Kawiarnia Towarzyska na Saskiej Kępie
Kawiarnia Towarzyska na warszawskiej Pradze to kolejny przykład udanej adaptacji architektury okresu PRL-u. Autorem projektu jest Jan Strumiłło


Kawiarnia Towarzyska na Saskiej Kępie
Jan Strumiłło urodził się w 1979 w Warszawie. Po ukończeniu Politechniki Warszawskiej w 2005 roku, pracował przez rok dla JEMS w Warszawie. W 2008 roku wyjechał do Szwajcarii, gdzie na uczelni ETH w Zurychu odbył roczne podyplomowe studia MAS pod kierunkiem Dietmara Eberle. Następnie pracował jako architekt dla Baumschlager Eberle w Szwajcarii i Austrii. W 2010 roku wrócił do Warszawy aby rozpocząć własną praktykę. Właśnie otwarto kawiarnię, którą zaprojektował. Towarzyska powstała w modernistycznym pawilonie z lat 50. w dzielnicy, w której architekt urodził się i wychował. Po remoncie prosta bryła nabrała blasku i przyciągnęła wyczulonych na dobry design klientów.

Wielkim atutem Towarzyskiej jest to, że większość elementów wyposażenia i zabudowy została zaprojektowana i wykonana na zamówienie. To one nadają temu miejscu jego niepowtarzalność i wyjątkowość.

Dół jest bardziej mroczny i tajemniczy. Stąd matowe ciemne ściany, śliskie czarne antyplafoniery i światło odbite od podłogi. Wybór kolorów był dla projektanta kwestią kluczową. Wybrał i nazwał je jako "bardzo ciemny oberżynowy" i kontrastujący z nim "miętowy". - To są barwy Towarzyskiej - ich wzajemne relacje określają nastrój tego miejsca - mówi architekt.
- Więcej o:
Ruszyły prace przygotowawcze do budowy Novej Mariny Gdyni
Nowe osiedle domów jednorodzinnych w Słupsku projektu MTA Architekci
Powojenne bloki z Polski wcale nie są nudne! Oto te najciekawsze [PRZEGLĄD]
Bronią ikony postmodernizmu. Trwa protest przeciwko wyburzeniu dworca w Częstochowie: Nasz dworzec. Wspólna sprawa!
Dom towarowy Fedora Karpego w Gliwicach. Modernistyczna bryła z tarasami na dachu
Kuracjusze i wczasy zakładowe. Najbardziej znane ośrodki wczasowe z PRL-u
Tak będzie wyglądać Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Przejdzie gruntowną modernizację
Kraków: "Portowa Zabłocie" zmieni oblicze dzielnicy? Już nie tylko fabryki i port rzeczny