Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

W pobliżu dworca Łódź Fabryczna powstanie nowy biurowiec autorstwa MVRDV. Czy dorówna "Bałtykowi" w Poznaniu?

AO
Biurowiec Fabryczna w Łodzi. - projekt: MVRDV [www.mvrdv.nl]

W ubiegłym roku relacjonowaliśmy otwarcie "Bałtyku" w Poznaniu. Nietypowy biurowiec "o kilku fasadach" był pierwszą polską realizacją MVRDV - uznanej na świecie holenderskiej pracowni architektonicznej. Niedawno architekci pokazali wizualizację nowego obiektu, tym razem zaprojektowanego dla Łodzi. Kompleks biurowy stanie w miejscu wyburzonego Hotelu Centrum.

Biurowiec Fabryczna w Łodzi. - projekt: MVRDV [www.mvrdv.nl]

Biurowiec w Nowym Centrum Łodzi

Nowa realizacja MVRDV w Polsce to budynek biurowy z usługami w parterze. Obiekt zostanie wybudowany w tzw. Nowym Centrum Łodzi - w pobliżu dworca Łódź Fabryczna. W centrum kompleksu stanie 13-piętrowy wieżowiec. Łódzki 'okrąglak' o wysokości 55 metrów to zwornik całej kompozycji. Wokół niego zaplanowano czterokondygnacyjne biurowce. Na dachach niższych budynków mają powstać prywatne ogrody. 


projekt: MVRDV [www.mvrdv.nl]

Jedna z najsłynniejszych realizacji wybitnego architekta Marka Leykama znowu zachwyca. Wkrótce otwarcie - Fot. Piotr Skórnicki/AG

Inspiracje poznańskim Okrąglakiem

Okrąglakpojawia się nieprzypadkowo. Bryła w kształcie walca w projekcie MVRDV przypomina słynny projekt Marka Leykama. Na tę inspirację wskazuje także strukturalna rama oplatająca szklaną fasadę. Z tą różnicą, że w biurowcu Fabryczna horyzontalne pasy podkreślają tylko niektóre kondygnacje, są rozmieszczone asymetrycznie. Oczywiście różnic jest więcej, choćby ta wynikająca z użytych materiałów.

Nathalie de Vries wspominała wcześniej o inspiracji Okrąglakiem w odniesieniu do biurowca Bałtyk. W wywiadzie dla Bryły podobieństwa tłumaczyła tak:

- Z Okrąglaka zaczerpnęliśmy motyw okien umieszczonych w strukturalnych ramach, które ciągną się od samego dołu, aż po zwieńczenie budynku. Okoliczna architektura podpowiedziała trójkątny kształt - zaobserwujemy go chociażby w attykach poznańskich kamienic. Te inspiracje przefiltrowane przez nowoczesną estetykę i wymagania postawione przez kontekst doprowadziły do ukształtowania ostatecznej formy.


fot. Juliusz Sokołowski

Biurowiec Fabryczna w Łodzi. - projekt: MVRDV [www.mvrdv.nl]

Fasada z cegły szkliwionej

Na okładzinę nowego biurowca wybrano cegłę szkliwioną. Holenderscy architekci czerpali inspiracje z otoczenia. Wybrali więc materiał kojarzony z pofabrycznymi zabudowaniami, z których Łódź słynie. "Skóra" nowego kompleksu biurowego będzie nawiązywać do architektury dawnych fabryk, ale faktura cegieł zamiast porowatego wyglądu otrzyma powłokę ze szkliwa. To, jak podkreśla Nathalia de Vries, czerpanie z tradycji i zarazem spojrzenie w kierunku przyszłości. Co więcej, szkliwo daje szerokie możliwości kolorystyczne. Ten atut również zostanie wykorzystany. Na fasadzie pojawią się cegły wybarwione w różnych odcieniach, począwszy od czerwieni do metalicznej szarości. Wszystko po to, by uzyskać efekt cieniowania.

Biurowiec Fabryczna w Łodzi. - projekt: MVRDV [www.mvrdv.nl]

Wewnętrzny plac połączny z miastem

Obwiednia z niższych budynków osłania kameralne patio tworząc cichy zakątek w centrum miasta. Plac zostanie połączony z otoczeniem dwoma przejściami. Jedno z nich będzie prowadzić do Łódzkiego Domu Kultury, drugie powiąże plac z ulicą Kilińskiego.

Kameralne patio to nie tylko ogólnodostępna przestrzeń, którą wykorzystają pracownicy biur i mieszkańcy. Jej atrakcyjność i otwartość ma także wymiar biznesowy. W parterze zabudowań znajdą się bowiem lokale usługowe. Dobrze zakomponowany plac, który przyciągnie mieszkańców do nowego wnętrza urbanistycznego, jest także w interesie przyszłych najemców.

O atrakcyjność podwórza ma zadbać holenderska pracownia - Lola Landscape Architects, z którą MVRDV będzie współpracowało przy realizacji. W roli co-architektów ze strony Polski występuje pracownia prowadzona przez Piotra Bilińskiego (Piotr Biliński Architekt).

Biurowiec Fabryczna w Łodzi. - projekt: MVRDV [www.mvrdv.nl]

Budowa ruszy w 2018 roku

Budowa rozpocznie się w połowie 2018 roku, przewidywany termin ukończenia prac to 2020 rok. Jak podkreśla Nathalie de Vries z MVRDV - nowy kompleks biurowy ma swoją kompozycją i proporcjami nawiązywać będzie do pałaców i zakładów wznoszonych przez łódzkich fabrykantów.

Udostępnij

Przeczytaj także

Opuszczony Park Miniatur Sakralnych w Częstochowie. Stoi tu największy pomnik Jana Pawła II na świecie
Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!
Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe

Polecane

Warszawa: Skyliner II – na budowie zgodnie z planem
Warszawa: The Bridge - imponujący wieżowiec i gmach Bellony. Byliśmy na budowie!
AND2 - najwyższy budynek w Poznaniu. W środku biura dla dużych i małych biznesów

Skomentuj:

W pobliżu dworca Łódź Fabryczna powstanie nowy biurowiec autorstwa MVRDV. Czy dorówna "Bałtykowi" w Poznaniu?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej