Nowe polskie szkoły. Zdziwicie się, jakie są ładne [PRZEGLĄD]
Polskie szkoły w ostatnich latach przeżyły prawdziwy boom. Dla najmłodszych uczniów powstały nowoczesne gmachy, biblioteki, sportowe hale, multimedialne pracownie i przestrzenie do spędzania wolnego czasu. Zebraliśmy kilka najnowszych inwestycji. Która ze szkół wygląda najlepiej?
Szkołę w Podkowie Leśnej zaprojektowali architekci z warszawskiej pracowni Grupa 5 Architekci. Budynek składa się z kilku mniejszych części. Największą jest bryła sali gimnastycznej, którą architekci ukryli w głębi działki. Wokół budynku rozmieszczono pergole, które pokrył bluszcz. W tym projekcie to właśnie rośliny odgrywają bardzo ważną rolę. By budynek dobrze się z nimi komponował architekci postawili na oszczędne barwy elewacji, które nadały bryle lekkości.
W środku obiekt podzielony został na dwie strefy - dydaktyczną i sportową. Ta druga pomieściła dwie sale gimnastyczne, które dzięki osobnemu wejściu mogą działać niezależnie i być wynajmowane poza godzinami funkcjonowania placówki. W strefie dydaktycznej oprócz klas dla uczniów umieszczono zerówkę. Najmłodsi uczą się na parterze i mają bezpośrednie wyjście do ogródka.
Budynek szkoły podstawowej w Książenicach zaprojektowała warszawska pracownia PALK architekci. Gmach stanął w nowej, mieszkalnej części miasta pełnej jednorodzinnych domów. Placówka posiada charakter środowiskowy i po godzinach zajęć mieszcząca się w niej sala gimnastyczna oraz przylegające do dwupoziomowego holu pomieszczenia są udostępniane mieszkańcom.
Projektując otoczenie budynku architekci stworzyli przestrzeń, która ma zachęcać dzieci do aktywności fizycznej. Powstał niewielki park, w którym umieszczono elementy służące między innymi do wspinaczki. Ciekawie potraktowano dach budynku. W tej części, w której jest on płaski, został pokryty roślinnością.
To jeden z ciekawszych budynków w zestawieniu. Szkoła podstawowa w Chotomowie należy do najnowocześniejszych i najbardziej energooszczędnych placówek edukacyjnych w Polsce. Za jej projekt odpowiada warszawska pracownia 90 Architekci s.c. Piotr Czarnecki. Gotowy już obiekt jest częścią większej inwestycji. W tym miejscu ma powstać Centrum Edukacyjno-Kulturalno-Sportowe, dlatego dalsze etapy zakładają budowę gimnazjum, domu kultury z biblioteką, wielofunkcyjnej sali oraz hali sportowej z profesjonalnym zapleczem.
Projektanci zaproponowali, aby powstające Centrum składało się z zespołu mniejszych budynków. Takie rozwiązanie umożliwiło wprowadzenie do wnętrza większej ilości światła. Tym co wyróżnia ten budynek jest to, że został on zrealizowany jako pasywny budynek energooszczędny. Pod szkołą wykonano 60 odwiertów o łącznej długości 5 tysięcy metrów, dzięki temu budynek ten jest największym obiektem tego typu na Mazowszu, który wykorzystuje do ogrzewania i chłodzenia pompę ciepła.
III Liceum Ogólnokształcące w Tychach
Budynek III Liceum Ogólnokształcącego w Tychach to przykład wzorowej modernizacji budynku powstałego jeszcze w czasach PRL-u. Projekt generalnego remontu przygotowało tyskie biuro architektoniczne RS+. Architektom udało się uwypuklić mocne strony modernistycznej bryły, świadczy o tym biała elewacja, w której budynek czuje się chyba najlepiej.
Podczas opracowywania koncepcji modernizacji architekci konsultowali się z autorem budynku Zdzisławem Łojewskim, dzięki temu odświeżony gmach w maksymalnym stopniu nawiązuje do oryginalnej formy. Udało się też zachować mozaikę autorstwa Franciszka Wyleżucha, która zdobi jedną z wewnętrznych ścian.
