Biurowiec Senator gotowy
Przy ulicy Bielańskiej 10 w Warszawie, tuż przy ruinach dawnego Banku Polskiego stanął nowiutki biurowiec. Jak go oceniasz? [sondaż]
Biurowiec Senator.
Budynek przy Bielańskiej 10 w Warszawie stanął przy prawdziwym przedwojennym ostańcu, dawnym Banku Polskim, pochodzącym z 1911 roku. Obiekt zaprojektowała belgijska pracownia architektoniczna Jaspers & Eyers przy współpracy polskich firm AB-Projekt i Architraw GB specjalizujących się w renowacjach i odbudowach.
Nowy sąsiad starego gmachu
Teraz obok historycznej cząstki przedwojennej Warszawy stanął nowoczesny biurowiec. Uważacie, że pasują do siebie?
Wnetrza nowego biurowca.
Najciekawszym elementem budynku jest ogromne atrium, wysokie na 24 metry
Wnętrza dopełniają designerskie sofy, przeskalowane lampy i donice. W niektórych miejscach zachowano kawałek historii - dokładnie na osi głównego wejścia w głębi znów widnieje symboliczna brama triumfalna - monumentalny portal z parą zdwojonych kolumn zwieńczony łukiem i oknem termalnym z oryginalną tablicą pamiątkową: "Państwo Polskie powołując do życia w roku 1924 Bank Polski jako ostoję ładu pieniężnego w kraju i jako wyraz duchowej łączności z przedwiekową instytucją tejże nazwy, wyraża wdzięczność tym licznym obywatelom, którzy nie szczędzili ofiar na skarb narodowy".
Ponadto jeden z fragmentów podłogi jest przezroczysty, tak aby można było oglądać pozostałości dawnego skarbca. I wreszcie, zgodnie z wolą stołecznej konserwator zabytków, odtworzono stanowiska strzelnicze z czasu Powstania.
Wnętrza dawniej i dziś. Hol kasowy.
W holu kasowym, przy tablicy pamiątkowej deweloper dodał od siebie dwie mniejsze kolumny w kolorze brązowym. Reszta niewiele się zmieniła.
Historia gmachu przy Bielańskiej 10
Autorem projektu był Leontij Nikołajewicz Benois - nadworny architekt cesarski z Petersburga, który prócz realizacji w Królestwie Polskim, zaprojektował wiele monumentalnych obiektów w ówczesnym Cesarstwie Rosyjskim. Budowę siedziby rosyjskiego Banku Państwa rozpoczęto w 1907 roku, a ukończono 4 lata później.
Nawiązujący stylistycznie do wczesnych realizacji włoskiego renesansu gmach budził niemały podziw. Przez długie lata był uważany za jedną z najświetniejszych realizacji architektonicznych okresu zaborów. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w imponującym budynku znalazła siedzibę Polska Krajowa Kasa Pożyczkowa, a od 1926 roku Bank Polski.
Historia gmachu przy Bielańskiej 10
W czasie okupacji Bank Polski zastąpiono Bankiem Emisyjnym. Podczas Powstania Warszawskiego, ulica Bielańska stała się rejonem ciężkich walk. To właśnie wtedy gmach poniósł największe straty - do dzisiaj na fasadzie zachodniego skrzydła są widoczne ślady tamtych wydarzeń. Po wojnie wyburzono jego znaczną część, pozostawiając jedynie zachodnie skrzydło, które wpisane jest do rejestru zabytków.
- Więcej o:
Esencja na Dolnym Mieście w Gdańsku. Nawiązuje do przedwojennej, wielkomiejskiej kamienicy
Nowy Wełnowiec w Katowicach projektu JEMS Architekci. Na terenie dawnych Zakładów Metalurgicznych Silesia powstanie nowoczesna dzielnica
Warszawa: Apartamenty Beethovena - nowa inwestycja na Mokotowie projektu Grupa 5 Architekci
Poznań: ruszają prace w Skarbcu. Jest pozwolenie na budowę!
Nowe biuro Vaillant w .KTW II nagrodzone w konkursie Global Future Design Awards
Dom z solarnym dachem nad rzeką w Rumii. To projekt MAKA Studio
Apartamenty Esencja II - nowa inwestycja na poznańskich Garbarach
Co by było, gdyby... Niezrealizowane wizje architektów dla polskich miast. Miało być spektakularnie