Kilka pomysłów na Rynek w Częstochowie [WYNIKI KONKURSU]
Wkrótce w Częstochowie metamorfozę przejdzie Stary Rynek. Niedawno zakończył się architektoniczny konkurs, w którym wyłoniono zwycięski projekt oraz nagrodzono i wyróżniono kilka innych prac
Rynek z wodnymi pasami
I nagroda
Zadaniem architektów było między innymi zaprojektowanie obiektu, który będzie eksponował odkryte pozostałości dawnego ratusza oraz pomieści kawiarnię i miejski szalet. Dodatkowym wymogiem było zaplanowanie miejsca dla plenerowej galerii rzeźb balansujących autorstwa Jerzego Kędziory. Pierwsze miejsce zdobył projekt Michała Bernasika z Kolonii w Niemczech.
Koncepcja architekta zakłada wydzielenie na placu kilku pasów z jasnych, betonowych bloków. W nich umieszczono elementy małej architektury, takie jak: ławki, kosze, oświetlenie, donice z zielenią i system mocowania rzeźb. Prócz tego projekt przewiduje stworzenie dwóch pasów wodnych z tryskaczami.
W miejscu pozostałości dawnego ratusza powstanie szklany i lekki pawilon. To w nim właśnie znajdować się będzie kawiarnia. Z kolei pod ziemią powstanie sala wystawowa, w której będzie można oglądać średniowieczne pozostałości. Architekt zaproponował też szpalery drzew w donicach, które staną wzdłuż pierzei. Na posadzenie "normalnych" drzew nie zgodził się konserwator zabytków.
Autor zwycięskiej koncepcji otrzymał nagrodę w wysokości 15 tys. zł oraz zaproszenie do negocjacji dotyczących przygotowania dokumentacji niezbędnej do realizacji projektu.
Z historią w tle
II nagroda
Drugie miejsce w konkursie zajęła koncepcja przygotowana przez pracownię Bygg Architecture (Piotr Szcześniak i Tim Kouthoofd) z Eindhoven w Holandii. Projektanci chcieli stworzyć publiczną przestrzeń, która będzie miejscem do organizowania wydarzeń i w ten sposób przyciągnie mieszkańców.
Zależało nam na połączeniu przeszłości z teraźniejszością i przyszłością w sposób subtelny ale jednocześnie tworzący nową jakość i wizytówkę Częstochowy - mówią autorzy projektu.
Przygotowana przez nich koncepcja zakłada wyrównanie poziomu rynku i pokrycie go płytami z tłucznia wapiennego. Taka nawierzchnia ma oddawać przyjazny i ciepły charakter miejsca, podobny do miast hiszpańskich czy francuskich.
Ważnym elementem tego projektu jest odtworzenie konturu dawnego ratusza, jako stalowej konstrukcji wykonanej z czterech belek o kształcie litery "L". Belki tworzą swoiste rusztowanie, które nocą jest delikatnie oświetlone. Konstrukcja ta ma służyć do zawieszenia balansujących rzeźb. W konstrukcję wpisano też przeszklony pawilon kawiarni.
Plac z podziemną kawiarnią
III nagroda
Trzecie miejsce zajął projekt przygotowany przez pracownię ENONE Architektura i Design. Projektanci wykorzystali odsłoniętą przez archeologów przestrzeń i w podziemiach urządzili kawiarnię oraz sale wystawowe. Projekt ten wyróżnia drzewo, które wyrasta z umieszczonego na poziomie minus 1 dziedzińca kawiarni i dyskretnie przenika na płytę Rynku.
Plac pod dachem
Wyróżnienie honorowe
W konkursie udział wzięli także architekci z wrocławskiego biura Maćków Pracownia Projektowa. W zaprezentowanym projekcie zaproponowali powstanie sporej wielkości ażurowego dachu, z którego zwisają pionowe, jasne panele. Pod dachem umieszczono pawilon, w którym znalazło się wejście do rozbudowanych podziemi. Dodatkowo na płycie rynku zaplanowano powstanie fontanny.
Częstochowska piramida
Wyróżnienie honorowe
Wyróżnienie honorowe zdobył projekt przygotowany przez gliwicką pracownię Projarch (Damian Kałdonek, Małgorzata Puchalska, Ewa Jaremków, Sara Sacała, Andrzej Wojtowicz, Magdalena Łukasik i Marek Macura). Architekci zaproponowali tutaj wzniesienie pawilonu, któremu nadali kształt piramidy. Dodatkowo zaproponowali stworzenie na placu niewielkiego strumienia, który będzie płynąć po jego powierzchni.
Kawiarnia jak ślimak
Wyróżnienie honorowe
Kolejne wyróżnienie honorowe zdobył projekt przygotowany przez Biuro Studiów i Projektów Architekt Barbara Średniawa z Bytomia. W tej koncepcji architekci zaproponowali podzielenie płyty na równomierne pasy. Głównym motywem placu jest szklany pawilon, któremu nadano formę nachylonej, częściowo wystającej ponad powierzchnię placu spirali. W jej środku przewidziano miejsce dla lokalu gastronomicznego i sal wystawowych. Prócz tego w północno-wschodnim narożniku placu zaprojektowano podłużną fontannę.
Pawilon cały ze szkła
Wyróżnienie honorowe
Ostatnim projektem, który otrzymał wyróżnienie honorowe jest koncepcja przygotowana przez Holis Studio Maciej Sobczyk z Krakowa. Projektanci wyrównali poziom płyty Rynku, dzięki czemu w jednej stronie placu powstały schody, na których można usiąść.
Głównym punktem Rynku jest szklany pawilon, który zaplanowano nad wykopaliskami. Architekci nadali mu taką elewację, która ma odbijać cały plac. Na dachu budynku zaprojektowano mały, dostępny publicznie park. Dodatkowo w północnej części placu znalazły się trzy, niewielkie tafle wodne, w których mieszkańcy będą mogli szukać ochłody w upalne dni.
- Więcej o:
Ogrzewane przystanki w Rzeszowie. Urzędnicy wypatrzyli je w Dubaju
Plac Wolności w Kielcach. Tak zmieni się centrum miasta
Stacja Rowerowa Katowice. Jeśli powstanie będzie pierwszą tego typu w Polsce
Apartamenty Esencja II - nowa inwestycja na poznańskich Garbarach
Co by było, gdyby... Niezrealizowane wizje architektów dla polskich miast. Miało być spektakularnie
Kwartał Dworcowa w Katowicach - przebudowa ruszyła! Znamy szczegóły
EnResidence - butikowy apartamentowiec na wrocławskich Krzykach
Warszawa: Nowy mural Tytusa Brzozowskiego na Pradze-Północ. Miasto w zgodzie z naturą