Makabryła 2016 - czas start! Zbieramy nominacje w plebiscycie na najbrzydszy budynek minionego roku
Makabryły - trudno ich nie zauważyć. Krzyczą w przestrzeni jaskrawością, formą lub sposobem, w jaki traktują kontekst architektoniczny. Rozpoczynamy zbieranie nominacji do Makabryły roku 2016. Rozejrzyjcie się wokół siebie i prześlijcie nam swoje typy. Czy uda się przebić zeszłorocznego laureata - galerię handlową w Kwidzynie, która otoczyła "murem" miejskie kamienice odcinając im dostęp do słońca? To już dziesiąta odsłona naszego plebiscytu. Przypominamy laureatów poprzednich edycji i zachęcamy do wytypowania tegorocznych kandydatów. Który budynek wzbudził największe kontrowersje i zasłużył na tytuł Makabryły 2016? Czekamy na wasze zgłoszenia! Zobacz laureatów poprzednich edycji lub kliknij TUTAJ, by przesłać swoją nominację w tegorocznej edycji konkursu Makabryła Roku.
Makabryła 2015 - galeria handlowa w Kwidzynie
Laureatką zeszłorocznego plebiscytu na Makabryłę roku została kwidzyńska galeria. Ten arogancki budynek okazał się niekwestionowanym liderem, nie dając innym kandydatom najmniejszych szans na zwycięstwo. Oddaliście na nią 9913 głosów, co stanowi ponad 55% wszystkich głosów w naszym konkursie! Nie szczędziliście jej też gorzkich słów w komentarzach:
Oglądam tego typu konkursy jak ciekawostkę - ot, komuś jakaś maszkara wyszła, ale stoi, cudacznie wygląda, można się pośmiać. Ale patrząc na galerię w Kwidzynie, to można nazwać wprost - zbrodnia na przestrzeni. Ostatni raz się tak zbulwersowałem przy okazji przerobienia pięknego parku w Rybniku na betonowy parking dla Lidla. Szok! Kto za to odpowiada?? - pisał martinez123.
Nowa Galeria handlowa wzbudzała kontrowersje jeszcze przed oficjalnym otwarciem. Wszystko za sprawą braku poszanowania otoczenia. Ogromy budynek otoczył z trzech stron dwie stare kamieniczki i mieszkańcy zyskali widok na ogromną monolityczną ścianę. Złośliwi mówią, że powinni się cieszyć - dostali świetną infrastrukturę do gry w squasha...
Piętrzące się rury wentylacyjne, schody bez podjazdów dla osób niepełnosprawnych i ślepe ściany wzdłuż ulic jedynie dopełniają smutnego obrazu. Wszystko teoretycznie zostało zaprojektowane zgodnie z prawem, pozostają jednak wątpliwości, czy to wystarcza i czy poza spełnieniem norm, na architektach nie ciąży też odpowiedzialność społeczna za jakość przestrzeni, którą tworzą?
Więcej o Galerii Liwa w Kwidzynie przeczytasz TUTAJ >>>
II miejsce - Fryga w Szczecinie
CEZARY ASZKIEŁOWICZ
Na drugim miejscu uplasowała się szczecińska Fryga, której przyznaliście 2654 głosów (15 %). Kontrowersje wzbudzała forma, ale także wysokie koszty budowy obiektu, który kosztował podatników 200 tysięcy złotych. Również ta Makabryła ma swoją dalszą historię. Niszczejąca rzeźba wymaga ciągłych prac konserwatorskich, przez co wciąż stanowi obciążenie dla budżetu miasta. Z popękanych elementów sączy się substancja, która miała ją wzmocnić i skleić. Pod koniec ubiegłego roku pojawiły się informacje o przenosinach rzeźby na teren przed klubem 13 muz.
