Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Polskie budynki "w innym świetle". Architektura nocą [ZDJĘCIA]

red

Zwykle pokazujemy architekturę za dnia, jednak po zmroku wygląda ona nie mniej intrygująco! Szczególnie, kiedy jest podświetlona tysiącami lampek LED. Zobaczcie sami!

Rynek w Bolesławcu - źródło: materiały prasowe Philips Polska

Rynek, Bolesławiec

Bolesławiec liczy 40 tys. mieszkańców. Jego początki sięgają XIII wieku. Miasto szczyci się wyrobami ceramicznymi znanymi na całą Polskę oraz doskonale zachowaną średniowieczną siatką ulic, które otaczają barokowy ratusz. Od 2008 roku śródmiejskie kamieniczki zostały kompleksowo podświetlone.

Szyb wyciągowy kopalni "Prezydent", Chorzów - źródło: materiały prasowe Philips Polska

Wieże szybów kopalni należą do najważniejszych symboli Śląska. Kopalnia Węgla Kamiennego Prezydent w Chorzowie działała do 1993 r. Wtedy to część pokopalnianych budynków rozebrano. Kilka udało się ocalić. Wśród nich jest właśnie szyb wyciągowy "Prezydent". W 2008 r. Miasto Chorzów odkupiło wieżę wyciągową szybu i wpisało ją do rejestru zabytków. W kolejnych latach obiekt udało się wyremontować i podświetlić.

Muzeum Narodowe - Pałac Biskupów Krakowskich, Kielce - źródło: materiały prasowe Philips Polska

To jeden z najważniejszych kieleckich budynków. Pałac Biskupów Krakowskich wzniesiony został w połowie XVII wieku w stylu barokowym. Przez kilkaset lat obiekt zmieniał swoją funkcję. W XIX wieku działała w nim Szkoła Akademiczno-Górnicza. W późniejszych latach obiekt był siedzibą sztabu legionowego Józefa Piłsudskiego, biura werbunkowego, poczty, drukarni, redakcji lokalnego dziennika. W dwudziestoleciu międzywojennym w Pałacu znajdował się urząd wojewódzki natomiast w 1971 r. do obiektu wprowadziło się Muzeum Narodowe, które działa tam do dziś.

Galeria Handlowa Bronowice, Kraków - źródło: materiały prasowe Philips Polska

Galeria Bronowice to najnowsze i drugie co do wielkości centrum handlowe w Krakowie. Projekt powstał w pracowni Beg Ingeniere. Obiekt posiada charakterystyczną elewację, wewnątrz królują motywy Art Deco. Tuż obok głównego wejścia powstała ściana, która swym wyglądem akcentuje tradycyjną koronkę oraz motywy roślinne.

Most im. marszałka Rydza-Śmigłego, Włocławek - źródło: materiały prasowe Philips Polska

Most we Włocławku zbudowany został w 1937 r., lecz nie przetrwał wojennych bombardowań. Most udało się odbudować dopiero w 1948 r. Jego remont odbył się w 2008 r. Przeprawa liczy 620 metrów długości i dziś uchodzi za jeden z ważniejszych obiektów miasta. Podczas ostatniego remontu zamontowano na nim oświetlenie LED, przez co nocą most rozświetlony jest w zielono-bursztynowych barwach.

Radiostacja w Gliwicach - źródło: materiały prasowe Philips Polska

Radiostacja, Gliwice

Gliwicka Radiostacja to drewniana wieża, która zbudowana została w 1935 r. Obiekt jest wysoki niemal na 111 metrów dzięki czemu jest uznawany za najwyższą na świecie konstrukcję zbudowaną w całości z drewna. Kilka lat temu obiekt został przejęty przez Muzeum w Gliwicach, które utworzyło tam Muzeum Historii Radia i Sztuki Mediów.

Poznań City Center, Poznań - źródło: materiały prasowe Philips Polska

Budynek centrum handlowego Poznań City Center znają już chyba wszyscy. Swoje mniej znane oblicze budynek prezentuje w nocy. Na elewacji zamontowano instalację dynamicznego oświetlenia. Frontowa elewacja mieni się w kolorach tęczy, natomiast we wnękach sufitowych o łącznej długości ponad 4,5 km, zamontowano oprawy LED RGB, które umożliwiają dowolną zmianę barwy i natężenia światła.

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Stoczniowe żurawie rozświetlone przez architektów
Studenci architektury rozświetlili Elbląg
Nowa galeria handlowa powstaje w Krakowie. Będzie wielka [WIZUALIZACJE]

Skomentuj:

Polskie budynki "w innym świetle". Architektura nocą [ZDJĘCIA]

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej