Przebudowa domku Brda. Dom z szufladą
Domek letniskowy typu Brda to jeden z najpopularniejszych modeli w Polsce. Architekci z Medusa Group zmierzyli się z jego przebudową, zobacz efekt.


Domek dla postępowego działkowca
Brda to jeden z najbardziej charakterystycznych i szeroko rozpowszechnionych projektów domku letniskowego. Zaprojektowany tak, aby wkomponował się w tereny leśne, pagórkowate i górskie szybko stał się najchętniej wybieranym rozwiązaniem przez amatorów letniego wypoczynku.
W czasie PRL-u, niewielkie aczkolwiek wygodne Brdy o charakterystycznym kształcie zostały nieodłącznym elementem polskiego krajobrazu. Dziś możemy spotkać je w zasadzie wszędzie - od ośrodków wypoczynkowych (całe kompleksy) po prywatne działki (pojedyncze egzemplarze).
Architekci z Medusa Group nadali katalogowemu domkowi typu Brda nowoczesne oblicze.

Przebudowa domku letniskowego na Śląsku, proj. Medusa Group
Ze względu na dwukondygnacyjną, namiotową formę uniemożliwiającą swobodną aranżację salonu, kuchni oraz sypialni, architekci zdecydowali się na "doklejenie" do zastanej bryły prostej formy. W efekcie powstała czarna szuflada, składająca się w większości z osłoniętej loggii, która mocno odcina się od dotychczasowego obiektu, nie tylko kształtem ale i użytym materiałem.
Połączenie surowego drewna elewacyjnego z czarną, walcowaną surową blachą informuje wyraźnie o transformacji oraz zmienia percepcję obiektu - to już nie jest typowy popularny domek, a interesujący architektonicznie obiekt.

Przebudowa domku letniskowego na Śląsku, proj. Medusa Group
Dzięki metamorfozie, nad płaskim dachem nowej części zlokalizowano taras, który poza przestrzenną rozbudową części parterowej, rozwija również piętro o część rekreacyjną wokół sypialni.

Przebudowa domku letniskowego na Śląsku, proj. Medusa Group
Bezkompromisowa transformacja typowego domku letniskowego, z pozoru agresywna, zaraz po oddaniu do użytku zasymilowała się skutecznie z malowniczym, leśnym otoczeniem. Warto dodać, że rozwiązania i materiały wybrane przez architektów wynikały w dużej mierze ze skromnego budżetu inwestycji.
- Więcej o:
Ma 25 m kw. ale mieści się w nim wszystko co potrzeba. Dom rekreacyjny w Tatrach
Light house - lekki i mobilny dom na lato
Powojenne bloki z Polski wcale nie są nudne! Oto te najciekawsze [PRZEGLĄD]
Bronią ikony postmodernizmu. Trwa protest przeciwko wyburzeniu dworca w Częstochowie: Nasz dworzec. Wspólna sprawa!
Dom towarowy Fedora Karpego w Gliwicach. Modernistyczna bryła z tarasami na dachu
Kuracjusze i wczasy zakładowe. Najbardziej znane ośrodki wczasowe z PRL-u
Tak będzie wyglądać Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Przejdzie gruntowną modernizację
Kraków: "Portowa Zabłocie" zmieni oblicze dzielnicy? Już nie tylko fabryki i port rzeczny