Jak budować na górskich stokach? Najwyżej położone osiedle w Polsce [KONKURS]
Już w najbliższą sobotę, 10 grudnia, poznamy zwycięzców konkursu na koncepcję architektoniczną osiedla Active Village w Karpaczu organizowanego przez Kristensen Group. Kapituła oceniła dziewięć projektów autorstwa (w kolejności alfabetycznej): ArCADa z Jeleniej Góry, Gravitacja z Zakopanego, JSK Architekci biuro z Wrocławia, Magdalena Pawlak z Warszawy, Pracownia Architektury Dom z Jeleniej Góry, SK-Architekci z Jeleniej Góry, Studio Projekt z Cieszyna, WXCA z Warszawy oraz ZEW z Warszawy.
Konkurs na koncepcję architektoniczną osiedla Active Village w Karpaczu
- Poznaliśmy wizje architektów najwyżej położonego osiedla w Polsce. Zaproponowane rozwiązania otworzyły nam oczy na różne możliwości zagospodarowania trudnej, górskiej przestrzeni ? mówi Jacek Twardowski, dyrektor zarządzający Kristensen Group.
Kapituła konkursu w składzie Zbigniew Reszka z Arch Deco, Waldemar Więckowski z Atelier Architektury, Marek Wielgo, Jacek Twardowski i Wojciech Baran ogłosi zwycięzcę 10 grudnia podczas weekendu architektonicznego w Karpaczu. Do tego czasu prace pozostaną anonimowe.
Jurorzy przyznają Grand Prix i nagrodę w wysokości 15 000 PLN, II miejsce z nagrodą 5000 PLN i III miejsce ? z 2000 PLN. Również internauci mogą wskazać swojego faworyta. Autorzy najbardziej popularnego projektu otrzymają nagrodę publiczności w wysokości 2 000 PLN. Głosowanie trwa na stronie www.konkursactivevillage.pl jeszcze do 7 grudnia do godz. 17.00.
Prezentujemy nadesłane na konkurs projekty.
Obszar opracowania zlokalizowany jest w malowniczej scenerii Sudetów, na skraju miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie terenów leśnych i górskich szlaków. Wyjątkowe sąsiedztwo natury i górskiego miasta dają pretekst do stworzenia niecodziennej przestrzeni mieszkalnej i wypoczynkowej, wpisanej w lokalny kontekst architektoniczny i eksponującej piękno otaczającego ją krajobrazu.
Koncepcja projektowa zakłada budowę kameralnego zespołu domów w formie osady, składającej się z 9 mniejszych sąsiedztw ? grup domów, zorganizowanych wokół wspólnych przestrzeni półprywatnych. Miejsca te mogą stanowić strefę spotkań i integracji sąsiedzkiej przy ognisku, grillu, czy na kameralnym placu zabaw, wzbogacając w ten sposób pobyt w górskiej osadzie o aspekt społeczny i zachęcając do przyjeżdżania na miejsce w większych grupach. Podział na mniejsze jednostki mieszkalne pozwala nadać indywidualności każdej części osiedla poprzez zastosowanie różnych typów roślinności czy nadanie nazw poszczególnym kwartałom. W ramach grupy poszczególne domy zostały rozmieszczone w sposób organiczny, co tworzy malowniczy krajobraz miejsca i jednocześnie daje możliwość indywidualnego ustawienia każdego domu w taki sposób, aby każdy z nich posiadał salon oraz taras otwierający się w kierunku atrakcyjnego widoku.
Domy modułowe
Projektowana zabudowa formowana jest poprzez zastosowanie niezależnego modułu apartamentowego o metrażu 60m2, mogącego występować jako odrębny domek jak i również łączyć się w szeregi poprzez zestawienie modułów obok siebie. Każdy moduł posiada odrębne wejście, taras oraz indywidualny kominek we wnętrzu salonu. Przyjęte rozwiązania technologiczne pozwalają na elastyczne kształtowanie liczby pokojów na piętrze od jednego przestronnego poddasza ? studia z łazienką, po 2 i 3 pokoje w zależności od indywidualnych oczekiwań najemcy/inwestorów.
Do zbudowania osiedla użyto 4 typów domów, mieszczących od 1 do 4 apartamentów, z których każdy posiada oddzielne wejście oraz przestronny taras, będący przedłużeniem salonu z atrakcyjnym widokiem. Typologia domu szeregowego została zamknięta w bryle domu wolnostojącego, co pozwoliło na stworzenie wydajnej struktury mieszkań przy jednoczesnym zachowaniu charakterystycznej dla górskich osad struktury domów wolnostojących. Architektura domów została stworzona przy użyciu drewna o różnorodnej strukturze, w formie desek lub gontu o różnych odcieniach i o różnym ułożeniu. Szczyty domów zostały wyróżnione poprzez unikalne ułożenie drewna. Zabieg ten stanowi nawiązanie do charakterystycznych szczytów domów tradycyjnych dla okolic Karpacza i jednocześnie nadaje unikalny charakter projektowanej osadzie. Koncepcja budynków zakłada bezpośrednie nawiązanie do lokalnej tradycji budowlanej, przy jednoczesnym zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań podnoszących standard korzystania z obiektu ? takich jak duże okna z cienką stolarką, które pozwalają w sposób maksymalny integrować wnętrze domu z otaczającym krajobrazem.
Konstrukcja domów
Również sama konstrukcja domów została wykonana w technologii drewnianej, modułowej ? co pozwala na prefabrykację elementów, zmniejsza koszty prac budowlanych oraz przyspiesza proces budowy. Drewniana konstrukcja daje także pretekst do użycia drewna jako wykończenia wnętrz ? przewiduje się użycie sklejki jako materiału wykończeniowego, która stworzy ciepłą i przyjazną atmosferę wnętrza.Osiedle Active Village składa się ze 127 lokali o pow. ok 60 m2 , z czego 7 z nich proponuje się przeznaczyć na funkcje usługowe. Apartamenty zostały zorganizowane w około 60 domach ?zastosowanie 4 typów domów wyróżniających się skalą i elewacją pozwoliło uniknąć wrażenia powtarzalności, typowego dla standardowego osiedla. Pomimo zastosowania powtarzalnych rozwiązań i prefabrykacji obniżających koszt budowy możliwe było stworzenie przyjaznej i różnorodnej przestrzeni mieszkalnej, dającej poczucie przebywania w malowniczej, górskiej osadzie.
Założeniem wyjściowym było zorganizowanie zespołu w taki sposób, by w maksymalnym stopniu wykorzystać istniejące ukształtowanie terenu i lokalne uwarunkowania środowiskowe. Architekci postanowili w minimalnym zakresie przeznaczyć teren na funkcje komunikacji kołowej i zrezygnowali z utworzenia zintegrowanego parkingu. Zaproponowano zabudowę niegrodzoną, rozproszoną, zlokalizowaną "na trawie".
Domy na działce inwestycyjnej zaprojektowano jako zintegrowane zespoły segmentów szeregowych o dwóch mieszkaniach położonych jedno nad drugim i powiązanych zewnętrzną klatką schodową. Mieszkanie na parterze rozplanowane jest na jednym poziomie, natomiast mieszkanie wyższe zaprojektowano jako dwupoziomowe. Mieszkania posiadają dwie sypialnie, łazienkę z natryskiem i pokój dzienny z aneksem kuchennym. Zaprojektowano cztery typy mieszkań, które podlegają pewnym przekształceniom w zależności od położenia w stosunku do stron świata.
Domy - zespoły segmentów zaprojektowane zostały w technologii tradycyjnej z wykorzystaniem do kształtowania elewacji zewnętrznej: łamanych kamieni naturalnych w przyziemiu, ścian zewnętrznych z surowego betonu architektonicznego w kombinacji z okładziną drewnopodobną i przejrzystym szkłem fakturowanym, oraz dachu pokrytego melanżową dachówką łupkową lub takąż, szarą dachówką ceramiczną. Wnętrza pozostawiono zostaną do indywidualnej aranżacji ich przyszłym właścicielom.
Zabudowa budynku nawiązuje do cech charakterystycznych w regionie. Dotyczy to zarówno skali obiektów, proporcji, zwartej formy oraz użytych materiałów. Ideą przewodnią było jednak uniknięcie bezpośrednich cytatów i skonfrontowanie tradycji z nowoczesnością, zwłaszcza z uwzględnieniem cech jakie wynikają z pomysłu aktywnego wypoczynku jaki ma charakteryzować przyszłych użytkowników osiedla.
Obiekty dwu lub trzytraktowe w układzie poprzecznym w centralnej części uzupełnione o przeciwstawnie położoną jednobiegową klatkę schodową w układzie podłużnym. Budynki dwukondygnacyjne, niepodpiwniczone. Program funkcjonalny mieszkań uwzględnia dwie sypialnie wraz z łazienką oraz salon z kuchnią. W przypadku mieszkań drugiej kondygnacji uzupełniony o antresolę. W przypadku budynków typu A dwa warianty powiązania kondygnacji podstawowej z antresolą. Dla budynków w pasie 25 metrów od linii rozgraniczających ulice możliwa aranżacja antresoli jako pełnoprawnej kondygnacji.
Koncepcja urbanistyczna polega na zaproponowaniu zróżnicowanej zabudowy, która harmonijnie wpisze się w rzeźbę terenu. W nawiązaniu do tradycyjnych domów karkonoskich kalenice w projektowanych domach zostały zorientowane zgodnie z przebiegiem poziomic, czyli w poprzek zbocza, wyjątek stanowią domy nadwieszone, których kalenice są zorientowane prostopadle do poziomic, z uwagi na usytuowanie w terenie o dużym spadku.
Na osiedlu zaprojektowano domy jednorodzinne zgrupowane, bliźniaki oraz zabudowę szeregową. Przewidziano możliwość rozłożenia budowy całego osiedla na trzy etapy. Zaprojektowano w sumie 114 apartamentów w czterech różnych typach domów:
- biały dom z okiennicami ? 8 budynków w zabudowie bliźniaczej (4 apartamenty w budynku);
- czarny dom -3 budynki w zabudowie szeregowej po 4 segmenty każdy (8 apartamentów w budynku);
- dom nadwieszony (lewitujący) ? w dwóch wariantach. 3 budynki typu A ? (4 apartamenty w budynku) 1 budynek typu B ? (6 apartamentów w budynku);
- dom czarno-biały wolnostojący- 8 grup (zgrupowany po 2 domy połączone strefą wejściową ?4 apartamenty w grupie).
Strefa aktywnego wypoczynku
Planuje się połączyć ciągiem pieszym szlak biegnący wzdłuż północno-zachodniej granicy działki z osiedlem. Będzie prowadził on do strefy aktywności sportowej: siłowni zewnętrznej, boiska wielofunkcyjnego i ścianki wspinaczkowej. Zaprojektowano wyeksponowane schody (amfiteatr) będące przestrzenią do siedzenia i podziwiania sportowych zmagań na boisku oraz ściance wspinaczkowej, a także do odpoczynku i integracji. Wieczorami, amfiteatralny układ schodów będzie idealnym miejscem dla amatorów seansów filmowych. Dalej ? po drugiej stronie drogi zaprojektowano strefę wspólnego biesiadowania przy dwunastoosobowym stole i w strefie wypoczynku oraz plac zabaw dla najmłodszych. Dzieci będą mogły się pohuśtać w hamaku i na huśtawce typu ?bocianie gniazdo?, wspiąć się na czterometrową pajęczynę, skakać na trampolinie, bawić się w piaskownicy, zjeżdżać na zjeżdżalni oraz bawić się w berka i chowanego korzystając ze specjalnie zaprojektowanej pochylni.
Idea Active Village polega przede wszystkim na ekspozycji widoku na główne pasmo Karkonoszy z każdego apartamentu. Efekt ten uzyskano lokalizując poszczególne segmenty mieszkalne przy wykorzystaniu naturalnego spadku terenu. Dodatkowo tarasy i przeszklenia zaprojektowane od strony południowej umożliwiają optymalne nasłonecznienie apartamentów.
