Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Trwa konkurs "Zabytek Zadbany". Oto najlepiej odrestaurowane budowle w Polsce [PRZEGLĄD]

red

Już 24 kwietnia w Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków, poznamy laureatów konkursu "Zabytek Zadbany", który co roku ogłaszany jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jury konkursu wyłoni laureatów spośród wielu pieczołowicie odrestaurowanych budowli. Zobaczcie sami te niezwykłe metamorfozy! Jak myślicie, który z nich zasłużył na zwycięstwo?

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Świętej Lipce - źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Święta Lipka: Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny

Świątynia ze Świętej Lipki to barokowy kościół, który konsekrowany został w 1693 r. Prace remontowe poprzedziły dokładne badania konserwatorskie dlatego udało się skrupulatnie odnowić każdy detal.

Dawna rejencja, obecnie Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie - źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Szczecin: Dawna rejencja, obecnie Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki

Budynek dawnej rejencji wybudowany został w latach 1906-1911 w stylu neorenesansu północnoniemieckiego. Obecnie to jeden z najważniejszych obiektów Szczecina. Podczas badań konserwatorskich odnaleziono liczne ślady oryginalnego wystroju zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Po remoncie budynek częściowo został udostępniony mieszkańcom i turystom.

Wieża mieszkalno-obronna z umocnieniami bastionowymi w Rzemieniu - źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Rzemień: Wieża mieszkalno-obronna z umocnieniami bastionowymi

Obiekt pochodzi z XV wieku i obecnie jest własnością prywatną. Obronny kompleks przed laty był elementem systemu fortyfikacji. Teraz stał się atrakcyjnym miejscem do wypoczynku. Tuż obok znajduje się bowiem staw oraz rozległy park.

Most gotycki na Młynówce w Kłodzku - źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Kłodzko: Most gotycki na Młynówce

Kłodzki most powstał w 1390 r. Na tle innych tego typu konstrukcji wyróżnia się licznymi, barokowymi rzeźbami świętych, które go ozdabiają.

Zespół dworsko-parkowy z folwarkiem w Wiechlicach - źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Wiechlice: Zespół dworsko-parkowy z folwarkiem

Pałac w Wiechlicach (woj. lubuskie) został wzniesiony w latach 1790-1795 w miejscu starszej siedziby rycerskiej. Obecny wygląd kompleksu to efekt przebudowy, którą przeprowadzono w 1890 r.

Wieża Piastowska w Opolu - źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Opole: Wieża Piastowska

To jeden z najbardziej charakterystycznych budynków Opola. Wieża gotycka to pozostałość po zamku piastowskim na wyspie Pasiece. We wnętrzu wieży powstały przestrzenie wystawiennicze, w których znalazły się eksponaty pokazujące dzieje obiektu oraz historię całego miasta.

Zespół kaplic cmentarnych w Jeleniej Górze - źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Jelenia Góra: Zespół kaplic cmentarnych

Sporej wielkości założenie cmentarne powstało wokół znajdującego się w jego centralnej części kościoła. Sam budynek świątyni wzniesiono na początku XVIII wieku według projektu Martina Frantza z Tallina. Podczas prac konserwatorskich przywrócono dawny wygląd licznym detalom kaplic oraz poprawiono ich stan techniczny.

Dwór w Goli Dzierżoniowskiej - źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Obiekt jest przykładem dworu renesansowego. Wzniesiony został w 1580 roku. Budynek w zestawieniu znalazł się w kategorii "adaptacja obiektów zabytkowych". W wyniku przeprowadzonych prac remontowych we wnętrzu urządzono hotel, którego wygląd utrzymany został w nowoczesnej stylistyce.

Kuźnia w Dolsku - źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Budynek Kuźni w Dolsku (woj. zachodniopomorskie) powstał w 1781 r. Jeszcze kilka lat temu obiekt był totalną ruiną. Trwające kilka lat prace remontowe pozwoliły uczynić z niego miejsce otwarte na lokalną społeczność i turystów. W środku umieszczono bowiem ekspozycję narzędzi kowalskich.

Chlewnia i obora w zespole folwarcznym w Wysokiej - źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Wysoka: Chlewnia i obora w zespole folwarcznym

Zabudowa folwarczna pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Stanowi ona jeden z elementów dawnego założenia rezydencjonalnego. Podczas prac remontowych udało się nie tylko przywrócić pierwotny wygląd zewnętrznej części, ale także zadbano o utrzymanie wewnętrznych funkcji związanych z tradycyjnym wiejskim przemysłem.

Dworzec kolejowy w Puszczykówku - źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Puszczykowo: Dworzec kolejowy

Dworzec kolejowy w Puszczykówku (woj. wielkopolskie) wybudowany został w konstrukcji szkieletowej w 1905 roku. Swym wyglądem nawiązuje to tzw. stylu szwajcarskiego. Dzięki pracom remontowym udało się przywrócić obiektowi dawny blask dzięki czemu będzie on mógł przez następne lata służyć pasażerom kolei.

Dawna zajezdnia tramwajowa w Szczecinie (Muzeum Techniki i Komunikacji ? Zajezdnia Sztuki) - źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Szczecin: Dawna zajezdnia tramwajowa (Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki)

Właścicielem dawnej zajezdni tramwajowej jest Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki w Szczecinie. Obiekt oddano do użytku w 1913 roku. Jeszcze na początku tego wieku "nocowały" w nim tramwaje. Funkcję muzealną budynek sprawuje do 2006 r.  Podczas prac remontowych ciekawie zaadaptowano wnętrze. W miejscu, w którym wcześniej znajdowało się torowisko umieszczono duże tafle szkła.

Kościół parafialny Świętego Macieja Apostoła w Trzebicku Górnym - źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Trzebick Górny: Kościół parafialny Świętego Macieja Apostoła

Świątynia znajduje się w Trzebicku Górnym (woj. dolnośląskie). Wzniesiono ją w latach 1672-1678 na miejscu wcześniejszego, również drewnianego kościoła. W ramach prac remontowych z zewnątrz nadano obiektowi ciemny wygląd oraz odnowiono detale wnętrza.

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Wieża Eiffla - mniej znana historia symbolu Paryża [IKONY ARCHITEKTURY]
Otwarcie EC1 w Łodzi. Od starej elektrowni do BRYŁY ROKU [HISTORIA INWESTYCJI]
Poznań: ruszają prace w Skarbcu. Jest pozwolenie na budowę!

Skomentuj:

Trwa konkurs "Zabytek Zadbany". Oto najlepiej odrestaurowane budowle w Polsce [PRZEGLĄD]

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej