Współczesne polskie domy mogą być świetne. Najlepsze realizacje [TOP 10]
Niedawno pokazywaliśmy Wam przegląd najlepszych projektów domów jednorodzinnych. Pisaliście w komentarzach, że na wizualizacjach można pokazać wszystko, a rzeczywistość wymusza zmiany. Dlatego prezentujemy 10 wspaniałych polskich domów, które już stoją i udowadniają, że możemy być dumni także z realizacji.
Modernistyczna willa w podwarszawskim Józefowie
Modernistyczna willa w podwarszawskim Józefowie, w myśl pierwszego inwestora miała wyglądać jak tradycyjny polski dworek. Po zmianie właściciela w tym miejscu stanął budynek o prostopadłościennej bryle i czystej formalnie białej elewacji, która wycina bryłę z ciemnego tła lasu. Pracownia Architektury i Urbanistyki Rafał Mazur stworzyła projekt nawiązujący do historii podwarszawskich modernistycznych willi mieszkalnych.
Pracownia Architektury i Urbanistyki Rafał Mazur/fot. Paulina Czarnecka
Teren pod budowę domu w Józefowie jest miejscem o dominującym znaczeniu przyrody. Projektując w takim kontekście postanowiliśmy wydobyć czytelną formę budynku, kontrastującą z otoczeniem. Od lat trzydziestych dwudziestego wieku istnieje tradycja budowania prostych geometrycznych budynków w lasach, znajdujących się na przedmieściach Warszawy. Stały się one dzisiaj ikonami polskiego modernizmu. Ich abstrakcyjna, często biała forma, wyraźnie odróżnia się od organicznej formy lasu. Nawiązanie do tej tradycji było dla nas naturalną kontynuacją dobrych wzorców projektowych - mówią architekci.
Pracownia Architektury i Urbanistyki Rafał Mazur/fot. Paulina Czarnecka
Duże przeszklenia budynku otwierają wnętrze domu na otaczający las. Dzięki temu natura staję się kolejnym elementem dekoracyjnym. Wstęgowe okna pozwalają na doświetlenie przestrzeni światłem dziennym. Poziome linie utworzone przez rytm elewacji kontrastują z pionami otaczających dom sosen i brzóz.
Pracownia Architektury i Urbanistyki Rafał Mazur
Pracownia Architektury i Urbanistyki Rafał Mazur
Więcej o tym domu przeczytasz: TUTAJ
Bryła tego budynku jest niezwykle prosta i oszczędna. Dodatkowo beton, podstawowy materiał użyty do budowy, sprawia, że prezentowany dom nabiera surowej szlachetności. Jak każdy tak radykalny i spójny w założeniach projekt może zachwycić, ale również wzbudza kontrowersje. Budynek posiada jednak dwie bezsprzeczne zalety. Jedną z nich jest elewacja, która nie wymaga dodatkowych zabiegów konserwacyjnych i sama w sobie stanowi dekorację. Drugą jest energooszczędność. Projekt wykonany w pracowni architektonicznej Kameleonlab.
Kameleonlab
Dom zapewnia intymność mieszkańcom. Od strony drogi fasada jest zamknięta, posiada jedynie dwa otwory, drzwi wejściowe i bramę wjazdową do garażu. Wjazd usytuowany jest od strony północnej, natomiast duże przeszklenia wychodzą na południe, co pozwala na doświetlenie strefy mieszkalnej światłem dziennym. Takie usytuowanie umożliwiło rozplanowanie domu w formie budynku pasywnego.
Kameleonlab
Wnętrza rozplanowano w układzie dwóch pasów. Od południa na parterze znajduje się część dzienna z salonem o podwójnej, zróżnicowanej wysokości. Natomiast pokoje dziecięce położone są na pierwszym piętrze. Pas od strony północnej został zagospodarowany na pomieszczenia techniczne, łazienki oraz zamykające go na końcach dwie sypialnie. Takie rozmieszczenie umożliwiło doświetlenie sypialni od wschodu i zachodu. Pomieszczenia sanitarne doświetlone zostały za pomocą znajdujących się w stropie świetlików.
