Centrum Geoedukacji w Kielcach
W dawnych kamieniołomach powstał obiekt niezwykły.
Centrum Geoedukacji w Kielcach, proj. PALK Architekci
Centrum Geoedukacji w Kielcach zostało zrealizowane na wzgórzu pozostałym po eksploatacji surowców wapiennych w dawnych kamieniołomach. Od 1999 r. obszar wyrobisk i hałd jest objęty ochroną jako rezerwat przyrody nieożywionej Wietrznia im. Z. Rubinowskiego. Na terenie rezerwatu znajdują się unikalne odsłonięcia geologiczne i skamieliny z okresu dewonu.
Budynek zaprojektowany przez PALK Architekci pełni funkcję wystawienniczo-edukacyjną oraz służy jako punkt kontaktowy Geoparku Świętokrzyskiego. W części dydaktycznej są prowadzone zajęcia dla dzieci i młodzieży (wykłady i laboratoria), mające na celu popularyzację geologii i walorów rezerwatu Wietrznia.
Centrum Geoedukacji w Kielcach, proj. PALK Architekci
Projekt powstał w pracowni PALK Architekci. Mimo, że budynek jest już ukończony, jego otwarcie dla zwiedzających przewidziane jest na maj 2012r.
Autorzy: arch. Piotr Hardecki (główny projektant), arch. Marta Czarnomska-Siecke, arch. Krzysztof Łaniewski-Wołłk oraz arch. Łukasz Stępniak
Centrum Geoedukacji w Kielcach, proj. PALK Architekci
Budynek nawiązuje materiałowo do tradycji lokalnej, przy zachowaniu całkowicie współczesnego wyrazu architektury. Aby w możliwie największym stopniu zachować naturalny charakter miejsca, do budowy użyto najprostszych, surowych materiałów. Elewacje kamienne zostały oblicowane łupanym piaskowcem kwarcytowym ze złoża "Bukowa Góra", konstrukcję nośną wykonano z klejonego drewna świerkowego.
By jeszcze lepiej "wtopić" budynek w otoczenie, architekci zdecydowali się za wykorzystanie w swoim projekcie tzw. "zielony dachu". Projektowana zieleń na dachach została utrzymana w charakterze pobliskiego wzgórza, a sam dach jest częściowo dostępny dla zwiedzających.
Skomentuj:
Centrum Geoedukacji w Kielcach