Najlepsze projekty młodych architektów
Rozstrzygnięto XIII edycję konkursu o Nagrodę Architektoniczną im. Małgorzaty Baczko i Piotra Zakrzewskiego. Zobacz jak jego laureaci chcą zmieniać przestrzeń publiczną polskich miast
I nagroda - Jan Elert, projekt: Blok Kultury, Gdańsk - Zaspa
Pierwszą nagrodę otrzymał Jan Elert, absolwent Politechniki Gdańskiej. Tematem jego pracy dyplomowej było przekształcenie kładki pieszej na gdańskiej Zaspie, która prócz funkcji komunikacyjnej miałaby spełnić również funkcję kulturalną. Dzięki dodaniu nowego obiektu, otoczenie zyskało innego wyrazu. Celem projektu stało się przede wszystkim odzyskanie "utraconej" w wymiarze publicznym przestrzeni. Ponadto autor pragnął stworzyć bezkolizyjną, łatwą i przyjemną drogę nad ruchliwym węzłem komunikacyjnym, nie tylko dla pieszych, ale i dla rowerzystów.
Na szczególną uwagę zasługuje niezwykła forma obiektu kulturalnego. Dzięki odpowiednim materiałom sprawia wrażenie unoszącej się nad ziemią kostki o świecącej elewacji, przez co przyciąga uwagę i zaprasza do środka. Wewnątrz świetlistego kubika znajdzie się galeria architektury współczesnej, kino niezależne (offowe), kawiarnie, księgarnie, sale seminaryjne oraz tarasy widokowe na park i morze.
I nagroda - Jan Elert, projekt: Blok Kultury, Gdańsk - Zaspa
Tworząc projekt, zwycięzca chciał również zmierzyć się ze złą sławą miejsca - tereny dzielnicy uznawane są za niebezpieczne i zwykle kojarzone z blokowiskiem. Dzięki zagospodarowaniu zdegradowanej przestrzeni i nowemu obiektowi dzielnica ma szansę na rewitalizację.
Kładka, łącząca dwie gdańskie dzielnice Zaspę-Młyniec i Zaspę-Rozstaje wymagała nowego opracowania, gdyż - według autora - zdaje się nie działać poprawnie, a po upływie kilkudziesięciu lat brutalizm jej formy może przytłaczać i odstraszać użytkowników.
II nagroda - Michał Rogowski, projekt: RE_kreacja ulicy. Odnowa środowiska zbudowanego ulicy Dąbrowskiego w Rudzie Śląskiej - Wirek
Druga nagroda przypadła Michałowi Rogowskiemu, absolwentowi Politechniki Śląskiej. To próba rewitalizacji części ulicy Dąbrowskiego, znajdującej się w Rudzie Śląskiej - dzielnica Wirek. Ulica Dąbrowskiego przez ostatnie kilkanaście lat podlegała procesowi degradacji, w wyniku którego, z tętniącego życiem centrum miasta stała się "pustkowiem", szarym tłem dla centrum handlowego i tylko bladym wspomnieniem dawnych lat.
Autor proponuje szereg rozłożonych w czasie działań, które byłyby procesem odwrotnym i mogłyby odmienić obecny stan rzeczy. Dzięki wyznaczeniu wzdłuż ulicy czterech punktów na przecięciu dróg komunikacji kołowej i pieszej powstałyby "węzły aktywności".
W wyniku konsultacji społecznej określono jakich funkcji brakuje na ulicy i stworzono plan rozwoju, który miałby nie tylko zaspokoić potrzeby okolicznych mieszkańców, ale i nadać obszarowi centralnemu własny charakter, atrakcyjny również w skali regionu.
II nagroda - Michał Rogowski, projekt: RE_kreacja ulicy. Odnowa środowiska zbudowanego ulicy Dąbrowskiego w Rudzie Śląskiej - Wirek
Założenie architektoniczne stanowią dwa budynki mieszkalne ze świetlicą osiedlową dopełniające istniejący kwartał i domykające pierzeję ulic Dąbrowskiego i Kupieckiej, a także tworzące zupełnie nową pierzeję ulicy Wąskiej. W parterach budynków zlokalizowane zostały nie tylko strefy wejściowe do części mieszkalnej ale i lokale handlowo-usługowe: sklepy, kawiarnie, restauracje, punkty obsługowe i małe warsztaty rzemieślnicze.
Wyróżnienie - Karol Langie, projekt: Centrum usługowo rekreacyjne Szmulowizny i Michałowa - Praski Zakątek
Absolwent Politechniki Warszawskiej projektuje ze społecznością i dla społeczności. I wierzy mocno, że do decydowania o kształcie dzielnicy konieczny jest głos mieszkańców. W wyniku takiego podejścia powstał projekt zagospodarowania sporego kwartału na warszawskiej Pradze (5 hektarów). Zakres projektu obejmował stworzenie programu funkcjonalnego oraz koncepcję urbanistyczno-architektoniczną centrum usługowego połączonego z parkiem.
Propozycją dla mieszkańców jest wizja miejsca, które zachęca i skłania do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności. Sercem zespołu jest Centrum Społeczne - odpowiedź na pytanie o współczesną wizję domu kultury. Jest ono zarówno atrakcyjną wizytówką sąsiedztwa, przyciągającą zwiedzających, jak i instytucją wspierającą samoorganizowanie się społeczności, edukację nieformalną, oferującą przestrzeń zarówno na wydarzenia rodzinne jak i masowe imprezy. Istotnym elementem programu funkcjonalnego jest także Centrum Rzemiosła, w którym autor chce uchronić od zapomnienia zawody szczotkarza, cyzelera czy kuśnierza.
Jury doceniło udany dialog autora z zabudową przemysłową Pragi oraz dopasowanie projektu do potrzeb społeczności lokalnej poprzedzone licznymi spotkaniami autora z mieszkańcami.
Nagroda Architektoniczna im. Małgorzaty Baczko i Piotra Zakrzewskiego
Nagroda Architektoniczna im. Małgorzaty Baczko i Piotra Zakrzewskiego jest przyznawana od 1999 roku młodym architektom i inżynierom budowlanym. Celem konkursu jest upowszechnianie nowoczesnych rozwiązań architektonicznych w dziedzinie budownictwa społeczno-publicznego (szkoły, przedszkola, instytucje kulturalno-oświatowe, szpitale, budownictwo mieszkalne), renowacji starego budownictwa i jego adaptacji na cele społeczne oraz rewaloryzacji blokowisk, a także popularyzacja stosowania proekologicznych materiałów i rozwiązań budowlanych oraz budownictwa energooszczędnego, wykorzystującego alternatywne źródła energii.
Prace ocenia Jury w składzie: Stanisław Fiszer (Przewodniczący Jury, architekt), Tadeusz Baczko (ekonomista), Michel Cova (inżynier, scenograf), Jacek Cybis (architekt), Janusz Pachowski (architekt), Karol Sachs (członek Rady Fundacji dla Polski), Andrzej Sowa (architekt), Krystyna Vinaver (ekonomista), Paweł Zakrzewski (inżynier) oraz Marta Grządziel (architekt, laureatka Nagrody w roku 2000).
Organizatorem konkursu jest Fundacja dla Polski
Zobacz wszystkie projekty: www.fdp.org.pl
Skomentuj:
Najlepsze projekty młodych architektów