Kameleonlab
Więcej o tym domu przeczytasz: TUTAJ
Introwertyczna miejska Willa
Z daleka obserwator dostrzeże jedynie prostą drewnianą ścianę, można nawet nie domyślić, że przesłania ona przestronny miejski dom. Jednolita elewacja umieszczona od strony ulicy kryje w sobie wjazd do garażu. Ściana, jak się domyślacie, jest ruchoma i pełni funkcję bramy wjazdowej. Sposób usytuowania budynku na działce zapewnia mieszkańcom prywatność, jednocześnie otwiera część mieszkalną na umieszczony z tyłu ogród. Projekt wykonała pracownia Rubik Architekci.
www.rubikarchitekci.pl
Pomimo parterowego rozplanowania wszystkich pomieszczeń oraz stosunkowo wąskiej działki w projekcie udało się stworzyć dobrze powiązane przestrzenie z wyraźnym podziałem na strefy przy jednoczesnym zapewnieniu poczuciu intymności w przestrzeni domu oraz stworzenia własnego mikrokosmosu niedostępnego dla osób postronnych.
www.rubikarchitekci.pl
Przeszklenia salonu otwierają się na wewnętrzne patio. Wnętrze, tak jak w realizacjach czerpiących inspirację z modernizmu, płynnie przechodzi w zewnętrze. Elementy konstrukcyjne bryły zarazem tworzą intymną przestrzeń otwartego na ogród tarasu.
www.rubikarchitekci.pl
Więcej o tym domu przeczytasz: TUTAJ
Pływający dom w bydgoskim porcie
Pływający dom to jedna z realizacji marzenia o wolności. Można nim podpłynąć i zacumować w dowolne miejsce. Floating House z Bydgoszczy został zaprojektowany przez polską pracownię DFD.studio i zrealizowany przez floatinghouses.eu. Jeżeli nie lubicie się przywiązywać do jednego miejsca to taki dom będzie idealnym rozwiązaniem. Przez okna roztacza się widok na krajobraz, który nigdy nie pozostanie taki sam.
floatinghouses.eu
Prosta bryła domu kontrastuje z zaokrąglonymi rogami nadającymi bryle opływowy kształt. W środku domu znajdują się duża część dzienna połączona z kuchnią i jadalnią, a dodatkowo znajdziemy także dwunastometrowy salon kąpielowy z jacuzzi. Prostopadłościenny kształt pozwolił na umieszczenie na dachu 80-metrowego tarasu, z którego roztaczają się piękne widoki i pozwalają domownikom spędzać czas na świeżym powietrzu.
Nad prototypem, od projektu do jego wykonania, pracowaliśmy dwa lata. To jest nasze ukochane dziecko. Dom na wodzie zbudowany jest z prefabrykowanych modułów o wymiarach transportowych 12 na 2,45 m. Zostały wykonane na bazie laminatu epoksydowego, który odznacza się wysoką wytrzymałością mechaniczną i z powodzeniem stosowany jest w elektrowniach wiatrowych, przemyśle lotniczym, kolejowym i oczywiście marynistycznym. Ograniczyliśmy do minimum zużycie stali. Praktycznie nie ma mostków termicznych. To jest nowoczesny energooszczędny budynek, który ma zaledwie 20 cm zanurzenia i waży tylko 15 ton.
floatinghouses.eu
Więcej o tym domu przeczytasz: TUTAJ
Arka z betonu we wsi Brenna koło Cieszyna
Nad projektem własnego domu architekt Robert Konieczny pracował dwa lata. Inspiracją była polska tradycja budowania, z niej pochodzi dach z dużym okapem, natomiast przeszklony dół nawiązuje do realizowanych na początku XX-wieku modernistycznych wilii. Rozwiązaniem konstrukcyjnym, który nadaje bryle nietypowy wygląd jest powtórzenie formy dachu na dole budynku. Taki sposób wykończenia dodatkowo ułatwia płynięcie wody po stoku w czasie deszczu.
fot. KWK PROMES
Co ciekawe, architekt nie musiał budować dużych ścian oporowych, ukośna kosntrukcja dolnej części chroni dom przed wodą niczm dach na jego szczycie. Ale to nie koniec innowacyjnych rozwiązań zastosowanych w projekcie. By zachować czystość formalną bryły architekt zdecydował się na ocieplenie budynku od wewnątrz. Warstwę izolacyjną położono w środku budynku i przykryto drewnem, odwrtonie niż dzieje się to zazwyczaj.
Fot. Juliusz Sokołowski/KWK PROMES
Arka to futurystyczny i lekki w formie budynek. Odważne rozwiązanie konstrukcyjne i usytuowanie budynku na zboczu góry potęguje wrażanie, jakby dom unosił się częściowo nad ziemią. Odwołanie się do dwóch, odmiennych tradycji architektonicznych w zestawieniu z nowatorskimi, śmiałymi rozwiązaniami projektowymi przyniosło intrygujące rezultaty. Spójność formy współgra z jej funkcjonalnością.
fot. KWK PROMES
Więcej o tym domu przeczytasz: TUTAJ
Dom z rdzawą ścianą we Wrocławiu
Niegdyś zwalczana rdza, dziś staje się ozdobą wielu budynków. Na elewacjach zrobionych z cortenu, w miarę upływu czasu i oddziaływania warunków atmosferycznych, pojawia się powłoka ochronna przypominającą rdzę. To zjawisko zostało docenione we współczesnej architekturze i jest stosowane często w projektowaniu gmachów użyteczności publicznej. Użycie cortenu na elewacjach domów jednorodzinnych dotychczas nie było częstym zjawiskiem. Prezentujemy dom ze świetnie wkomponowaną w bryłę rdzawą ścianą.
a4_project
Dom pozbawiony jest ogrodzenia i otwiera się bezpośrednio na ogród, co jest niezwykle rzadkim rozwiązaniem stosowanym w polskim budownictwie jednorodzinnym. Prywatność mieszkańcom zapewnia usytuowanie budynku i uformowanie bryły. Pracowni architektonicznej a4_project udało się wypracować takie rozwiązania przestrzenne, by uzyskać balans między przestrzeniami otwartymi i zamkniętymi. Strefa wypoczynkowa umieszczona jest od wewnętrznej strony działki, z dala od ulicy.
a4_project
Po wejściu do domu znajdujemy się w dużej, otwartej przestrzeni, w której szczególną uwagę przykuwa ażurowa klatka schodowa i rosnące obok niej okazałe bananowce. To jeden z elementów, który ma zatrzeć granicę miedzy wnętrzami a ogrodem. Roślinność doświetlona jest poprzez duży świetlik w dachu, który przy okazji oświetla także schody czyniąc je bardziej bezpiecznymi.
a4_project
Więcej o tym domu przeczytasz: TUTAJ
Dom jednorodzinny w Sulistrowicach - tradycja w nowoczesnym wydaniu
To przykład świetnego domu zrealizowanego w duchu interpretacji tradycji architektonicznej regionu i zastosowania naturalnych materiałów. Zarówno dach, jak i elewacja pokryte są gontem. Dom powstał na działce znajdującej się na rozległym stoku, nieco powyżej poziomu wsi, zwróconym ku malowniczym, zalesionym zboczom Ślęży. Projekt wykonała pracownia architektoniczna+48.
fot. Krzysztof Smyk
Bryłę domu na pół przecina pasmowy świetlik, który biegnie wzdłuż ścian budynku, aż po jego dach. Równolegle do niego umiejscowiono drugi świetlik wkomponowany jedynie w dach domu. Dzięki temu budynek nabiera więcej dynamiki i przerwana zostaje jego monotonna forma. W ten sposób architekci rozdzieli też strefę prywatną od dziennej i gospodarczej. Wyraźnie zarysowana granica, która przebiega wzdłuż holu budynku, pozwala wytyczyć poszczególne funkcjonalności budynku. Dynamikę budynku tworzą również różnej wielkości okna znajdujące się na bocznych fasadach domu.
fot. Krzysztof Smyk
Architekci z pracowni +48 odpowiedzialni za projekt domu, tak opowiadają o motywach swojej pracy:
Jednym z naszych głównych zadań, jako projektantów, jest szukanie pomysłów, które nadają danemu miejscu wyraz i tożsamość. Chętnie odwołujemy się do miejscowej tradycji, do lokalnego katalogu form i materiałów, wreszcie do porządnego rzemiosła budowlanego .
fot. Krzysztof Smyk
Więcej o tym domu przeczytasz: TUTAJ
Dom z drewnianą elewacją, która wtapia się w las
Wąskie działki stanowią nie lada wyzwania dla architektów. W tym wypadku z zadaniem poradzono sobie świetnie, co zauważymy najlepiej patrząc na dom z góry. Nietypowy kształt budynku jest wynikiem analizy otoczenia. Architekci z pracowni Kamelonlab stworzyli bryłę w ten sposób, by zapewnić jak największy komfort mieszkańcom w użytkowaniu przestrzeni i otworzyć wnętrze na otaczający las.
Kameleonlab, fot. Tomasz Zakrzewski
Kształt elewacji nie jest przypadkowy i jest odpowiedzią na potrzeby wyrażone przez przyszłych mieszkańców. Inwestorzy chcieli też, aby dom otwierał się na położony od zachodu i północy ogród, ale jednocześnie łapał południowe słońce. Sypialnie znajdujące się od północnej strony domu miały także mieć bezpośrednie wyjście na taras od strony południowej. Wąska działka z wjazdem od krótszego boku wymusiła podłużny kształt budynku.
Kameleonlab, fot. Tomasz Zakrzewski
Cały budynek został obłożony ciemnym drewnem, dzięki czemu wtapia się w naturalne otoczenie i stanowi integralną część przestrzeni. Architekci podzielili dom na sekcje mieszczące poszczególne funkcje, a następnie starali się tak kształtować poszczególne elementy budynku, aby pogodzić wszystkie wymagania inwestorów. Wejście do budynku znajduje się od wschodniej granicy działki.Nie ma tu żadnych okien. Jedynie strefa wejściowa została doświetlona za pomocą paneli z translucentnego szkła profilowego.
