Flagowy kurort PRL-u odzyska blask
Kozubnik to dziś jedna wielka ruina. W ciągu 2 lat ma tu powstać polskie Davos.
Ośrodek w Kozubniku do rewitalizacji
Malowniczo położony Kozubnik w latach 70. był największym ośrodkiem wypoczynkowym w Beskidach. Przypominał wtedy małe miasteczko. Na 7,5 ha powstał tu kompleks 11 hoteli zbudowanych ze szkła i aluminium.
Jednocześnie mogło tu wypoczywać 500 osób. Goście korzystali z krytych basenów, kortów, saun, wyciągu narciarskiego, trzech restauracji, stołówki i pięciu barów. Ośrodek posiadał własne ujęcie wody, oczyszczalnię ścieków i awaryjny system zasilania wyposażony w dwa czołgowe silniki.
Choć kompleks powstał z myślą o hutnikach, to wypoczywali tu przede wszystkim partyjni notable, m.in. syn Leonida Breżniewa.
Kozubnik - opuszczony kurort turystyczny z czasów PRL-u [FILM]
Wraz ze zmianą ustroju elitarny kompleks wypoczynkowy stracił na znaczeniu i popadł w ruinę. W latach 90. opustoszałymi budynkami zajęli się szabrownicy. Dziś dawny ośrodek jest zniszczony, po domach wypoczynkowych zostały szkielety, hale po basenach i restauracjach są zrujnowane:
Kozubnik w Porąbce jak polskie Davos
Niedawno pojawiła się szansa, że Kozubnik znów ożyje. Warszawska spółka deweloperska Sawa Apartments, chce przemienić to miejsce w "polskie Davos". Firma planuje rewitalizację istniejących i budowę nowych obiektów, dzięki czemu Kozubnik na nowo powita turystów.
w Kozubniku ma powstać 250 mieszkań typu condohotel, centrum rozrywki dla 400 osób z dyskoteką i klubem nocnym oraz sześciokondygnacyjny parking naziemny z 288 miejscami postojowymi.
Rewitalizacja dawnych budynków
W pierwszym etapie zostaną przebudowane istniejące budynki Kiczora i Daglezja. W pierwszym powstanie 57 apartamentów typu condohotel, w drugim - 36. Koncepcja przewiduje też budowę hotelu (170-200 pokoi) wraz z aquaparkiem, spa i restauracją na 400-600 osób.
Jak wyjaśniają w spółce, condohotele to apartamenty należące do osób indywidualnych, zarządzane przez profesjonalnych operatorów sieciowych, które następnie są wynajmowane gościom. Oznacza to, że taki apartament jest własnością nabywcy, który czerpie zyski z wynajmu. Condohotele budowane są przede wszystkim w miejscowościach wypoczynkowych, takich jak Kołobrzeg, Świnoujście, Ostróda czy Zakopane.
Skomentuj:
Flagowy kurort PRL-u odzyska blask