40@Forty: dwie polskie pracownie wyróżnione przez magazyn Interior Design
Amerykański magazyn Interior Design wybrał 40 najlepiej zapowiadających się pracowni architektonicznych z całego świata. Kryterium - architekci mają około 40 lat, a ich dotychczasowe realizacje świadczą o nieprzeciętnej wyobraźni, umiejętnościach i niemałym potencjale. W gronie wyróżnionych znalazły się dwa polskie biura architektoniczne: MUS ARCHITECTS reprezentowane przez Annę Porębską i Adama Zwierzyńskiego oraz Beza Projekt na czele z Anną Łoskiewicz-Zakrzewską i Zofią Strumiłło-Sukiennik. Poniżej prezentujemy projekty dostrzeżone za oceanem.
Wnętrze agencji reklamowej "Hand Made", autor: Beza Projekt
Beza Projekt zastała wyróżniona między innymi za realizację mebli i wnętrza agencji reklamowej "Hand Made". Tak o realizacji mówią autorki: Anna Łoskiewicz-Zakrzewska i Zofia Strumiłło-Sukiennik:
- Wykorzystując znane od tysięcy lat techniki rzemieślnicze przygotowałyśmy projekt wnętrza i mebli dla krakowskiej agencji reklamowej "Hand Made". Projekt oparty jest na indywidualnym podejściu do potrzeb klienta, naszym celem było stworzenie ciekawej i jednocześnie funkcjonalnej przestrzeni biurowej.
fot. Anna Łoskiewicz-Zakrzewska, Jacek Kołodziejski
fot. Anna Łoskiewicz-Zakrzewska, Jacek Kołodziejski
fot. Anna Łoskiewicz-Zakrzewska, Jacek Kołodziejski
W kolorze niebieskiego i złota. Najmniejszy detal ma znaczenie
- Bardzo ważnym punktem całego projektu jest klatka schodowa - z zaprojektowaną przez nas lampą o organicznych kloszach oraz specjalną rzeźbą z logo klienta przy wejściu. Na schodach znalazła się zaprojektowana przez nas wykładzina z motywem Shibori. Podobny motyw został użyty na dywanach naszego projektu - opowiadają architektki.
fot. Anna Łoskiewicz-Zakrzewska, Jacek Kołodziejski
We wnętrzach agencji projektantki postawiły na zestawienie niebieskiego i złota. To właśnie te kolory dominują w recepcji czy też w pokoju szefów. Udało się odnowić zabytkowy parkiet i wyeksponować atut wnętrza jakim są niewątpliwie oryginalne piece kaflowe. Klimat podkreślają specjalnie zaprojektowane przez architektki stiuki.
fot. Anna Łoskiewicz-Zakrzewska, Jacek Kołodziejski
We wnętrzu agencji "Hand Made" znajdują się ręcznie robione meble i lampy
Specjalnie do tego wnętrza Anna Łoskiewicz-Zakrzewska i Zofia Strumiłło-Sukiennik zaprojektowały serię ręcznie robionych mebli oraz lamp. Przy ich projekcie wykorzystano tradycyjne, rzemieślnicze techniki takie jak młotkowanie, żłobienie, shibori czy też stiuk. Wszystkie meble zostały wykonane ręcznie przez lokalnych rzemieślników. Dzięki temu każdy obiekt jest nie tylko funkcjonalny, ale i unikalny.
fot. Anna Łoskiewicz-Zakrzewska, Jacek Kołodziejski
Efektem prac jest unikalne wnętrze o dostosowanej do potrzeb klienta funkcjonalności. Wyróżnia je nietypowa kolorystyka i oryginalne meble, które z pewnością zapadną w pamięć potencjalnym klientom agencji. Dzięki klasycznemu i eleganckiemu charakterowi wnętrze sprawdzi się przez długie lata.
fot. Anna Łoskiewicz-Zakrzewska, Jacek Kołodziejski
Dopełnieniem projektu stały się meble vintage. Zaprojektowano także ciąg wysp pracowniczych, w których wszystkie kable zostały ukryte.
