Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Cały świat projektuje Rotundę. Najlepsze projekty konkursowe rewitalizacji warszawskiej ikony

kambi

Konkurs Changing The Face 2013 na odświeżenie wizerunku jednego z najważniejszych budynków Warszawy wygrała krakowska pracownia Gowin-Siuta. Oblicze Rotundy chciało odmienić kilkaset innych biur z blisko 80 krajów świata. Prezentujemy 10 prac, które zostały najwyżej ocenione przez Jury

projekt przygotowany przez: Dorell.Ghotmeh.Tane/architects - źródło: Changing The Face 2013

WRÓŻNIENIE, Dorell.Ghotmeh.Tane/architects, Francja

Z kolorowym i ekologicznym dachem

W konkursie wyróżnienie zdobyli architekci z francuskiego zespołu Dorell.Ghotmeh.Tane/architects (Dan Dorell, Lina Ghotmeh, Tsuyoshi Tane). Francuzi zaproponowali, aby wnętrze budynku było mocno rozświetlone. Oryginalnym elementem Rotundy byłby kolorowy sufit, przypominający nieco gwiezdne konstelacje. W ich projekcie budynek posiada specjalną, dźwiękoszczelną elewację, tak by Rotunda stała się małą oazą spokoju w hałaśliwym centrum stolicy.

Projekt Francuzów zakłada również instalację paneli fotowoltaicznych na dachu, które niewidoczne z poziomu ulicy zbierałyby energię wykorzystaną następnie do oświetlenia gmachu.

projekt przygotowany przez architektów: Joan Riera Jaume, Mireia Cabani Massip, Isabel Mestre Bauza, Manel Garcia Ramis (Hiszpania) - źródło: Changing The Face 2013

WYRÓŻNIENIE, J. Riera Jaume, M. C. Massip, I. M. Bauza, M. G. Ramis, Hiszpania

Kompromis starego z nowym

Kolejny wyróżniony projekt należy do architektów z Hiszpanii: Joan Riera Jaume, Mireia Cabani Massip, Isabel Mestre Bauza, Manel Garcia Ramis. Projektanci starali się zachować jak najwięcej z oryginalnej bryły Rotundy. W ich propozycji budynek zyskałby mocno przeszkloną elewację oraz utrzymane w ciepłych barwach wnętrze, które dodatkowo zostało rozjaśnione przez świetlik umieszczony w dachu.

W projekcie Hiszpanów otwarty miałby zostać parter gmachu. Znalazłoby się tam miejsce dla kawiarni oraz przestrzeń wystawiennicza. Funkcję bankową architekci przewidzieli na wyższych poziomach. Co ciekawe, projekt ten przewiduje powstanie bezpośredniego przejścia z istniejących już podziemi do poziomu -1 Rotundy.

Projekt szwedzkiej pracowni White. - źródło: Changing The Face 2013

WYRÓŻNIENIE, White, Szwecja

Ogród w centrum stolicy

Ciekawą propozycję przygotowała szwedzka pracownia White. Skupieni w niej architekci (Małgorzata Kosieradzka, Karin Hedlund, Andreas Laessker, Jeroen Mattijssen, Maria Norberg, Jajsa Sperling, Britta Wikholm, Marie Claude Dubois) postawili na minimalizm, biel i szkło. Istotnym elementem tego projektu jest przebudowa najbliższego otoczenia Rotundy. Szwedzi chcieliby mocno obsadzić ten teren zielenią, tak by powstał miejski ogród i zabiegani mieszkańcy stolicy mogli odpocząć wśród drzew i fontann.

Autorzy: Grzegorz Brykalski, Maria Brykalska-Karłowska, Stanisław Karłowski, Julia Karłowska - źródło: Changing The Face 2013

WYRÓŻNIENIE, G. Brykalski, M. Brykalska-Karłowska, S. Karłowski, J. Karłowska, Polska

Niemal samowystarczalna

Kolejne wyróżnienie zdobył projekt polskich architektów: Grzegorz Brykalski, Maria Brykalska-Karłowska, Stanisław Karłowski, Julia Karłowska. W swojej propozycji architekci postawili na ekologię. Dach rotundy ma zbierać deszczówkę, którą będzie można później wykorzystać na przykład w toaletach. Na dachu również miałyby się znaleźć panele fotowoltaiczne, które zbierałyby energię wykorzystaną następnie do oświetlenia wnętrza. Ten projekt swą formą zdaje się najwięcej czerpać z oryginalnej Rotundy.

