Generalny remont w Centrum Zdrowia Dziecka wg JEMS [PRZED I PO]
Przebudowana Klinika Pediatrii i Żywienia IPCZD w Warszawie według pracowni JEMS, to doskonały przykład jak z architektury zaniedbanej można stworzyć przyjazną przestrzeń, nawet dla najbardziej wymagających... Oto najnowsza realizacja Fundacji TVN "nie jesteś sam"
Przebudowa Kliniki, proj JEMS
31 lipca 2012 roku ukończona została przebudowa budynku Kliniki Pediatrii i Żywienia Instytutu Pomnika Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Projekt kapitalnego remontu pochodzącego z końca lat siedemdziesiątych obiektu stworzyła pracownia JEMS Architekci.
Autorami zrealizowanego w 1979 roku projektu Pawilonu Zakaźnego byli architekci Andrzej Bołtuć, Alfred Szymkiewicz, Jacek Bolechowski. Prosta, neo-modernistyczna bryła stała się "ofiarą" tak częstego w tamtych niedbalstwa wykonawczego. Jeżeli dodać do tego fakt, iż pawilon kliniki nie był remontowany praktycznie nigdy, a większość jego struktury pamiętała lata 70., z łatwością można zrozumieć, czemu architekci podczas pierwszej wizyty w istniejącym budynku odnieśli wrażenie, że "nie będzie to remont, lecz całościowa przebudowa".
Szpital - letnisko, proj JEMS
Pomimo licznych zaniedbań i braku bieżących prac remontowych i konserwatorskich, budynek Bołtucia, Szymkiewicza i Bolechowskiego zachował swe największe walory wynikające z ukształtowania bryły. Dzięki swojej małej skali klinika była obiektem przestrzennie przyjaznym. Lokalizacja wśród zieleni otwierała przed pacjentami możliwość wychodzenia na zewnątrz bezpośrednio z pokojów. Jednocześnie korytarze otwierające się na zieleń dwóch wewnętrznych dziedzińców zdecydowanie odbiegają od stereotypowego wnętrze szpitalnego.
Marcin Sadowski i Tomasz Napieralski z JEMS Architekci lapidarnie przedstawiają najważniejszą ideę projektu: "Szpital - letnisko? Połączenie tych dwóch znaczeń jest niemożliwe, ale spróbowaliśmy".
Przebudowa w 380 dni, proj JEMS
Mimo znacznego zakresu prac, przebudowa trwała zaledwie 380 dni. Jej efektem stał się interesujący budynek łączący pierwotne założenia z pierwiastkami charakterystycznymi dla nowoczesnej myśli projektowej. Projektanci z pracowni JEMS Architekci założyli całkowita wymianę instalacji, wyburzenie ścian działowych, modernizację wszystkich elementów wyposażenia wnętrz. Z oryginalnego budynku pozostał praktycznie tylko szkielet konstrukcyjny!
Dla dzieci- na poważnie, proj. JEMS
Projektanci z pracowni JEMS Architekci podkreślają, że "założeniem było potraktowanie budynku, którego najważniejszymi użytkownikami są dzieci, <<na poważnie>>, bez dodatkowych elementów infantylizujących i kolorystyki z pudełka zabawek".
O wizualnej atrakcyjności stanowić miał przede wszystkim kontakt z otaczającą budynek przyrodą, która ulega przemianom wraz z kolejnymi porami roku. Utrzymane w jasnych tonacjach wnętrza szpitalne przejmują niejako kolorystykę z zewnątrz. Delikatne światło z dziedzińców rozświetla korytarze i wykusze z ławkami. Pokoje lekarskie oraz świetlica dla dzieci i rodziców łączą się z tarasami drewnianymi i zielenią, która "wdziera się" do środka, niosąc, mamy nadzieję, spokój i ukojenie.
Przyjazny minimalizm, proj JEMS
Projektanci tworząc nowy obiekt zachowali późno-modernistycznego ducha pierwowzoru. Proste, białe bryły o dużych powierzchniach przeszkleń doskonale współgrają z zielenią otoczenia. Przyroda zdaje się wkraczać do sterylnych wnętrz poprzez okna i wewnętrzne patia, które po gruntownej modernizacji stały się ważnym elementem kompozycyjnym całości. Minimalistyczne formy zostały nieco "ocieplone" poprzez wprowadzenie naturalnego drewna, które pojawia się w tarasach na patio oraz jako materiał wykończeniowy wnętrza i zewnętrza.
Ponownemu otwarciu Kliniki towarzyszyło zainteresowanie mediów. Słusznie, bowiem przebudowany przez warszawskich projektantów budynek jawi się jako doskonały przykład połączenia tendencji obowiązujących w architekturze kilkadziesiąt lat temu z wymogami współczesności. Popularni JEMS-i podchodząc z dużą estymą do oryginalnej tkanki stworzyli nową wartość, budynek działający szlachetnymi proporcjami i przemyślanymi rozwiązaniami projektowymi. W kraju gdzie nadal króluje niekiedy tandetna ekstrawagancja taka powściągliwość winna być ceniona na wagę złota.
Ulubieniec Polski?
Realizacja autorstwa JEMS Architekci nominowana jest do tytułu Ulubieńca Polski 2000-2012 w VII edycji plebiscytu Życie w Architekturze.
Przebudowa Budynku Kliniki Pediatrii i Żywienia: Instytut Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka (IPCZD)
Warszawa, Al. Dzieci Polskich 20
Autorzy pierwotnego budynku (Pawilon Zakaźny 1979 r.): architekci Andrzej Bołtuć, Alfred Szymkiewicz, Jacek Bolechowski
Inwestor przebudowy: Fundacji TVN "nie jesteś sam"
Autorzy przebudowy budynku (Klinika Pediatrii i Żywienia: Instytut Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka (IPCZD)2011-2012 r.): JEMS Architekci, architekci Olgierd Jagiełło, Jerzy Szczepanik-Dzikowski, Maciej Miłobędzki, Marcin Sadowski, Tomasz Napieralski, Jan Damięcki
Współpraca autorska: architekci Małgorzata Charazińska, Tomasz Japa, Paweł Gozdyra
Projekt i realizacja: 2011-2012
- Więcej o:
- remont
Praktyki studenckie w pracowni JEMS Architekci
Nowe osiedle od JEMS Architekci. Powtórzy sukces 19 dzielnicy?
Malowanie boazerii jako pomysł na odświeżenie aranżacji wnętrza
Jak nie uszkodzić przewodów i rur w ścianie?
Sprawdzone sposoby na szybki remont – porady architekta [ZDJĘCIA]
Jak zwiększyć trwałość farby wewnętrznej?
Remont ścian wewnętrznych
IV Śląska Konferencja RENOAKTYWATOR