fot. Anna Łoskiewicz-Zakrzewska, Jacek Kołodziejski
Apartament w Krakowie w ryzach minimalizmu, projekt: MUS ARCHITECTS
Drugą wyróżnioną pracownię z Polski tworzą Anna Porębska i Adam Zwierzyński. MUS ARCHITECTS zostali dostrzeżeni m.in. za projekt minimalistycznego wnętrza w starej kamienicy w Krakowie, która znajduje się nieopodal Wawelu. Ramami porządkującymi wnętrze 46-metrowego mieszkania są metalowe obręcze - szkielety brył.
fot. Janina Tyńska
Lokal jest nieduży - ma powierzchnię 46 mkw., ale wysokość 330 cm w świetle pomieszczenia pozwoliła myśleć o lokalnym nawarstwieniu funkcji użytkowych i utworzeniu antresoli. Analizując wymagania i tryb życia mieszkańców architekci uznali za celowe maksymalizowanie otwartej przestrzeni dziennej (salonu) i utworzeniu ponad pasem wejściowym mieszkania sypialni na antresoli.
fot. Janina Tyńska
W przestrzeni mieszkania wydzielono zatem strefy: wejściową z holem i szafą, otwartą kuchnią z jadalnią i po drugiej stronie łazienką, salon, wydzielony pokój dzieci oraz strefę sypialni powyżej (nad wejściem do mieszkania, kuchnią i łazienką) na antresoli podzielonej na sypialnię główną (wydzieloną z przestrzeni salonu) i sypialnię dzieci (dostępną z pokoju dzieci). Warto zaznaczyć, iż z uwagi na tryb życia rodziny klienta mieszkanie nie jest użytkowane na co dzień, a jest głownie "własną przystanią", punktem spotkań, jednym z miejsc w przestrzeni życiowej klienta i jego rodziny.
fot. Janina Tyńska
Szkielet brył- apartament pod Wawelem w Krakowie
- Dzięki przyjętej aranżacji przestrzeni mogliśmy na małej powierzchni wypełnić pożądany plan funkcjonalny klienta i jednocześnie zachować otwartość przestrzeni dziennej otwierając się na niewątpliwe atuty miejsca - wysokie wnętrze, atrakcyjny balkon i duże okna oraz to, co znajduje się na zewnątrz domu - opowiadają architekci.
fot. Janina Tyńska
Mieszkanie zostało zaprojektowane funkcjonalnie i nowocześnie. Jest zwarte i minimalistyczne, a układ przestrzeni czytelny i dopasowany do potrzeb zleceniodawcy.
projekt: MUS ARCHITECTS
We wnętrzu dominuje biel uzupełniona drewnem jesionowym i czarnym szkieletem brył lewitujących w przestrzeni, które porządkują i akcentują elementy kompozycji. Całość kompozycji dopełniają wolnostojące meble znanych i cenionych producentów.
projekt: MUS ARCHITECTS
Charakter wnętrza stworzył szkielet brył lewitujących w przestrzeni. Czarne ramy porządkują program funkcjonalny akcentując jego elementy składowe.
fot. Janina Tyńska
fot. Janina Tyńska
- Więcej o:
Apartamenty Esencja II - nowa inwestycja na poznańskich Garbarach
Co by było, gdyby... Niezrealizowane wizje architektów dla polskich miast. Miało być spektakularnie
Kwartał Dworcowa w Katowicach - przebudowa ruszyła! Znamy szczegóły
EnResidence - butikowy apartamentowiec na wrocławskich Krzykach
Warszawa: Nowy mural Tytusa Brzozowskiego na Pradze-Północ. Miasto w zgodzie z naturą
Nowy kwartał mieszkalny w centrum Lublina. Pierwszy etap to Rezydencja Ogród Saski
Muzeum Historii Polski w Warszawie najlepszą inwestycją w sektorze kulturalnym na świecie. Projekt WXCA z nagrodą ULI Global Award for Excellence 2024!
Gdańsk: Stocznia Cesarska prezentuje pierwsze budynki mieszkalne