Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Hostel z Katowic inspiruje! Siedem pracowni, siedem różnych pomysłów na pokój [ZDJĘCIA]

red

W jednym śląska ceramika, inny urządzony na wzór kopalnianego szybu. Właściciele Hostelu Boutique Patria, Patrycja Walter oraz Marcin Strzyżewski, zaprosili do współpracy siedmiu śląskich projektantów, którzy pokoje urządzili w wybrany przez siebie sposób

Pokój w Boutique Hostel Patria - źródło: musk collective design

Z mapą miasta na ścianie

Hostel Boutique Patria znajduje się na pierwszym piętrze XIX-wiecznej kamienicy, przy ul. Mikołowskiej w Katowicach. Projektanci, którzy zostali zaproszeni do urządzenia wnętrz hostelu mieli narzucony jeden wymóg - musieli kierować się hasłami: "lata 20-ste, 30-ste na Śląsku" oraz "Katowicka Moderna". Każdy z nich otrzymał budżet w wysokości 10 tys. zł., który musiał wystarczyć na pełne wyposażenie danego wnętrza.

Ten pokój urządzony został przez musk collective design. Jego autorzy postawili na 3 główne składniki. Pierwszym z nich jest funkcjonalność. Architekci chcieli, aby pokój ten nie był jedynie miejscem do spania, dlatego na ścianach zaprojektowali specjalną mapę miasta, na której zaznaczono najważniejsze punkty Śląska. Dodatkowo uzupełnieniem ściennej mapy są ulotki, na których szczegółowo przedstawiono lokalizację miejsc wartych odwiedzenia.

Drugim składnikiem jest wielkomiejskość lokalizacji. Architekci zaakcentowali to, że okna pokoju wychodzą na ruchliwą ulicę i zielony skwer. Wnętrze urządzono tak, by goście jak najczęściej przebywali w tych przestrzeniach pokoju, które przez okno najlepiej kadrują wielkomiejski widok.

Ostatnim, trzecim składnikiem koncepcji architektów są oryginalne, stworzone przez nich zdobienia. Zastosowano specjalne fonty oraz linie nawiązujące do art-deco.

"Neonowy" pokój Boutique Hostel Patria - źródło: Patrycja Walter

Królestwo neonów

Pomysł na kolorowo urządzone wnętrze tej sypialni powstał z inspiracji neonami. Nawiązują one do tej bardzo popularnej w Katowicach z okresu PRL-u formy reklamy. Pokój zaprojektowała artystka Matylda Sałajewska. Projektantka zatopiła kolorowe lampy w świecie zwierząt i roślin, które można spotkać w śląskiej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

"Miedziany" pokój w Boutique Hostel Patria - źródło: Patrycja Walter

Pokój industrialny

Za wygląd kolejnego pokoju odpowiada grupa projektowa Wzorro. Tworzą ją trzej młodzi absolwenci Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach: Marcin Krater, Kasia Pełka i Natalia Jakóbiec. Projektanci inspirowali się motywami industrialnymi. W pokoju dominują trzy kolory: miedziany, granatowy i biały. Charakterystycznym elementem tego wnętrza jest instalacja wykonana z miedzianych rur. Imituje ona szafę i regał. Na ścianach znalazły się też grafiki. Przedstawiają one najsłynniejsze budynki Katowic, które zaprojektował twórca katowickiej moderny - architekt Tadeusz Michejda.

Wnętrze tego pokoju zdobią stare drzwi - źródło: Patrycja Walter

Pokój tradycyjny

Projekt wnętrza tej sypialni powstał w biurze PPPracownia. Elementem, który go wyróżnia są stare drzwi. Zostały one zebrane z bytomskich domów i teraz wisząc na ścianie pełnią funkcję dekoracyjną. Co ciekawe nad łóżkiem powieszony został portret... projektantek pokoju ubranych w tradycyjne, śląskie stroje. Do lokalnej tradycji nawiązuje też łóżko. Jest ono ozdobione specjalnymi kapami, które wykonane zostały klasycznym haftem.

Pokój dla fanów tańca - źródło: Patrycja Walter

Gotowi do tańca?

Pokój "taneczny" to dzieło Marty Szafraniec (saffa.pl). Zaprojektowała ona pokój, na podłodze którego wymalowane zostały kroki do fokstrota. Do tańca nawiazują też nogi baletnicy, które zwisają z sufitu. W tym wnętrzu dominuje biel i kolor naturalnego drewna. "Taneczny" pokój może pomieścić cztery osoby.

Pokój z ceramiką - źródło: Patrycja Walter

Ze śląską ceramiką

Wnętrze tego pokoju ozdobił mistrz ceramiki Bogdan Kosak. Zaprojektował on pokój, który nawiązuje do śląskiego stylu w dość delikatny sposób. Zamierzeniem artysty było stworzenie pokoju uniwersalnego, w którym każdy mógłby poczuć się jak u siebie. Na pokrytych pistacjowym kolorem ścianach umieszczono kilka talerzy, które zostały stworzone specjalnie z myślą o tym wnętrzu. Atrakcją pokoju ma być śląskie, małżeńskie łoże, które wyróżnia wbudowany sprężynowy materac.

Zainspirowany węglem - źródło: Patrycja Walter

To jeden z ciekawszych pokojów hostelu. Jego wnętrze zaprojektowały projektantki z pracownii broKat. Młode artystki słyną z biżuterii wykonanej z węgla. Tym też surowcem inspirowały się projektując wnętrze sypialni. Pokój utrzymany jest w kolorystyce czerni i bieli. Na ścianach odnaleźć można motywy kojarzone ze śląskim, architektonicznym krajobrazem: wzór kopalnianego szybu i sylwetkę Spodka.

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Muzeum Śląskie Gotowe! Niemal całe pod ziemią
Jedyny taki hotel w Polsce! Domki na drzewach w Nałęczowie
Poznań: ruszają prace w Skarbcu. Jest pozwolenie na budowę!

Skomentuj:

Hostel z Katowic inspiruje! Siedem pracowni, siedem różnych pomysłów na pokój [ZDJĘCIA]

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej