Świeże pomysły na architekturę [WASZE PROJEKTY]
Domy na wodzie, mobilne osiedla, podziemne miasta. To tylko niektóre pomysły na architekturę, jakie mają czytelnicy Bryły - młodzi projektanci i studenci architektury
Instant (i)House: Ugo Architecture & Design
Instant (i) House jest propozycją poznańskiej pracowni UGO Architecture and Design na międzynarodowy konkurs Instant House w Mediolanie. Uczestnicy konkursu za zadanie mieli stworzenie mobilnych mieszkań dla młodych ludzi, głównie studentów żyjących w wielkich metropoliach. Projekt miał również zmierzyć się z problemami miejskiego hałasu i zanieczyszczenia środowiska.
Instant (i)House zainspirowany jest wieżą ciśnień i silosami zbożowymi. Jest łatwy w budowie, składa się z trzech betonowych cylindrów wykonanych z betonu typu styrofoam. Wykorzystany rodzaj betonu znacznie zwiększa izolacje akustyczną i jest ponad dwanaście razy lżejszy od zwykłego betonu. Zawiera także TIO2 co ponad dwukrotnie zmniejsza emisje dwutlenku węgla przy produkcji betonu. Projekt zdobył honorowe wyróżnienie.
Instant (i) house jest propozycją UGO architecture and design na międzynarodowy konkurs Instant House w Milanie. Tematem konkursu było tworzenie mobilnego jednostek mieszkalnych dla młodych ludzi, głownie studentów żyjących w wielkich metropoliach. Projekt miał również zmierzyć się z problemami miejskiego hałasu i zanieczyszczenia środowiska. Nasz Instant House zainspirowany jest wieżą ciśnień i silosami zbożowymi. Jest łatwy w budowie co pokazane jest na diagramie transport, składa się z trzech betonowych cylindrów ( wykonanych z betonu typu styrofoam) . Wykorzystany rodzaj betonu znacznie zwiększa izolacje akustyczną i jest ponad dwanaście razy lżejszy od zwykłego betonu. Zawiera także TIO2 co ponad dwukrotnie zmniejsza emisje dwutlenku węgla przy produkcji betonu. Projekt zdobyl honorowe wyróżnienie.
Muzeum Bursztynu w Gdańsku
Śródmieście Gdańska rozbudowywane jest w oparciu o bardzo konserwatywne i tradycyjne założenia. Wyspa Spichrzów, to jedno z miejsc w centrum Gdańska, które zostanie wzbogacone o nowe inwestycje. W 2010 roku ogłoszono wyniki zamkniętego konkursu na projekt zagospodarowania tej części wyspy. Jednym z zadań konkursowych było zaprojektowanie siedziby Muzeum Bursztynu na północnym krańcu wyspy w okolicach reliktów spichrzy Długa Droga. Konkurs wygrała pracownia MAT, jednak wybór ten okazał się dość kontrowersyjny.
Powyższy projekt to praca dyplomowa Stanisława Kempy, absolwenta Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Gdańskiej, który zaproponował własną koncepcję na rozbudowę gdańskiego śródmieścia. Oprócz muzeum projekt przewiduje powstanie hotelu i centrum biurowo - usługowego.
Program funkcjonalny założenia to szereg przeplatających się między sobą publicznych przestrzeni zewnętrznych zaprojektowanych dookoła wyspy z wnętrzami budynków. Na program Muzeum Bursztynu składa się między innymi wewnętrzny las będący częścią strefy wejściowej, przestrzenie ekspozycyjne zlokalizowane nad reliktami spichrzy Długa Droga, sale konferencyjna i dydaktyczna, biblioteka, przestrzenie dla rzemieślników z galerią, a także zaplecza biurowe i magazynowe.
System domów modularnych: Libido Architekci
Dom, który można szybko i tanio przewieźć w trudno dostępne miejsca i w krótkim czasie zmontować w całość? To możliwe. Libido Architects, młoda łódzka pracownia, zaproponowała własny system budownictwa mobilnego i modularnego.
Budynki powstają w fabryce, gdzie produkowane są poszczególne elementy. Następnie już na miejscu montuje się je na stalowej ramie i uzupełnia konstrukcję w zewnętrzne panele. Całość wyposażona jest również w niezbędne instalacje. Tak przygotowany i zmontowany moduł jest gotowy do transportu, a jego wymiary zewnętrzne wraz z panelami SIPs nie przekraczają dopuszczalnych norm transportowych, co było warunkiem przy opracowywaniu całego systemu. Gotowy do transportu moduł spełnia Unijne Normy transportowe i może być przewożony bez specjalnych pozwoleń i dodatkowych opłat.
Budynki można zmieniać, dokładać lub odejmować moduły zgodnie ze zmieniającymi się potrzebami mieszkańców. Gotowy budynek składający się z kilku do kilkunastu modułów, można w prosty, szybki i tani sposób przewieźć do trudno dostępnych miejsc i w krótkim czasie łatwo zmontować. Niezbędne jest jedynie wcześniejsze przygotowanie podłoża, podłączeń i instalacji. Proste, prawda...?