Więcej o Frydze przeczytasz TU >>>
III miejsce
FOT . WOJCIECH NEKANDA TREPKA
Ostatnie miejsce na podium zajęła modernizacja Zaułka Solnego we Wrocławiu, choć słowo modernizacja nie do końca pasuje w tym kontekście. Po renowacji zabytkowa brama wygląda dużo gorzej niż przed. Na ten nieudany remont oddaliście 1955 głosów (11%).
Więcej o renowacji Zaułku Solnego przeczytasz TU >>>
Makabryła 2014 - Wycinka parku w Rybniku
Mimo że w 2014 roku nie było jeszcze "Szyszka lex" - prawa, które doprowadziło w ostatnich dniach do wycinki drzew i krzewów na skwerach i placach polskich miast, tętniący zielenią park w Rybniku został zrównany z ziemią. "Rzeź drzew", która dokonuje się cały czas na naszych oczach woła o pomstę do nieba, w szczególności, gdy czytamy doniesienia o słabej jakości powietrza i trudnym do zwalczenia problemie smogu.
Magdalena Filipowska
W miejscu kwitnącego parku powstał wybetonowany parking i blaszany supermarket. Nie mogło być inaczej - wycinka parku w Rybniku zyskała niechlubny tytuł Makabryły roku 2014. Oddaliście na nią 7022 głosy. Szkoda tylko, że rzeź miejskiej zieleni wciąż się powtarza mimo społecznych protestów, oburzenia i szkód, do których prowadzi to aroganckie, napędzane chęcią szybkiego zysku działanie. Chciałoby się napisać, że barbarzyńskie obchodzenie się z drzewami odeszło do historii. Niestety, okazuje się, że o podstawowe zasady wciąż trzeba walczyć.
fot. TOMASZ RYTYCH
II miejsce
Na drugie miejsce zasłużyła rozbudowa Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej w Lublinie. To ogromny moloch, który wyrósł kilkoma kondygnacjami nad otaczającą zabudowę i do tego ma jaskrawe kolory - nie mogło chyba być gorzej. Przeskalowana bryła wygląda jak niechciana narośl w przestrzeni miejskiej. Niestety, żaden chirurg nie może sobie z nią poradzić.
ANNA KRASKO
III miejsce
Ostatnie miejsce na podium zajęło zielonogórskie planetarium. Mieszkańcy spodziewali się budynku o równie ciekawej formie, jak chociażby warszawski Kopernik... ale dostali jaskrawoczerwony blaszak, który na pewno nie zachęca by wejść do środka.
Makabryła 2013 - galeria handlowa City Center z Poznania
Laureatką Makabryły 2013 została galeria handlowa City Center z Poznania. Nowy obiekt handlowy mieści we wnętrzu również dworzec kolejowy. Jego budowa zebrała prawdziwą falę krytyki i rekordową ilość 6992 głosów. Mieszkańcom i internautom nie spodobały się ciężkie formy, nieprzypominające tych z wizualizacji. Chociaż estetyka "chlebaka" i tak nie stanowi największego grzechu centrum. Główna fala krytyki dotyczyła niefunkcjonalnych rozwiązań i schowania dworca gdzieś na tyłach galerii handlowej. Dotarcie na perony - to prawdziwy tor z przeszkodami.
Fot. Jarosław Kubalski / Agencja Gazeta
II miejsce
Na II miejscu znalazł się tym razem nie pojedynczy budynek, ale zjawisko, które w tym czasie zaczęło się rozprzestrzeniać na całą Polskę. Plastikowe ekrany akustyczne przysłoniły nie tylko newralgiczne miejsca zbiegu tras szybkiego ruchu - zasłaniały pola, pojawiły się w centrach miast, wyrastały jak grzyby po deszczu. Niestety, ekrany powstają do dziś, wygradzając przestrzeń, zasłaniając widoki i szpecąc okolicę brzydkimi formami i rdzewiejącą blachą. 5028 głosów niestety nie powstrzymało ich inwazji.
fot. redakcja
III miejsce
"Krakowskie bizancjum" czy też urodzinowy tort - tak nazywacie Kościół bł. Jana Pawła II w Krakowie, który w 2013 roku zasłużył na tytuł Makabryły, uzyskując wynik 3643 głosów. Przeskalowana bryła świątyni to kolejny architektoniczny koszmarek w przestrzeni Krakowa.
Makabryła 2012 - zadaszenie strefy VIP na stadionie Radomiaka w Radomiu
Pierwsze miejsce dla najgorszego budynku roku 2012 przyznaliście zadaszeniu strefy VIP na stadionie w Radomiu. 4744 głosy powędrowały do obiektu, który nawet ciężko nazwać architekturą - ot, kilka metalowych kątowników i blacha, co bardziej przypomina prowizoryczne rozwiązanie, niż zadaszenie VIP-owskiej loży... A całość za 150 tysięcy złotych!
Fot. Przemysław Skrzydło / Agencja Gazeta
II miejsce - kamienica w Olsztynie
Na drugie miejsce w plebiscycie Makabryły zasłużyła kamienica w Olsztynie. To przedziwne połączenie secesji, wpływów Gaudiego i jaskrawych kolorów fasady z wyrazistym, rdzawym odcieniem cegły. Istna klęska urodzaju form i kolorów. Niezbyt szczęśliwa realizacja, której kontrowersyjna "uroda" aż kłuje w oczy!
Fot. Piotr Fijałkowski
III miejsce - galeria MM w Poznaniu
Poznań widocznie nie ma szczęścia do galerii handlowych, no może z wyjątkiem Starego Browaru. Po raz kolejny na podium Makabryły stanęło centrum handlowe MM w Poznaniu. Efekt końcowy mocno odbiega od projektu konkursowego. Padały mocne słowa o oszustwie i kłamstwie, a sam budynek dostał 3958 negatywnych głosów. Jak w zgłoszeniu pisał Adam Nikodem:
To kolejne centrum handlowe w środku miasta, co za koszmar! Zrobione z płytek przypominających toalety dworcowe...
Makabryła 2011 - Nadbudowa secesyjnej kamienicy w Mławie
Makabryłą Roku 2011 została nadbudowa secesyjnej kamienicy z Mławy. Urokliwy zabytkowy budynek został przygnieciony przez ciężkie i brzydkie szare pudło, zupełnie niepasujące do historycznej bryły. Nie szczędziliście słów krytyki tej nadbudowie i zdecydowaliście o przyznaniu jej pierwszego miejsca oddając na nią 4339 głosów.
Agencja Gazeta
II miejsce
Drugie miejsce zajął kolejny pomnik Chrystusa. Tym razem z Ustronia. Choć mniejszy od laureata poprzedniej edycji - ma "tylko" 24 metry, a i tak znalazł się na podium naszego zestawienia. Niewątpliwie pomógł mu w tym fakt, że został wzniesiony nielegalnie... Na pomnik oddaliście w sumie 2304 głosy.
Fot. Marcin Onufryjuk / Agencja Gazeta
III miejsce
Trzecie należało się według was budynkowi zaprojektowanemu przez architekta, który popełnił rok wcześniej budynek hotelu Gołębiewski w Karpaczu. Tym razem zaprojektował Muzeum Archidiecezjalne w Białystoku, które, tak jak wcześniejszy budynek, totalnie ignoruje kontekst. Pośród urokliwych kamieniczek powstało wielkie pudło zaburzające proporcje zabudowy ulicy Warszawskiej.
Makabryła 2010 - Pomnik Jezusa Chrystusa Króla w Świebodzinie
To nie Rio de Janeiro, a Świebodzin. Makabryłą roku 2010 został monstrualny pomnik Chrystusa. Dominująca, przeskalowana forma góruje nad miastem. Jest nie tylko wykroczeniem wobec dobrego smaku, lecz również przemocą symboliczną w świeckiej przestrzeni publicznej. Takiej architekturze powiedzieliście zdecydowane "NIE"! Oddając na pomnik 4444 głosów.
Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta
II miejsce- Hotel Gołębiewski w Karpaczu
Na drugim miejscu uplasował się hotel Gołębiewski w Karpaczu. Hotele tej marki nie cieszą się uznaniem, jeśli chodzi o formy budynków. Ale zlokalizowanie gigantycznego molocha, który nieudolnie próbuje udawać góralską chatę, w pięknym krajobrazie u stóp Śnieżki, wyczerpało waszą cierpliwość. Na nowy hotel oddaliście 4017 głosów.
Karolina S.
III miejsce - stacja paliw w Rytrze
Nieudolnie futurystyczna bryła stacji paliw w Rytrze to obiekt, który zasłużył według was na III miejsce w plebiscycie Makabryła roku 2010. Na stację oddaliście 3268 głosów. Krzywe rynny, zygzakowaty dach, blacha na elewacjach - można doszukać się tu inspiracji architekturą mistrza Franka Ghery'ego. Ewidentnie coś jednak nie wyszło!
Makabryła 2009 - Kompleks budynków mieszkalnych na Zakrzówku w Krakowie
W 2009 roku naszą antynagrodę przyznaliście kompleksowi mieszkalnemu na Zakrzówku(932 głosy). Rynny wewnątrz klatki schodowej, gąszcz niewielkich balkoników usytuowanych tak blisko siebie, że lokatorzy mogą podać sobie ręce, miejsca parkingowe na zakładkę. To osiedle przypomina bardziej oszczędnościowe bloki wznoszone za czasów Władysława Gomułki (chociaż i te mogą poczuć się obrażone takim porównaniem), niż współczesne osiedla.
Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja
II miejsce - Hotel Niebieski w Krakowie
W owym roku reprezentacja Małopolski była naprawdę mocna. Drugie miejsce - również Kraków i hotel Niebieski. Budynek znalazł się nie tylko na podium Makabryły, ale był także nominowany do konkursu ArchiSzopa.
Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja
III miejsce - Wojewódzki Sztab Wojskowy w Katowicach
Trzecie miejsce przypadło Wojewódzkiemu Sztabowi Wojskowemu w Katowicach. Zmodernizowany budynek wygląda... przygnębiająco. Niestety, jest to tylko jeden z wielu przykładów kiczowatych termomodernizacji, które można znaleźć w zasadzie w każdym polskim mieście. To wyróżnienie należy się wszystkim tym budynkom, które zostały okaleczone grubą warstwą styropianu i trochę cieńszą warstwą, co tu dużo mówić, źle dobranej farby. Kolejne odsłona pastelozy i jaskrawicy.
Makabryła 2008 - Nowy gmach TVP w Warszawie
Makabryłą roku 2008 został nowy gmach TVP w Warszawie, który wygląda jak pomieszanie rzymskiego Koloseum i Wieży Babel (2786 głosów). Z założenia nowoczesny i reprezentacyjny gmach do dziś dla wielu warszawiaków jest symbolem brzydkiej architektury. Szczęśliwie kolejneplany rozbudowy siedziby Telewizji Polskiejto już wynik konkursu architektonicznego - jak widać ktoś uczy się na błędach, choć szkoda, że błędy te są takie kosztowne i warszawska Wieża Babel zostanie z nami na długo.
źródło: Jacek Kammer
II miejsce - galeria Hosso w Koszalinie
Na podium znów znalazła się galeria handlowa. Widocznie budynki tego typu są szczególnie podatne na złe rozwiązania architektoniczne. Na drugim miejscu uplasowała się galeria Hosso w Koszalinie, która zdobyła 2361 waszych głosów. Brak umiaru, malowana, płaska fasada i szczyty podtrzymywane przez metalowe wsporniki widoczne z chodnika - prawdziwa Makabryła!
Fot. Michal Lepecki / AG
III miejsce - Nowa Opera Krakowska
Nowa Opera Krakowska zdobyła 1485 waszych głosów i znalazła się na III miejscu. Budynek przypomina swoją formą bardziej supermarket niż siedzibę instytucji kultury.
