Hotel Baltic Park Molo w Świnoujściu
W Świnoujściu powstanie nowoczesny hotel z promenadą sięgającą morskich fal. Konkurs pod patronatem SARP wygrała wrocławska pracowania PAG Głowacki.
I Nagroda, proj. PAG Głowacki z Worcławia
Pierwszą nagrodę przyznano za czystość kompozycyjną i funkcjonalną założenia. Szczególny charakter projektu podkreślało Jury konkursu. W ich ocenie ten budynek może stać się w przyszłości ikoną tego miejsca.
Szklana elewacja kompleksu hotelowo-apartamentowego nawiązuje do nadmorskich sosen i bardzo dobrze wpisuje się w sylwetę pasa nadmorskiego miasta. To jedyna znacząca dominanta w tym rejonie.
Warto zwrócić uwagę na rozwiązanie w partii parteru, gdzie zlokalizowano usługi w formach nawiązujących kształtem do wydm nadmorskich. W oczach Jury promenada, która powstanie przed hotelem ma szansę przyciągnąć zarówno turystów, jak i mieszkańców.
Baltic Park Molo w Świnoujściu, proj. PAG Głowacki z Worcławia
II Nagroda, proj. Grupa 5 Architekci z Warszawy
Druga nagroda przypadła warszawskiej pracowni Grupa 5. Architekci zostali nagrodzeni za konsekwentną próbę stworzenia jednorodnego stylistycznie zespołu hotelowo-apartamentowo-usługowego o niebanalnej architekturze, z dużymi przeszkleniami, eksponującymi widok na morze. Całość nawiązuje do nadmorskiego położenia. Okna hotelowe wyposażono w zasłony chroniące przed wiatrem, które niczym żagle można zwinąć w razie takiej potrzeby.
Atrakcyjność zaprojektowanej promenady podwyższa dobrze zakomponowana zieleń oraz mała architektura.
III Nagroda, proj. Piotr Płaskowicki & Partnerzy Architekci z Warszawy
Zespół hotelowo-apartamentowo-usługowego, projektu pracowni Płaskowicki i Partnerzy utrzymany został w stylistyce charakterystycznej dla nadmorskich obiektów plażowo-wakacyjnych i prezentuje ciekawe rozwiązania funkcjonalne. Duże przeszklenia pokoi hotelowych otwierają je na pejzaż morski.
Ciekawy układ promenady oraz umiejscowienie i ilość lokali usługowych dają szansę na stworzenie nowego centrum strefy uzdrowiskowej. Ich wykonanie wymaga jednak według Jury wysokich nakładów finansowych.
Wyróżnienia honorowe
Wyróżnienie honorowe I
ARCH-DECO Sp. z o.o.
Wyróżnienie honorowe przyznano za bardzo dobre rozwiązanie funkcjonalne zespołu hotelowo-apartamentowo-usługowego, charakteryzujące się wysokim wskaźnikiem optymalizacji kosztów inwestycji oraz bardzo dobrym stosunkiem powierzchni użytkowej przeznaczonej na pokoje hotelowe i apartamenty do całkowitej powierzchni użytkowej. Jednocześnie proponując ostatnio popularne, ale ciekawe rozwiązanie w postaci klawiszowo ułożonych szczebli pomiędzy stropami - tutaj z drewna sosnowego nawiązującego do nadmorskich lasów.
Wyróżnienie honorowe II
CKK Architekci Biuro Projektowe s.c.
II Wyróżnienie honorowe przyznano za konsekwencję w dążeniu do zapewnienia widoku na morze dla większości jednostek hotelowo-apartamentowych, co przełożyło się na interesujące rozwiązania podziałów elewacji oraz rozbicie zwyczajowej monotonii korytarzy hotelowych. Tutaj również zastosowano dużo przeszkleń, w tym na przejrzystej promenadzie, która po modyfikacjach małej architektury i urządzeniu zieleni mogłaby być bardzo atrakcyjna. Całą koncepcję charakteryzuje spokojny międzynarodowy styl. Ponadto udało się uzyskać największą liczbę pokoi hotelowych i apartamentów.
Wystawę wszystkich prac konkursowych można obejrzeć w siedzibie SARP przy ul. Foksal 2 (Pałac Zamoyskich):
28 i 29 maja w godz. 9.00 - 19.00 w Sali Konferencyjnej na parterze
30 maja w godz. 9.00 - 12.00 w Sali Konferencyjnej na parterze
- Więcej o:
Esencja na Dolnym Mieście w Gdańsku. Nawiązuje do przedwojennej, wielkomiejskiej kamienicy
Nowy Wełnowiec w Katowicach projektu JEMS Architekci. Na terenie dawnych Zakładów Metalurgicznych Silesia powstanie nowoczesna dzielnica
Warszawa: Apartamenty Beethovena - nowa inwestycja na Mokotowie projektu Grupa 5 Architekci
Poznań: ruszają prace w Skarbcu. Jest pozwolenie na budowę!
Nowe biuro Vaillant w .KTW II nagrodzone w konkursie Global Future Design Awards
Dom z solarnym dachem nad rzeką w Rumii. To projekt MAKA Studio
Apartamenty Esencja II - nowa inwestycja na poznańskich Garbarach
Co by było, gdyby... Niezrealizowane wizje architektów dla polskich miast. Miało być spektakularnie