Podziemne miasto: Podżorska/Myśliwiec/Nowicka
Laboratorium czy schrony dla wojska? A może jednak zakłady zbrojeniowe? Żadna z hipotez nie jest wykluczona, projektu nie zdążono ukończyć, a dokumentacja oraz plany budowlane nie zostały odnalezione. Częściowo wybetonowany, podziemny labirynt tuneli oraz wyrobisk, z jednej strony przyciąga aurą tajemniczości, z drugiej jednak budzi lęk poczuciem zagubienia, ciemnościami, zimnem i wilgocią. Zafascynowane monumentalnością i unikatową atmosferą tego założenia architektonicznego projektantki, postanowiły stworzyć koncepcyjny projekt zagospodarowania podziemi, a konkretnie jednego z kilku kompleksów, zwanego "Rzeczka" (lokalizacja Walim).
Ich propozycja to "Podziemne Miasto", w skład którego wchodzą HABITATY, KORYTARZ- ALEJA PAMIĘCI, LABOLATORIUM SMAKU, TERMY, PRZESTRZEŃ WYSTAWIENNICZA). "Przyjęłyśmy również podział pracy, aby całość prezentowała się spójnie pod względem plastycznym (wizualizowanie), jak i związanym ze sferą techniczną (rzuty, przekroje itd.) Nie jest naszym zamiarem przekształcanie naturalnego charakteru konstrukcji "RIESE", przeciwnie, zależy nam na zachowaniu niezwykłego charakteru i surowości tego miejsca" - tak o swoim pomyśle mówią projektantki.
Mroczna historia obiektu oraz nieprzystępna, wręcz wroga przestrzeń same narzucają stylistykę- surową pozbawioną wszelkiej zbędnej dekoracji. Zastosowano materiały użyte przez dawnych architektów - beton, stal, drewno dodając szkło, wprowadzając światło oraz wkomponowując naturalne element podziemia- skałę i wodę. W związku z tym całość utrzymana, jest głównie w subtelnych odcieniach szarości, bieli.
Autorki projektu aa co dzień zajmują się szeroko pojętym projektowaniem, dwie prowadzą studio APNA (A.Podżorska, A.Antosik-Nowicka).
Eko Dom Pływający: Monika Wierzba
"Eko dom pływający" to pomysł na wykorzystanie potencjału polskich rzek oraz przystępne i ekologiczne budownictwo. Jego koncepcję stworzyła Monika Wierzba, absolwentka wydziału architektury Politechniki Gdańskiej. Pływający dom może być zlokalizowany niemal w każdym miejscu, które spełnia odpowiednie warunki wodne. To znaczy tam, gdzie zbiornik wodny nie zamarza, bądź zamarza na krótki okres, woda stoi albo ma bardzo słaby nurt, a dom w żaden sposób nie będzie tarasował dróg wodnych. Autorka za lokalizację swojego projektu wybrała jeden z basenów na terenie Stoczni Gdańskiej.
Projekt nie określa precyzyjnie jaki będzie rozmiar budynku i jak dokładnie będzie on wyglądał. Podstawowym modułem jest element o wielkości zbliżonej do kontenera transportowego ,czyli 2500 x 5000 x 2800 mm. Odpowiedni dobór wymiarów pozwala na bardzo prosty, szybki i tani transport budynku, zarówno drogą lądową jak i wodną, bez potrzeby specjalnego dostosowywania pojazdów do przewozu dużych obiektów. Dom zaprojektowano tak, by w każdym momencie można było zmienić jego wielkość bez zbytnich ingerencji w układ funkcjonalny.
Autorka zadbała również, by wodny dom był w pełni energooszczędny: energia w domu generowana jest przez system paneli fotowoltaicznych, produkcję ciepła wspomaga system kolektorów słonecznych oraz wentylacji mechanicznej z rekuperatorem. Woda ściekowa wytwarzana w czasie domowych procesów takich jak mycie naczyń, kąpiel czy pranie, jest powtórnie wykorzystywana. Budynek jest wyposażony w instalację pozwalającą na pozyskiwanie deszczówki oraz w system filtrów biologicznych (hydrofitowych lub helotypowych) pobierających wodę bezpośrednio ze zbiorników wodnych, na których dom pływa.
Dom na platformie wiertniczej: Przemek Pasko
W dobie wzrastających cen ropy, a co za tym idzie coraz mniejszych jej zapasów, należy pomyśleć jak wykorzystać pozostałości po wielkich koncernach naftowych, które podbiły nie tylko lad, w postaci wielkich rurociągów i szybów naftowych, ale i morze - platformy wiertnicze. W taki tez sposób powstał pomysł domu na platformie wiertniczej.
Autor koncepcji jest studentem wydziału Architektury i Urbanistyki na Politechnice Krakowskiej.
Muzeum Folkloru i Etnografii: Łukasz Brzozowski
Łukasz Brzozowski jest studentem Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. Przygotowany przez niego projekt muzeum mieści się w centrum miasta, w miejscu gdzie jeszcze 50 lat temu stał drewniany budynek.
Odtworzenie dawnej zabudowy miejsca stało się głównym założeniem projektu. Zrekonstruowaną chatę zamknięto w szklanej gablocie niczym muzealny eksponat. Ma przypominać mieszkańcom Choroszczy o bogatej przeszłości miasta. Część funkcjonalna muzeum została skupiona w bryle dobudowanej do istniejącego budynku Urzędu Miasta, skutecznie zakrywając niepasującą do otoczenia architekturę.
Skomentuj:
Świeże pomysły na architekturę [WASZE PROJEKTY]