Zastosowano jedynie trzy typy budynków, co umożliwia daleko idącą prefabrykację, jednocześnie kompozycja osiedla główne osie widokowe kieruje w stronę Śnieżki, usytuowanie zaś poszczególnych obiektów powoduje powstawanie zróżnicowanych wglądów w mniejsze, kameralne wnętrza.Zarówno konstrukcja jak i zastosowane materiały wykończeniowe, drewno, szkło, blachodachówka w wersji na rąb stojący w nowoczesny sposób nawiązują do tradycyjnych materiałów stosowanych w budownictwie Karkonoszy. Całoroczne utrzymanie tych materiałów będzie z pewnością łatwe i ekonomiczne.
Strefa Activ - strefa aktywnego wypoczynku i relaksu została pomyślana w ścisłym związku ze strefą zamieszkania i istniejącym zagospodarowaniem. Na strefę Activ składa się sieć ścieżek sportowych i ciągów pieszych połączonych ze szlakami turystycznymi prowadzącymi wgłąb Karkonoszy, miejsca odpoczynku z siedziskami, boisko wielofunkcyjne z nawierzchnią tartanową, miejsce zabaw dla dzieci w różnym wieku wraz ze ścianką wspinaczkową zlokalizowaną na ścianie budynku całorocznego. W obiekcie całorocznym przewidziano takie funkcje jak: SPA, restaurację, taras widokowy, zaplecze do obsługi i administrowania osiedla oraz wypożyczalnię rowerów.
Projektowana architektura nawiązuje do otoczenia poprzez prostotę brył, wykończenie naturalnym drewnem, lokalnym kamieniem i pokryciem dachu z drobnoelementowej blachy. Projektowane obiekty przewidziane są do całorocznej i długoletniej eksploatacji.
Główne osie widokowe na Karkonosze i na Kotlinę Jeleniogórską determinują kierunek ustawienia budynków. Domy zostały zaprojektowane tak, by każdy apartament posiadał pokój dzienny z widokiem na Karkonosze. Wykorzystany został naturalny spadek terenu, by jak najlepiej wyeksponować walory krajobrazowe. Każdy apartament posiada duże frontowe okno, przestronny taras lub wygodny zadaszony balkon. Na tarasach przewidziano stoliki i siedziska, jako formę mebli zewnętrznych. Skupiska domów są od siebie odseparowane ?korytarzami? widokowymi i komunikacyjnymi. Zwarta zabudowa i połączenie domów pozwoliło zachować dużo przestrzeni na strefy aktywności i zieleń.
Zaprojektowano dwa typy domów jednorodzinnych:
Typ 1 to bliźniak składający się z 2 domów jednorodzinnych połączonych wspólną klatką schodową i przesuniętych względem siebie w pionie o pół kondygnacji (1,48 m). W budynku typu bliźniak znajdują się 4 apartamenty: jednopoziomowe na parterze i 2 -poziomowe na piętrze wraz z antresolami.
Typ 2 to pojedynczy budynek jednorodzinny z dwoma apartamentami ? jednym na parterze i jednym na piętrze wraz antresolą.
Zasada kształtowania zabudowy polega na usytuowaniu segmentów zabudowy szeregowej wzdłuż dróg dojazdowych tak, aby pojazdy gości znajdowały się jak najbliżej wejść, czyli w odległości nie przekraczającej 7,0 m od okien (dla czterech miejsc postojowych to dopuszczalna odległość). Na wysepkach pomiędzy stanowiskami postojowymi usytuowane będą wiaty na sprzęt sportowy gości (rowery, narty).
Budynki składają się z segmentów typu A (większych) i typu B (mniejszych). W jednym segmencie są dwa mieszkania: jedno na dole i jedno na górze. Do segmentów na górze prowadzą zewnętrzne schody zaprojektowane tak, aby uwzględnić spadki terenu. Budynki składają się z 3, 4, 5, 6 segmentów. Segmenty są zestawione ze sobą pod kątem, ażeby uniknąć efektu monotonii. Idea jest taka, że układ i forma budynków ma symbolizować kamienie górskie rozrzucone dość bezładnie wzdłuż szlaków górskich (drogi). Stąd ? w urbanistyce ? przesunięcie segmentów tak, aby zamykać osie widokowe bocznych dojazdów.
Architektura ma przypominać kamienie górskie poprzez użyty materiał (łupek) na dachach i na elewacjach poprzetykany zalegającymi wokół szlaków fragmentami drewna (loggie). Niemniej budynki zawierają elementy lokalnej architektury, którą cechują drewniane werandy i loggie, przetworzone we współczesny sposób. Zatem, pomimo współczesnego sposobu kształtowania, respektują jednak lokalne tradycje. Co do wyboru dominującego materiału, jakim jest łupek, nawiązuje to do lokalnych tradycji budowlanych, ponieważ łupek występował powszechnie na dachach karkonoskich domów, dopóki jego lokalne pokłady się nie wyczerpały. Do dziś na wielu dachach i szczytach budynków jeszcze występuje.
HABITATY
Osiedle zostało zaprojektowane zgodnie z nurtem "habitatów". Profesor Zbigniew Bać z Politechniki Wrocławskiej opisał bardzo dokładnie to architektoniczno-socjologiczno-antropologiczne zjawisko. Mówił, że nie sam kształt budynku (rola architekta!) decyduje o komforcie życia mieszkańców, ale funkcja, użyte materiały, poczucie bezpieczeństwa, azyl, sąsiedztwo, otaczające środowisko itp. Osiedle zostało zaprojektowane w myśl tej idei. Poszczególne szeregi apartamentów zgrupowano w habitaty. Trzynaście habitatów rozmieszczona na planie promienistym. Dzięki temu w w ich środkach utworzono wspólne przestrzenie zielone: parki, place zabaw, skwerki i tereny zielone.
PÓŁOKRĘGI
Apartamenty zostały tak zaprojektowane, by roztaczał się z nich widok na góry. Z północnej i środkowej części działki jest do widok na Karkonosze. Natomiast z część południowej - tam gdzie widok na Karkonosze jest przysłonięty gęstym lasem i w dużej mierze zacieniony- kierunek i wgląd widokowy jest odwrotny- w stronę spadku warstwic, czyli na północ.
Całe osiedle zostało zaprojektowane z poszanowaniem regionalnej architektury Sudeckiej. Apartamenty są proste i minimalistyczne w swoim wyglądzie, dzięki czemu swoją skalą bardzo dobrze komponują się z otoczeniem, sąsiednimi pensjonatami i istniejącymi hotelami.Wykorzystano materiały regionalne: drewno na elewacji, cegła (jak łupek) na ścianach, biały tynk, kamień w ogrodzie, górska roślinność, Strome symetryczne dachy nawiązują do dachów istniejących- krytych blachą. Projekt apartamentów mimo iż nawiązuje do tradycji posiada rozwiązania takie jak brak okapów (rynny i rury ukryte).
Zabudowa jest zespołem małych domków najczęściej dwu, trzypoziomowych, o dachach dwuspadzistych, z uskokami szczytów czy kalenic wynikającymi ze spadku terenu, krytych łupkiem, ścianach bielonych i szalowanych o cechach naturalnego starzenia się, na podbudowie z większych kamieni i głazów węgłowych. Gdzie niegdzie domki widzimy mocno kolorowe, w miejscach ważnych dla orientacji przestrzennej i identyfikacji z swoim miejscem.
Komunikacja pozwala podprowadzić samochód w bezpośrednie pobliże mieszkań, a w kwartałach dolnych wykorzystując spadek terenu wygospodarowano cały poziom parkingowy usytuowany poniżej mieszkalnego. Zaprojektowane kwartały są nieregularne, niepełne.
Skomentuj:
Jak budować na górskich stokach? Najwyżej położone osiedle w Polsce [KONKURS]