Kampus Wielicki
Kampus Wielicki pod jednym dachem mieści Zespół Szkół Zawodowych i Zespół Szkół im. Brata Alojzego Kosiby. Projekt ceglanego budynku powstał w Pracowni Architektury Ireneusza Piotrowskiego. Głównym elementem obiektu jest dwukondygnacyjny hol wejściowy i pasaż zlokalizowane do ruchliwej ulicy Piłsudskiego. Ta część budynku stała się barierą akustyczną, która chroni przed hałasem pracownie i sale lekcyjne.
By budynek szkoły był tani w utrzymaniu architekci zastosowali wiele energooszczędnych rozwiązań. To między innymi: zainstalowane kolektory słoneczne do podgrzewania ciepłej wody, pompy ciepła, wentylacja mechaniczna oraz czujniki, które regulują natężenie oświetlenia.
Zespół Szkół nr 43 w Białołęce, Warszawa
Na warszawskiej Białołęce powstała ceglana szkoła. Jednym z jej projektantów jest architekt Zbigniew Tomaszczyk. Projektant jako podstawowy materiał elewacyjny wybrał cegłę licową. Kontrastuje ona z jasną fasadą sali gimnastycznej, na której tymczasowo wymalowano duże, zielone liście. Ściany tej części budynku w przyszłości pokryje winorośl.
Główne wejście do szkoły zaakcentowane zostało podcięciem bryły w parterze - wyższe kondygnacje stały się zadaszeniem. Z cegłą komponują się wielkie okna, doświetlające sale lekcyjne. We wnętrzach dominują ciepłe materiały: cegła i drewno. Zestawione one zostały z surowością bieli ścian i sufitów. Stropy pomalowane zostały na czarny kolor. Na korytarzach pojawiły się też podwieszane sufity, które częściowo odsłaniają schowane za nimi instalacje.
Centrum Edukacji i Sportu w Mysiadle to jeden z najnowocześniejszych budynków tego typu w kraju. Jego projekt został wyłoniony w międzynarodowym konkursie, który wygrałą pracownia architektoniczna Franta & Franta z Katowic. W środku działa szkoła podstawowa oraz gimnazjum. Uczniowie do swojej dyspozycji prócz nowoczesnych sal lekcyjnych mają profesjonalnie wyposażone pracownie, salę audiowizualną oraz część sportowo-rekreacyjną.
Prócz tego w budynku znajduje się sala konferencyjna, z której korzystać będą mogli również mieszkańcy całej gminy. Jednak najmłodszych chyba najbardziej ucieszy plac zabaw, który powstał przed budynkiem. Znalazł się tam m.in. profesjonalny skatepark. Projektanci nie zapomnieli o ekologii, na terenie obiektu zainstalowano 24 kolektory słoneczne, dzięki którym ogrzewana jest woda. Ciekawie potraktowano dach budynku. Został on obsypany ziemią i w przyszłości znajdować się na nim będzie 12 tysięcy roślin.
Zespół Szkolno-Przedszkolny we Wrocławiu
To nie koniec inwestycji w edukacyjne obiekty w kraju. Ciekawie zapowiada się budynek Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Wrocławia. Jego projekt zwyciężył w konkursie, w którym rywalizowało 16 pracowni. Nagrodzona praca pochodzi od radomskiego zespołu architektów w składzie: Adam Derlatka, Tadeusz Derlatka, Agnieszka Gozdek, Joanna Migut oraz Paweł Migut.
Głównym elementem obiektu będzie centralnie położony dziedziniec. Wokół niego rozlokowano poszczególne pomieszczenia. W szkole uczyć się będzie 750 dzieci. Będą one mogły korzystać z 22 sal lekcyjnych, 3 pracowni komputerowych, językowych i przyrodniczych. W kompleksie powstanie biblioteka, sala gimnastyczna i sale gimnastyki korekcyjnej ze świetlicami. Na zewnętrznych terenach uczniowie korzystać będą mogli z wielofunkcyjnego boiska, bieżni ze skocznią i placu zabaw. Co istotne, funkcje szkolne i przedszkolne będą odseparowane. Wejście do tej drugiej części zaprojektowane zostało od strony zachodniej. Koszt inwestycji to ok 35 mln zł. Budynek zostanie zbudowany w ciągu trzech lat.
Skomentuj:
Nowe polskie szkoły. Zdziwicie się, jakie są ładne [PRZEGLĄD]