projekt: Pracownia Architektury Głowacki PAG - źródło: Changing The Face 2013

WYRÓŻNIENIE, Pracowni Architektury Głowacki PAG, Polska

Prosto z podziemi

To kolejny polski projekt, który zdobył wyróżnienie. Odpowiadają za niego: Tomasz Głowacki, Alicja Sawicka, Małgorzata Bieńkowska skupieni w Pracowni Architektury Głowacki PAG. Swój projekt architekci postanowili wyróżnić bardzo szerokim zejściem, który w ich wizji został połączony z obecnym przejściem podziemnym pod Rondem Dmowskiego. W praktyce miałoby to wyglądać tak, że wejść do wnętrza Rotundy piesi mogliby prosto z podziemnych korytarzy. Schody te miałyby też stać się miejscem, w którym można odpocząć siadając na specjalnych siedziskach.

projekt: Caramel Architekten zt gmbh - źródło: Changing The Face 2013

WYRÓŻNIENIE I stopnia, Caramel Architekten zt gmbh, Austria

Z ogromną trybuną w środku

Kolejny projekt zdobył wyróżnienie I stopnia. To chyba najbardziej niezwykła propozycja. Jej autorami są austriaccy architekci z pracowni Caramel Architekten zt gmbh (Güntler Hatherl, Adrian Ukleja, Martin Sladek). Projekt zakłada budowę mocno przeszklonej Rotundy, w której wnętrzu powstanie ogromna, przechylona trybuna. Ta część budynku została przewidziana jako przestrzeń do spędzania wolnego czasu i zarazem pełni funkcję sufitu znajdującego się pod nią banku. Architekci zakładają, że ta strefa będzie ciągle otwarta i dostępna dla mieszkańców.

projekt: Dobosz Architekci - źródło: Changing The Face 2013

III MIEJSCE, Dobosz Architekci, Polska

Biała perła w czarnej koronie

Trzecie miejsce na podium zajął projekt polskiej pracowni Dobosz Architekci (Maciej Dobosz, Jolanta Major, Izabela Owczarek, Karolina Kalitan). Projektanci postanowili ocieplić wizerunek Rotundy zdobiąc jej wnętrze drewnianymi panelami i sporą ilością zieleni. Ciekawie zagospodarowano przestrzeń wokół. Na poziomie -1 placu obok budynku powstała otwarta przestrzeń, która jest atrakcyjnym miejscem do odpoczynku. Umieszczenie tej strefy poniżej poziomu ulicy nieco ogranicza hałas, który w tej części Warszawy jest bardzo uciążliwy.

projekt: Rodrigo Garcia, Maciej Siuda, Gonzalo del Val - źródło: Changing The Face 2013

II MIEJSCE, R. Garcia, M. Siuda i G. del Val, Polska/Hiszpania

Rotunda z bratem

Jury konkursowe drugie miejsce przyznało dwóm projektom. Pierwszy z nich przygotował polsko-hiszpański zespół architektów w składzie: Rodrigo Garcia, Maciej Siuda i Gonzalo del Val. Oprócz gruntownego odświeżenia budynku Rotundy projektanci zaproponowali wzniesienie obok niewielkiego pawilonu, który swym wyglądem nawiązywałby do okrągłego sąsiada. To właśnie tam mogłaby się znaleźć przestrzeń dla kawiarni i wystaw.

projekt: Natalia Wilczak - źródło: Changing The Face 2013

II MIEJSCE równorzędne, Natalia Wilczak, Polska

Bank wśród drzew

Również ten projekt zajął drugie miejsce. Przygotowała go architektka Natalia Wilczak. Projektantka cofnęła nieco wnętrze budynku w stosunku do filarów i nadała mu szarą barwę. Kolorystyka parteru jest biała przez co można odnieść wrażenie, że budynek zawieszony jest w powietrzu. Architektka nie zapomniała o otoczeniu, które proponuje mocno obsadzić drzewami.

Nowa Rotunda. Zwycięski projekt autorstwa Bartłomieja Gowina i Krzysztofa Siuty. - materiały prasowe

I MIEJSCE, Gowin-Siuta, Polska - Taka będzie nowa Rotunda

Pierwszą nagrodę w konkursie Changing The Face 2013 przyznano projektowi przygotowanemu przez krakowską pracownie Gowin-Siuta. Zwycięski projekt opisaliśmy tutaj.

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Tu było, tu stało - Ściana Wschodnia [SPACER ARCHITEKTONICZNY]
Warszawa we mgle. Niezwykłe zdjęcia z lotu ptaka
Fenomen osiedla za Żelazną Bramą

Skomentuj:

Cały świat projektuje Rotundę. Najlepsze projekty konkursowe rewitalizacji warszawskiej ikony

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej