Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

15 polskich budynków w międzynarodowym konkursie im. Miesa van der Rohe

red

Stowarzyszenie Architektów Polskich oraz pięciu zaproszonych przez Fundację Miesa van der Rohe ekspertów wybrało 15 - najlepszych ich zdaniem - polskich realizacji do tegorocznej edycji najważniejszej europejskiej nagrody architektonicznej

Centrum Geoedukacji w Kielcach - źródło: PALK Architekci

Centrum Geoedukacji w Kielcach zostało zaprojektowane przez warszawską pracownię PALK Architekci. Kompleks wybudowano na wzgórzu pozostałym po eksploatacji surowców wapiennych w dawnych kamieniołomach. Niedawno budynek został wyróżniony przez Stowarzyszenie Architektów Polskich, które przyznało mu Nagrodę Roku za najlepszy obiekt architektoniczny zrealizowany w 2011 roku. (czytaj więcej)

Najpiękniejsza biblioteka w regionie, czyli Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej obchodzi piąte urodziny </p> Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej początek świętowania urodzin zaplanowało na godz. 11. W programie uroczystości przewidziano wiele atrakcji, m.in.: quizy z nagrodami, zwiedzanie biblioteki, wręczenie nagród laureatom konkursów: '#LubięCinibę' i 'Zostań bibliotekarzem w CINiB-ie na jeden dzień', warsztaty pt. 'Joga akademicka z książką', a także poczęstunek urodzinowym tortem. Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania! W poniedziałek można też zwiedzać bibliotekę. Rozpoczyna się ono w Holu Głównym, w następujących godzinach: 10.00, 12.00, 14.00, 16.00, 18.00. </p> Budynek zaprojektowany przez architektów z pracowni HS99. CINiBA to jedna z największych i najnowocześniejszych bibliotek w kraju. Charakteryzuje ją ruda elewacja, która swym kolorem nawiązuje do lokalnej tradycji budowlanej. Jednak architekci zamiast cegły wykorzystali tutaj specjalną odmianę piaskowca. W szczelinach między płytami znajdują się okna, w sumie jest ich 4004, każde z nich ma 18 centymetrów szerokości a ich wysokość jest zmienna - im wyżej, tym okna są niższe. Budowa wspólnej biblioteki Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego kosztowała ok. 80 mln zł. - HS99

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka projektu pracowni HS99 to jedna z największych i najnowocześniejszych bibliotek w kraju. Ruda elewacja nawiązuje kolorem do lokalnej tradycji budowlanej, jednak zamiast cegły znajdziemy na niej nietypowy w odcieniu piaskowiec. Budynek zyskał doceniony przez naszych czytelników, którzy przyznali mu tytuł Bryły roku 2011.

Dom autorodzinny - KWK PROMES

Dom zaprojektował architekt Robert Konieczny. To co wyróżnia ten budynek to brak tradycyjnego garażu. Samochodem można wjechać niemal do salonu. - Gdy wjeżdża się tutaj samochodem, to mieszkaniec dostaje się do środka najważniejszym wejściem, a nie bocznym. W dodatku wystarczy jeden krok i jest się w strefie dziennej. Właściwie, to garaż już nią jest. Samochód staje się dużym meblem, stojącym obok salonu - mówi Konieczny.

Centrum Nauki Kopernik - Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

Konkurs architektoniczny na koncepcję Centrum Nauki Kopernik rozstrzygnięto w grudniu 2005 r. Zwyciężyła pracownia RAr-2 Laboratorium Architektury Jan Kubec z Rudy Śląskiej. CNK otwarto 5 listopada 2010 roku. Od tamtego dnia obiekt cieszy się ogromną popularnością stając się jedną z największych warszawskich atrakcji. Goście CNK mogą między innymi sami przeprowadzać eksperymenty na kilku stałych wystawach.

Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta

Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta

Fot. Robert Kowalewski / Agencja Gazeta

Centrum Edukacji Artystycznej ARTPUNKT zaprojektowane przez pracownię M. i A. Domicz. - Fot. Jan Domicz; Źródło: M. i A. Domicz

Centrum Edukacji Artystycznej ARTPUNKT w Opolu

Budynek został zaprojektowany przez pracownię M. i A. Domicz. Nie jest to nowy obiekt. Powstał w wyniku remontu hotelu robotniczego, który wybudowany został w latach 70 ubiegłego wieku. (czytaj więcej)

Dom handlowy Vitkac w Warszawie - Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta

Dom Handlowy Wolf Bracka w Warszawie

Dom Handlowy Wolf Bracka zaprojektowany został przez biuro Kuryłowicz & Associates. Obecnie można w nim znaleźć ekskluzywne marki, restaurację, delikatesy i spa. Budynek już od początku budził kontrowersje, powstał bowiem w miejscu, w którym kiedyś stał modernistyczny Pawilon Chemii.

Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta

Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta

10. MOCAK - Muzeum Sztuki Współczesnej to jeden z najbardziej okazałych budynków Krakowa i jeden z najnowocześniejszych w kraju. Nazwa muzeum to skrót od angielskiego tłumaczenia nazwy Museum of Contemporary Art Kraków. Już od wiosny będzie gościł zwiedzających, a jego sale zapełnią się dziełami sztuki. W listopadzie miało miejsce oddanie budynku. Jego autorem jest florencki architekt Claudio Nardi. - MOCAK - Muzeum Sztuki Współczesnej

MOCAK - Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie otwarto w 2011 r. Gmach został zaprojektowany przez florenckiego architekta Claudio Nardiego. Projekt Muzeum zakładał wzniesienie na terenie dawnej Fabryki Schindlera jednego nowego budynku oraz zaadaptowanie sześciu już istniejących.

Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta

Dworzec Centralny - Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta

Modernizacja Dworca Centralnego w Warszawie

Dworzec Centralny w Warszawie doczekał się remontu dzięki organizowanemu przez Polskę EURO 2012. Początkowo kolejarze chcieli wyburzyć zaprojektowany przez Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka budynek, ale z powodu braku czasu zdecydowano się na gruntowny lifting obiektu. Jego odświeżoną koncepcję przygotowali architekci z Towarzystwa Projektowego.

Fot. Jacek Łagowski / Agencja

Fot. Jacek Łagowski / Agencja G

Muzeum w Palmirach to nowoczesny parterowy pawilon z betonu i szkła. - Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Muzeum Miejsce Pamięci w Palmirach pod Warszawą

Muzeum w Palmirach otwarto w 2011 r. Za jego projekt odpowiadają architekci z pracowni WXCA. Gmach muzeum ma formę parterowego pawilonu. Architekci obłożyli go skorodowaną blachą,w której wykonali otwory przypominające ślady po pociskach - to symboliczne nawiązanie do rozstrzelanych ofiar. 

Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Zintegrowany Węzeł Przesiadkowy na potrzeby EURO 2012, we Wrocławiu, autorstwa Maćków Pracownia Projektowa we współpracy z Piotrem Fokczyńskim - Tomasz Lewandowski

Zintegrowany Węzeł Przesiadkowy we Wrocławiu

Zintegrowany Węzeł Przesiadkowy powstał na potrzeby EURO 2012. Zaprojektowali go architekci z Maćków Pracownia Projektowa. Węzeł łączy linię kolejową z linią tramwajową (poziom +1). Dzięki niemu z centrum miasta można szybciej dostać się na miejski stadion.

19 Dzielnica- zespół zabudowy mieszkaniowej przy ul. Siennej w Warszawie autorstwa pracowni JEMS Architekci. - źródło: JEMS Architekci (www.jems.pl)

19. Dzielnica w Warszawie

Projekt 19 Dzielnicy w Warszawie został przygotowany przez JEMS Architekci. Nie jest to samodzielna dzielnica miasta, lecz nazwa osiedla. Zespół budynków zlokalizowano przy ul. Siennej w Warszawie. Koncepcja nowej dzielnicy została oparta na tradycyjnym układzie funkcjonalnym i urbanistycznym przestrzeni miejskiej. Architekci zadbali, aby wyraźnie wyodrębniona została przestrzeń publiczna- z ogólnodostępnymi placami i ulicami, półprywatne wewnętrzne dziedzińce oraz wnętrze będące do wyłącznej dyspozycji mieszkańców.

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Owoce kryzysu. Wielki przegląd wieżowców apartamentowych
Poznań: ruszają prace w Skarbcu. Jest pozwolenie na budowę!
Nowe biuro Vaillant w .KTW II nagrodzone w konkursie Global Future Design Awards

Skomentuj:

15 polskich budynków w międzynarodowym konkursie im. Miesa van der Rohe

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej