Polacy zbudują podwodny hotel w Dubaju
Zespół polskich naukowców, inżynierów i architektów projekt podwodnego hotelu opracował już ponad rok temu. Teraz zainteresował się nim bliskowschodni inwestor i pierwszy tego typu obiekt, stworzony przez Polaków ma powstać w Dubaju.
Niezwykły hotel w Dubaju, proj. Deep Ocean Technology
Działająca w Dubaju i zajmująca się głównie budową statków firma Drydocks World podpisała właśnie umowę z polsko-szwajcarską firmą konsultingowo-inwestorską z dziedziny innowacji i inżynierii, BIG InvestConsult. Umowa dotyczy budowy w Dubaju supernowoczesnego podwodnego hotelu. BIG InvestConsult jest bowiem udziałowcem w spółce Deep Ocean Technology (DOT), o której zrobiło się już głośno na świecie z powodu stworzonych przez nią projektów budowli na dnie oceanu.
Hotel pod, i nad wodą
`Hotele Water Discus złożone są z dwóch dysków: podwodnego i nadwodnego. Dzięki temu, zapewniają równocześnie możliwość podziwiania morskich głębin oraz korzystania z dobrodziejstw ciepłego klimatu. Oba elementy konstrukcji połączone są pięcioma mocnymi nogami i pionowym ciągiem komunikacyjnym, w którym znajdują się schody i winda. Rozmiary dysków dostosowane są do warunków lokalnych`, piszą o swoim projekcie jego autorzy na stronie www.deep-ocean-technology.com
`Podobne próby były już na świecie podejmowane, ale wciąż brakuje im rozwiązań technicznych. Wciąż są problemy związane z kwestiami bezpieczeństwa i eksploatacji. Wydaje się, że wiemy co zrobić by hotel bezpiecznie funkcjonował i co trzeba zrobić by można było taki obiekt zbudować. Jest on połączeniem technik związanych z budowaniem okrętów i budowli hydrotechnicznych. Urządzenie jest czymś pomiędzy jednostką pływającą, a platformą, bo trudno stwierdzić czy to głównie pływa czy stoi. Nasz projekt daje możliwość przeniesienia obiektu w inne miejsce`, mówił w ubiegłym roku prof. Rowiński `Gazecie Wyborczej Trójmiasto`.
Polscy inżynierowie z Deep Ocean Technology
Spółka Deep Ocean Technology powstała w 2010 roku w Gdyni, a do jej zadań należy obecnie, jak można przeczytać na stronie internetowej, budowa podwodnych hoteli, konstruowanie załogowych i sterowanych zdalnie pojazdów podwodnych oraz konstruowanie urządzeń głębinowych do penetracji dna morskiego na małych i dużych głębokościach. Spółka powstała z inicjatywy wielu specjalistów, inżynierów, specjalizujących się w budowie statków oraz znawców tematyki podwodnej i nurkowej.
Współzałożycielem firmy jest prof. Lech Rowiński, naukowiec, kierownik Katedry Teorii i Projektowania Okrętów Politechniki Gdańskiej, a zarazem główny projektant podwodnego hotelu, który ma być zrealizowany w Dubaju.
Skomplikowana konstrukcja podwodnego hotelu
Projekt hotelu, jak podkreślają jego projektanci, pod względem elementów wyposażenia czy poziomu luksusu można modyfikować, jednak tym, co jest w nim najważniejsze - to konstrukcja, która ma przede wszystkim być stabilna i zapewniać użytkownikom poczucie bezpieczeństwa. Zespół prof. Rowińskiego stworzył układ dwóch dysków, z których dolny, ten pod wodą, jest `siłą` przyciskany do dna morza, nie będąc do niego przytwierdzonym na stałe. Dzięki temu, w razie potrzeby (np. awarii) łatwo będzie odciąć liny i blokady - wtedy podwodna część budowli po prostu sama wypłynie na powierzchnię.
Nieustanny kontakt z podwodnym światem [FILM]
Wielkość i ilość dysków także można dowolnie komponować; górną i dolną część łączy pionowy szyb z windą i schodami, a liczne przeszklenia zapewniają mieszkańcom nieustanny kontakt z podwodnym światem. Hotel może być bazą wypadową dla nurków, ale równie dobrze posłuży turystom, dla których sam fakt noclegu w podmorskiej głębienie będzie wystarczającą atrakcją.
- Więcej o:
- dubaj
"Made in Poland". Drugi najlepszy pawilon na EXPO 2020
Dubaj wydrukuje nowe osiedle do 2025 roku
Studentka Politechniki Wrocławskiej wyróżniona w międzynarodowym konkursie w Dubaju
Wyścig o najwyższy budynek na świecie. Kto zbuduje pierwszy?
Jeśli nie Ritz, to co? Nietypowe hotele z całego świata!
W Dubaju powstaje kolejny archipelag dla bogaczy. Szczyt kiczu? [WIZUALIZACJE]
Dubaj buduje centrum handlowe wielkości miasta
Polscy studenci zaprojektowali wieżowiec dla Dubaju [WIZUALIZACJE]