzenia, skomplikowana procedura.
- Więcej o:
Powojenne bloki z Polski wcale nie są nudne! Oto te najciekawsze [PRZEGLĄD]
Bronią ikony postmodernizmu. Trwa protest przeciwko wyburzeniu dworca w Częstochowie: Nasz dworzec. Wspólna sprawa!
Dom towarowy Fedora Karpego w Gliwicach. Modernistyczna bryła z tarasami na dachu
Kuracjusze i wczasy zakładowe. Najbardziej znane ośrodki wczasowe z PRL-u
Tak będzie wyglądać Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Przejdzie gruntowną modernizację
Kraków: "Portowa Zabłocie" zmieni oblicze dzielnicy? Już nie tylko fabryki i port rzeczny
Tak mogła wyglądać Łódź. Niezrealizowane wizje przyszłości
Wrocław: nowe wnętrza Biblioteki Dolnośląskiej. Zastosowano tu technologię parametryczną