Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

O nich będzie głośno! Najbardziej wyczekiwane inwestycje 2014 roku [PRZEGLĄD]

ace

Trwa budowa kilku obiektów ważnych zarówno dla polskiego krajobrazu architektonicznego, jak i naszej kultury. Wkrótce powstaną prawdziwe wizytówki miast, które mogą radykalnie zmienić oblicze Polski

Centrum Dialogu Przełomy, Szczecin, proj. Robert Konieczny, Fot. Artur Kubasik / Agencja Gazeta - Centrum Dialogu Przełomy, Szczecin, proj. Robert Konieczny, Fot. Artur Kubasik / Agencja Gazeta

Centrum Dialogu Przełomy, Szczecin, proj. KWK Promes

Centrum Dialogu Przełomy (oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie) będzie wyjątkową placówką. Pokaże przed i powojenną historię Szczecina i Pomorza Zachodniego w nowoczesny, multimedialny sposób. Skomplikowane i dramatyczne losy tej części kraju są ściśle związane z historią Polski w ogóle. Na przykładzie dziejów jednego regionu zwiedzający będzie miał szansę dowiedzieć się więcej o historii całego kraju.

Sam budynek, który rośnie na szczecińskim Placu Solidarności (a właściwie pod nim - bo większa część obiektu ukryta jest pod ziemią) - to pierwsza publiczna realizacja Roberta Koniecznego; jak do tej pory jego pracownia KWK Promes projektowała przede wszystkim domy jednorodzinne.

Ten wyjątkowy budynek, łączący w sobie funkcje muzeum i... publicznego placu wraz z powstającą tuż obok Filharmonią (proj. Estudio Barozzi Veiga) radykalnie odmienią tę część centrum Szczecina. Jak "zadziała" przestrzeń, wzbogacona o dwa tak wyraziste przykłady nowoczesnej architektury - dowiemy się już za kilka miesięcy, kiedy obie budowle zostaną ukończone.

Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora "Cricoteka", Kraków, proj. nsMoonStudio (Agnieszka Szultk, Piotr Nawara), Stanisław Deńko - Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora "Cricoteka", Kraków, proj. nsMoonStudio (Agnieszka Szultk, Piotr Nawara), Stanisław Deńko

Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora "Cricoteka", Kraków, proj. nsMoonStudio, Stanisław Deńko

We wrześniu 2014 roku otworzy swoje podwoje Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora "Cricoteka". Wznoszony na terenie dawnej Elektrowni Podgórskiej obiekt pomieści zarówno Muzeum Tadeusza Kantora, jak i przestrzenie wystawiennicze, teatralne, konferencyjne, bibliotekę z czytelnią, nowoczesne archiwum oraz ośrodek dokumentacji historii teatru i sztuki wizualnej.

fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta

Jak wiele tego typu inwestycji w Polsce, tak i budowa Cricoteki przedłużyła się, nie udało się uniknąć kłopotów finansowych czy budowlanych. Wygląda jednak na to, że zostały one wreszcie zażegnane i w tym roku placówka zostanie otwarta.

fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta

Miłośnicy sztuki Tadeusza Kantora, jednego z najważniejszych artystów polskich XX wieku z niecierpliwością czekają na muzeum i archiwum, zbierające i prezentujące jego dorobek, zaś wielbiciele architektury na pewno chcieliby już zwiedzić niezwykły nowych gmach, który otoczy swoją bryłą zabytkowe pomieszczenia elektrowni.

AMC - Andrzej Chołdzyński, Metroprojekt - AMC - Andrzej Chołdzyński, Metroprojekt

Centralny odcinek II linii metra, Warszawa, proj. AMC Andrzej Chołdzyński

Według planów budowa centralnego odcinka II linii metra warszawskiego - czyli siedmiu jego stacji - ma się zakończyć we wrześniu 2014 roku. Od czasu rozpoczęcia robót na placach budowy wydarzyło się wiele niespodzianek, które znacznie wydłużyły okres realizacji inwestycji. Jednak teraz wszyscy mają nadzieję, że aktualnego terminu uda się dotrzymać.

Fot. AGP Metro Polska

Na niektórych stacjach zamontowano już schody; w kilku miejscach Warszawy pojawiły się charakterystyczne kolorowe windy i dachy, osłaniające zejścia na perony.

Fot. budowametra.pl

Zaprojektowane przez pracownię Andrzeja Chołdzyńskiego stacje będą bardziej kolorowe niż te, znane z I linii - wielobarwne szyby pojawią się na powierzchni; perony zdobić będą zaprojektowane przez Wojciecha Fangora kolorowe napisy z nazwami stacji; na niektórych peronach mają pojawić się ekrany, które pokażą... to co aktualnie dzieje się na ziemi, nad głowami pasażerów.

Narodowe Forum Muzyki, Wrocław, proj. APA Kuryłowicz&Associates, źródło: www.nfm.wroclaw.pl - Narodowe Forum Muzyki, Wrocław, proj. APA Kuryłowicz&Associates, źródło: www.nfm.wroclaw.pl

Narodowe Forum Muzyki, Wrocław, proj. APA Kuryłowicz&Associates

Wznoszony na wrocławskim Placu Wolności gmach ma być najnowocześniejszą salą koncertową w naszej części Europy. Niestety chwila, kiedy każdy będzie się mógł o tym przekonać wciąż nie nadchodzi. Z powodu kłopotów z wykonawcą budowy, termin oddania obiektu do użytku został przesunięty z jesieni 2013 na początek 2015 roku. Jednak jak zapewnia obecny wykonawca wszystkie prace budowlane zakończą się jeszcze w tym roku.

Fot. Maciej Świerczyński / Agencja Gazeta

Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta

Wraz z budynkiem Narodowego Forum Muzyki powstanie publiczny plac z ławkami, który nocą będzie efektownie oświetlony. Prawdopodobnie powstanie też scena letnia, na której będą mogły się odbywać koncerty plenerowe. Dlatego na zakończenie budowy NFM czekają nie tylko melomani, ale też mieszkańcy Wrocławia, który liczą na zyskanie nowej, atrakcyjnej przestrzeni w centrum.

Międzynarodowe Centrum Kongresowe, Kraków, proj. Ingarden Ewý Architekci, materiały architektów - Międzynarodowe Centrum Kongresowe, Kraków, proj. Ingarden Ewý Architekci, materiały architektów

Międzynarodowe Centrum Kongresowe, Kraków, proj. Ingarden Ewý Architekci

Kraków - choć może nie kojarzy się bezpośrednio z biznesem i wielkimi interesami - jako drugie co do wielkości miasto w Polsce musi być konkurencyjne także i na tym rynku. Budowa Międzynarodowego Centrum Kongresowego ma ulokować Gród Kraka wyżej w rankingach miast atrakcyjnych z punktu widzenia dużych imprez biznesowych czy naukowych.

Fot. Jakub Ociepa / Agencja Gazeta

Fot. Jakub Ociepa / Agencja Gazeta

"Centrum będzie nowoczesnym obiektem światowej klasy, spełniającym wymagania międzynarodowych organizacji kongresowych oraz najwyższe standardy akustyki i mechaniki widowiskowej. Obiekt zaprojektowano tak, aby mógł gościć wszelkiego rodzaju kongresy, konferencje, koncerty, spektakle teatralne, wystawy i inne prestiżowe wydarzenia kulturalne oraz społeczne. Wysoki standard budynku będzie pozwalał plasować go wśród najbardziej prestiżowych i ekskluzywnych centrów kongresowych Europy" - można przeczytać na stronie internetowej ICE.

Międzynarodowe Centrum Kongresowe zostało malowniczo zlokalizowane: tuż nad Wisłą, z widokiem na Wawel. Dlatego Krzysztof Ingarden i Jacek Ewý, projektując ów gmach, skupili się nie tylko na funkcjonalności sal kongresowych i konferencyjnych, ale też na wykorzystaniu walorów lokalizacji budynku.

Warsaw Spire, Warszawa, proj. Jaspers & Eyers Workshop, materiały inwestora - Warsaw Spire, Warszawa, proj. Jaspers & Eyers Workshop, materiały inwestora

Warsaw Spire, Warszawa, proj. Jaspers & Eyers Workshop

Światowy kryzys ekonomiczny wyhamował wiele inwestycji budowlanych w Polsce i innych krajach. Widać to doskonale na przykładzie drapaczy chmur. Ich budowa była najczęściej odpowiedzią na biurowe potrzeby wielkich korporacji, a to właśnie te firmy musiały mocno obciąć swoje budżety w czasach kryzysu. Dlatego obecnie buduje się nieco mniej wysokościowców niż jeszcze kilka lat temu.

Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Warsaw Spire jest jednym z tych, których budowa nie została przerwana. Wysoki na 180 metrów biurowiec powstaje na dwuhektarowej działce pomiędzy ulicami Grzybowską, Wronią, Łucką i Towarową. Poza strzelistą wieżą na tym terenie zbudowane zostaną także dwa niższe budynki; każdy będzie liczył 55 m wysokości. Ten trzyczęściowy kompleks ma zaoferować aż 100 000 m kw. powierzchni biurowej, usługowej i handlowej.

Materiały inwestora

Mimo że budowa nie posuwa się zbyt szybko, przedstawiciele inwestora twierdzą, że ten największy biurowiec w Warszawie będzie gotowy pod koniec 2014 roku.

Materiały inwestora

Gdański Teatr Szekspirowski, Gdańsk, proj. Renato Rizzi, źródło: www.gdansk.pl - Gdański Teatr Szekspirowski, Gdańsk, proj. Renato Rizzi, źródło: www.gdansk.pl

Gdański Teatr Szekspirowski, Gdańsk, proj. Renato Rizzi

Z budową teatralnego gmachu na obrzeżach Głównego Miasta w Gdańsku wiązało się sporo kontrowersji. Najpierw toczyły się spory co do lokalizacji obiektu (wielu mieszkańców uważało, że nowoczesny budynek nie pasuje do okolicznej zabudowy), później zgłaszane były zastrzeżenia co do przebiegu konkursu na jego projekt.

Trudno jednak nie docenić unikalności tego projektu: będzie to pierwszy w Polsce teatr z otwieranym dachem; obiekt będzie oferował możliwości realizacji spektakli i wydarzeń kulturalnych o bardzo zróżnicowanym charakterze, jego budowa z pewnością sprawi, że swoje "skrzydła" rozwinie prężnie działająca instytucja, jaką jest Gdański Teatr Szekspirowski.

Fot. Materiały prasowe NDI

Dziś, gdy budowa gmachu dobiega końca, wszelkie kontrowersje odchodzą w niepamięć. Obłożony 620 tysiącami ciemnych cegieł gmach powoli wpisuje się w pejzaż miasta.

Sala koncertowa Narodowej Orkiestry Polskiego Radia, Katowice, proj. Tomasz Konior, źródło: www.nospr.org.pl - Sala koncertowa Narodowej Orkiestry Polskiego Radia, Katowice, proj. Tomasz Konior, źródło: www.nospr.org.pl

Sala koncertowa Narodowej Orkiestry Polskiego Radia, Katowice, proj. Konior Studio

Od kilku lat w Katowicach trwa, bądź zostało zrealizowanych wiele inwestycji związanych z nauką i kulturą. Większość z nich to jednocześnie bardzo udane przykłady współczesnej architektury. Obsypany nagrodami gmach Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka (proj. HS99) czy Muzeum Śląskie (proj. Riegler Riewe Architekten) zachwycają chyba każdego.

Niedługo do tego grona dołączy nowa siedziba największej i najbardziej znanej polskiej orkiestry, czyli Narodowej Orkiestry Polskiego Radia. Zaprojektowany przez Tomasza Koniora gmach będzie się odznaczał prostą formą o rytmicznie ukształtowanych elewacjach (ceglane ściany będą rozdzielone pionowymi "nacięciami"). Również tutaj w okół budynku powstać ma przestrzeń publiczna: skwer, amfiteatr, trasy piesze i rowerowe.

Fot. Joanna Nowicka / Agencja Gazeta

Jednak najważniejszym elementem tego projektu jest wyjątkowe wnętrze. Duża sala koncertowa na 1800 miejsc oraz sala kameralna na 300 miejsc będą się odznaczały walorami akustycznymi na najwyższym światowym poziomie. Aby to osiągnąć z architektem współpracował sztab najlepszych, także zagranicznych specjalistów.

Kampus Uniwersytetu w Białymstoku, proj. Marek Budzyński, źródło: www.mbarch.pl - Kampus Uniwersytetu w Białymstoku, proj. Marek Budzyński, źródło: www.mbarch.pl

Kampus Uniwersytetu w Białymstoku, proj. Marek Budzyński

Marek Budzyński to architekt projektujący obiekty, obok których nie da się przejść obojętnie. Jego prace wyróżniają się wyrazistym, autorskim i łatwo rozpoznawalnym stylem. W Białymstoku (po gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej) realizowana jest właśnie kolejna zaprojektowana przez niego budowla - kampus uniwersytecki.

Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta

Połowę z przeznaczonego na kampus 30-hektarowego terenu zajmie zieleń; resztę działki podzielą między sobą gmachy: Instytutu Biologii, Wydziału Matematyki i Informatyki wraz z Uniwersyteckim Centrum Obliczeniowym oraz budynek Wydziału Fizyki i Chemii.

Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta

Podobnie jak w innych realizacjach tego architekta, tak i w budynkach białostockiego kampusu będzie się można doszukać charakterystycznych motywów: pojawią się kolumnady, dużo szkła, znaki i symbole zawarte w detalach architektonicznych, a także zieleń. Ta ostatnia pojawi się m.in. na dachach i elewacjach budynków.

Rozbudowa Akademii Sztuk Pięknych, Warszawa, proj. JEMS Architekci, źródło: http://wybrzeze.asp.waw.pl - Rozbudowa Akademii Sztuk Pięknych, Warszawa, proj. JEMS Architekci, źródło: http://wybrzeze.asp.waw.pl

Rozbudowa Akademii Sztuk Pięknych, Warszawa, proj. JEMS Architekci

Rozbudowa gmachu warszawskiej ASP wydłużyła się z przyczyn niezależnych od wykonawców czy architektów. Gdy w wyniku błędu na budowie metra zalany został tunel Wisłostrady ruch samochodowy przesunięto w bezpośrednie sąsiedztwo budowy. To z kolei spowodowało, że maszyny budowlane miały bardzo ograniczony dostęp do działki.

Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta

Kiedy ruch samochodowy wrócił na swoje miejsce prace na budowie ruszyły pełną parą. Mimo tego przyspieszenia trudno jest teraz określić dokładny termin oddania budynku do użytku. Według rektora uczelni powinno to nastąpić w drugiej połowie 2014 roku.

Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta

Więcej o rozbudowie ASP TUTAJ

Przebudowa Ronda Kaponiera, Poznań, źródło: www.zdm.poznan.pl - Przebudowa Ronda Kaponiera, Poznań, źródło: www.zdm.poznan.pl

Przebudowa Ronda Kaponiera, Poznań

Choć nie jest to inwestycja stricte architektoniczna, to od dawna stanowi jedną z najbardziej wyczekiwanych w mieście. Wkrótce zakończyć się ma przebudowa i modernizacja najważniejszego węzła komunikacyjnego w centrum Poznania.

Na Rondzie Kaponiera krzyżują się drogi licznych linii tramwajowych, autobusowych i najbardziej ruchliwych ulic. W czasach PRL-u wybudowano pod Rondem podziemne przejścia. Po przebudowie piesi ciągle będą ruszać się pod ziemią jednak znacznie poprawią się warunki, jakie Rondo im zaoferuje. Pojawią się windy i ruchome schody, na poziomie -2 znajdzie się przystanek Poznańskiego Szybkiego Tramwaju, który od kilku miesięcy dociera bezpośrednio na dworzec kolejowy. W nowoczesnym wnętrzu atrakcją będzie odsłonięty fragment dawnych fortyfikacji służących ochronie biegnącej tuż obok linii kolejowej.

Fot. Piotr Skórnickii / Agencja Gazeta

Zmieni się też oblicze Kaponiery nad ziemią: pojawi się zieleń i mała architektura, wygodniejsze mają być przystanki komunikacji miejskiej.

Materiały Urzędu Miasta

Europejskie Centrum Solidarności, Gdańsk, proj. Pracownia Architektoniczna Fort, źródło: www.ecs.gda.pl - Europejskie Centrum Solidarności, Gdańsk, proj. Pracownia Architektoniczna Fort, źródło: www.ecs.gda.pl

Europejskie Centrum Solidarności, Gdańsk, proj. Pracownia Architektoniczna Fort

Potężny, zardzewiały kadłub statku wyrósł na placu obok wejścia na teren dawnej Stoczni Gdańskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie Pomnika Poległych Stoczniowców. Taki właśnie kształt przypomina bowiem gmach Europejskiego Centrum Solidarności, którego budowa dobiega końca.

Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta

Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta

Jak można przeczytać na oficjalnej stronie internetowej miasta: "W przeszklonych wnętrzach ECS znajdzie się zarówno stała wystawa poświęcona historii ruchu "Solidarności", sala wystaw czasowych i archiwum, jak i ośrodek badawczo-naukowy, biblioteka, czytelnia i mediateka, ośrodek edukacyjno-szkoleniowy oraz pracownie warsztatów twórczych dla młodzieży. W budynku, którego powierzchnia użytkowa wyniesie niemal 20 000 m2, nie zabraknie również miejsca dla całorocznego ogrodu zimowego, punktów gastronomii i sprzedaży pamiątek oraz specjalistycznej księgarni".

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Polisz Arkitekczer: największe kity polskiej architektury [CZĘŚĆ PIERWSZA]
Ranking polskich miast według Diagnozy Społecznej 2013. Najlepiej żyje się w...
Zabytki architektury PRL kiedyś i dziś

Skomentuj:

O nich będzie głośno! Najbardziej wyczekiwane inwestycje 2014 roku [PRZEGLĄD]

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej