Najciekawsze polskie muzea ostatnich lat [PRZEGLĄD]
Przygotowaliśmy przegląd najciekawszych architektonicznie obiektów muzealnych w Polsce, które powstały w ciągu kilku ostatnich lat. Jest tego sporo! Mamy nadzieję, że zainspirujemy was, by odwiedzić niektóre z nich!
Muzeum Lotnictwa Polskiego, Kraków
Autorami projektu muzeum są polsko-niemiecki zespół Pysall.Ruge Architekten oraz Bartłomiej Kisielewski. Budynek został oddany do użytku w październiku 2010 r. Dominującym materiałem jest beton architektoniczny w dwóch kolorach: jasnej szarości oraz antracytu. Betonowe ściany stały się tłem dla umieszczonych wewnątrz budynku samolotów.
ICHOT Brama Poznania , Poznań
Obiekt stoi w miejscu szczególnym - na Ostrowie Tumskim, tuż przy katedrze, w której spoczywają pierwsi władcy Polski - Mieszko I oraz Bolesław Chrobry. W środku znalazło się Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego i ekspozycja poświęcona początkom polskiej państwowości. Muzeum kostkę zaprojektowali architekci z krakowskiego biura Ad Artis Architects.
W corocznym plebiscycie na Bryłę Roku, muzeum zajęło wysokie drugie miejsce >>
Muzeum Śląskie, Katowice
Muzeum Śląskie będzie otwarte dopiero pod koniec 2014 r, ale już jest o nim głośno ze względu na oryginalną architekturę autorstwa austriackiej pracowni Riegler Riewe Architekten z Grazu. Budynek niemal w całości ukryty jest pod ziemią mimo to udało się zaprojektować ogromne sale wystawowe. Ich wysokość sięga 13 metrów i oświetlają je charakterystyczne sześciany, które wystają na powierzchni. Budynek szerzej opisaliśmytutaj.
Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta
Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta
Muzeum Współczesne, Wrocław
Muzeum powstało w poniemieckim schronie przeciwlotniczym z 1942 roku. Budynek ma sześć kondygnacji, a grubość ścian osiąga 1,1 m. Remont rozpoczął się w 2010, by przystosować obiekt jako tymczasową siedzibę placówki. W środku znajdują się sale ekspozycyjne i panoramiczna kawiarnia na ostatniej kondygnacji. Autorami projektu adaptacji są wrocławscy architekci z pracowni VROA oraz CH+
Muzeum Historii Żydów Polskich, Warszawa
Budynek był nominowany w plebiscycie architektonicznym BRYŁA ROKU 2013! Muzeum poświęcone jest historii i kulturze polskich Żydów i powstało na warszawskim Muranowie, nieopodal Pomnika Bohaterów Getta. Jego projekt, autorstwa fińskiego architekta Rainera Mahlamäkiego, został wyłoniony w międzynarodowym konkursie architektonicznym w 2005 roku.
Centrum Geoedukacji, Kielce
Centrum Geoedukacji w Kielcach zostało zrealizowane na wzgórzu pozostałym po eksploatacji surowców wapiennych w dawnych kamieniołomach. Budynek zaprojektowała pracownia PALK Architekci. Pełni on funkcję wystawienniczo-edukacyjną oraz służy jako punkt kontaktowy Geoparku Świętokrzyskiego. W części dydaktycznej są prowadzone zajęcia dla dzieci i młodzieży (wykłady i laboratoria), mające na celu popularyzację geologii i walorów rezerwatu Wietrznia.
MOCAK, Kraków
Muzeum sztuki współczesnej powstało w poprzemysłowej dzielnicy Krakowa. Dotąd najbardziej wyrazistym przejawem cywilizacyjnej przemiany Zabłocia były nowe biurowce i budynki mieszkaniowe oraz Muzeum Emalia Oskara Schindlera. Autorem nowoczesnego gmachu muzeum jest florencki architekt Claudio Nardi. Oprócz wystaw odbywają się tu wykłady i uroczystości, funkcjonuje też ciekawa księgarnia oraz kawiarnia.
Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta
Europeum, Kraków
Europeum to nowa placówka Muzeum Narodowego w Krakowie. Instytucja, zamiast budować nową siedzibę postanowiła gruntownie odnowić zabytkowy spichlerz z XVII wieku. W środku znalazły się największe skarby z kolekcji malarstwa, rzeźby, a nawet architektury. Projekt budowlany opracowała firma: Pracownie Konserwacji Zabytków ARKONA.
fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta
Centrum Nauki Kopernik, Warszawa
Centrum Nauki Kopernik powstało na warszawskim Powiślu i jest jednym z najczęściej odwiedzanych muzeów w kraju. Ekspozycja przygotowana jest tak, by ciekawić zarówno dzieci jak i dorosłych. Za projekt budynku odpowiada RAr-2 Laboratorium Architektury Jan Kubec. Latem przestrzeń wokół muzeum służy za miejsce spotkań i pikników, na dachu muzeum zrealizowano ogród inspirowany zjawiskiem erozji.
Fot. Robert Kowalewski / Agencja Gazeta
MS2, Łódź
Muzeum znajduje się w zabytkowej tkalni na terenie dawnej przędzalni Poznańskiego w Łodzi. Na powierzchni 3 tys. mkw. znajduje się stała kolekcja sztuki współczesnej XIX i XX w.
Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Przemyśl
Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej dumnie odznacza się w panoramie Przemyśla swoją monolityczną bryłą. Budynek zaprojektowany przez krakowską pracownię KKM Kozień Architekci.
- Więcej o:
"Księga Zachwytów" Filipa Springera [WYGRAJ KSIĄŻKĘ]
Brama Poznania. Muzeum ukryte w betonowej kostce czeka na otwarcie [ZDJĘCIA]
Wieści z budowy: Europejskie Centrum Solidarności
Muzeum Śląskie Gotowe! Niemal całe pod ziemią
Esencja na Dolnym Mieście w Gdańsku. Nawiązuje do przedwojennej, wielkomiejskiej kamienicy
Nowy Wełnowiec w Katowicach projektu JEMS Architekci. Na terenie dawnych Zakładów Metalurgicznych Silesia powstanie nowoczesna dzielnica
Warszawa: Apartamenty Beethovena - nowa inwestycja na Mokotowie projektu Grupa 5 Architekci
Poznań: ruszają prace w Skarbcu. Jest pozwolenie na budowę!