Makabryła 2007 - Info Glob Gorzów Wielkopolski
W pierwszej edycja Makabryły wybieraliście najbrzydszy budynek 2007 roku. Spośród wszystkich nadesłanych przez was propozycji wybraliśmy 10, na które można było głosować. Niekwestionowanym zwycięzcą został pawilon Info Glob z Gorzowa Wielkopolskiego, przez mieszkańców pieszczotliwie nazywany "pająkiem". Forma tego pawilonu informacyjnego połączonego z wieżą widokową wywołuje uśmieszek wśród wszystkich, którzy widzą go po raz pierwszy. Szkoda tylko, że nie jest to uśmiech zadowolenia... Pająk był niekwestionowanym liderem głosowania i zgarnął 2862 Waszych głosów.
Fot. Grażyna Makara / AG
II miejsce - Galeria Krakowska
Galeria Krakowska dostała 1474 głosy. Budynek był krytykowany głównie za niefunkcjonalne rozwiązania, schowanie dworca PKP w głębi galerii handlowej oraz bryłę, która choć znajduje się w centrum miasta, ignoruje kontekst i odgradza się od otaczającej przestrzeni grubym murem.
Fot. Robert Kowalewski / Agencja Gazeta
III miejsce - Złote tarasy w Warszawie
Ostatnie miejsce na podium zajęły warszawskie Złote Tarasy zdobywając 1054 głosów. Obiekt w ścisłym centrum Warszawy o rozkrzyczanej, mało spójnej formie, nazywany blobem lub szklanym glutem. Choć ma wielu zwolenników, lista wad ostatecznie zdecydowała o trzecim miejscu w naszym niechlubnym rankingu.
Makabryła 2016? Wytypuj kandydatów do tytułu najbrzydszego budynku minionego roku
Każdy plebiscyt makabryły jest inny i ujawnia największe grzechy architektoniczne, zaniedbania w polskiej przestrzeni publicznej. Który z budynków oddanych do użytku w 2016 zasłużył według was na naszą antynagrodę? Na pierwszy rzut oka wydaje się, że architektonicznych koszmarków mamy coraz mniej. Czy aby na pewno? Nie pozwólcie, żebyśmy coś przegapili. Zachęcamy do rozejrzenia się wokół, robienia zdjęć i przesyłania zgłoszeń.
Możecie zgłaszać kandydatów do tytułu Makabryły roku na trzy sposoby:
- wypełniając formularz zgłoszeniowy TUTAJ >>>
- wysłać wiadomość na skrzynkę brylujemy@gazeta.pl w tytule wiadomości wpisując Makabryła roku 2016
- wysyłając nam wiadomość prywatną na naszym profilu na FB
Na wasze zgłoszenia czekamy do 3 marca 2017 roku. Głosowanie na Makabryłę 2016 odbędzie się w dniach 7 marca - 14 marca 2017.
Po zakończeniu konkursu na Makabryłę rozpocznie się tegoroczna edycja Bryły Roku, w której przyznamy nagrody najlepszym polskim realizacjom.
- Więcej o:
Apartamenty Esencja II - nowa inwestycja na poznańskich Garbarach
Co by było, gdyby... Niezrealizowane wizje architektów dla polskich miast. Miało być spektakularnie
Kwartał Dworcowa w Katowicach - przebudowa ruszyła! Znamy szczegóły
EnResidence - butikowy apartamentowiec na wrocławskich Krzykach
Warszawa: Nowy mural Tytusa Brzozowskiego na Pradze-Północ. Miasto w zgodzie z naturą
Nowy kwartał mieszkalny w centrum Lublina. Pierwszy etap to Rezydencja Ogród Saski
Muzeum Historii Polski w Warszawie najlepszą inwestycją w sektorze kulturalnym na świecie. Projekt WXCA z nagrodą ULI Global Award for Excellence 2024!
Gdańsk: Stocznia Cesarska prezentuje pierwsze budynki mieszkalne