Kameleonlab, fot. Tomasz Zakrzewski
Więcej o tym domu przeczytasz:TUTAJ
Dom z grafitowym pancerzem
Okazuje się, że ograniczenia projektowe czasem mogą stanowić twórcze wyzwanie dla architekta. Tak było i w tym przypadku. Kształt budynku zdeterminowały zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, które wymagały zaprojektowania domu z dachem dwuspadowym. Zamiast tradycyjnych rozwiązań formalnych pracownia BECZAK/ BECZAK/ ARCHITEKCI postawiła na poszukiwania atrakcyjnie wizualnej formy kształtującej bryłę budynku, a jednocześnie pozwalającej na funkcjonalne rozplanowanie wnętrza.
BECZAK / BECZAK / ARCHITEKCI, fot. JanKarol.com
Drugim czynnikiem, który wpłynął na formę budynku jest skośny kształt działki. Znalazł on odbicie w dwóch kierunkach, wzdłuż których zostały zaprojektowane ściany budynku. Parterowy garaż został zlokalizowany równolegle do drogi, podczas gdy główny korpus równolegle do bocznych granic działki. W zestawieniu z asymetrycznym dachem całość tworzy dość dynamiczną i ekspresyjną kompozycję podkreśloną dodatkowo skontrastowanymi barwami grafitowej elewacji i połaci dachowych oraz ciepłego drewna pojawiającego się we wnękach na elewacji.
BECZAK / BECZAK / ARCHITEKCI, fot. JanKarol.com
Śmiałe rozwiązania zastosowane w bryle kontynuowane są wewnątrz budynku. W aranżacji pomieszczeń powtórzono zabieg stylistyczny zastosowany na elewacji i zestawiono surowe betonowe stropy z elementami drewnianymi oraz czystą bielą ścian. Niezwykle dekoracyjnym elementem w tej uporządkowanej przestrzeni są szklane balustrady, naturalne kamienie zastosowane u podnóża schodów i przeskalowane, zgeometryzowane formy lamp, które zawisły w salonie.
BECZAK / BECZAK / ARCHITEKCI, fot. JanKarol.com
Więcej o tym domu przeczytasz: TUTAJ
Dom z ceglaną elewacją w Żernikach Małych
Ten dom na tle innych realizacji obecnych w Polsce wyróżnia się prostymi, funkcjonalnymi rozwiązaniami i odpowiednim dopasowaniem skali do otoczenia. Jego bryła przywodzi na myśl tradycyjne wiejskie budownictwo z dwuspadowymi dachami i ceglanymi elewacjami. Nietypowym rozwiązaniem jest rozbicie bryły na dwie części i połączenie ich za pomocą korytarza.
Major Architekci
Prezentowany dom mimo dużej powierzchni zabudowy - około 350 m nie dominuje nad otoczeniem. Zastosowanie dwóch budynków przesuniętych względem siebie pozwoliło uzyskać odpowiednie proporcje i skalę realizacji. Podział domu na dwie osobne bryły wynika również z chęci rozdzielania funkcji. W jednej części znajduje się ogólnodostępna, otwarta strefa dzienna, czyli salon wraz z kuchnią, natomiast druga ma charakter prywatny i mieści sypialnie. Oba budynki połączone są korytarzem łączącym te dwie oddzielne strefy.
Major Architekci
Nowoczesne wnętrze, w którym dominują biele i surowe materiały kontrastuje z tradycyjnym w duchu zewnętrzem. Dodatkowo skosy budynku podkreślone są za pomocą poziomych pasów namalowanych na ścianach. Kontrast to zasada kompozycyjna, którą kierowali się inwestorzy i architekci z pracowni Major Architekci. Zauważymy ją również w zestawieniach materiałów: betonowych ścian, ciepłych, drewnianych blatów, ostrych skosów dachu i mebli o obłych krawędziach.
Major Architekci
Więcej o tym domu przeczytasz: TUTAJ
- Więcej o:
- dom jednorodzinny
Od paleniska do kuchni otwartej na salon - historia pomieszczenia
Jak zmieni się Bunkier Sztuki? Ruchomy strop, ekspozycja oryginalnej fasady - znamy założenia zwycięskiego projektu
Nowoczesne polskie projekty domów jednorodzinnych. 10 najlepszych
Polskie osiedle od dewelopera nie takie straszne? Wybraliśmy te, które zachwycają! [TOP10]
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Willa Tugendhatów w Brnie. Ekskluzywny modernizm Miesa van der Rohe [IKONY ARCHITEKTURY]
Najdroższy i największy dom jednorodzinny świata. Antilla Tower w Mumbaju
Fallingwater - dom nad wodospadem. Frank Lloyd Wrigth zaprojektował budynek, który wyprzedził epokę [IKONY ARCHITEKTURY]