Termomodernizacja bloku na plus
Pracownia Ultra Architects z Poznania udowadnia, że blok po termomodernizacji wcale nie musi być w kolorach "landrynkowo-pistacjowych".
Termomodernizacja modernistycznego bloku, proj. Ultra Architects
Termomodernizacja, czyli ocieplanie budynków za pomocą styropianu, przeżywa w Polsce rozkwit. Pod grubą warstwą izolującą znikają fasady zwykłych bloków, a także cennych obiektów zabytkowych. Remont staje się zazwyczaj pretekstem do ryzykownych ekperymentów kolorystycznych, które w większości kończą się umieszczeniem na elewacji wszystkich kolorów tęczy.
Termomodernizacja modernizmu
Podobny los miał spotkać ten siedmiopiętrowy blok mieszkalny zaprojektowany pod koniec lat 50. przez poznańskiego architekta prof. Jana Węcławskiego. Budynek, który mieści się w Poznaniu przy Placu Waryńskiego ma ciekawie rozwiązaną elewację, której rytm wyznaczają naprzemiennie usytuowane skośne balkony. Przed remontem blok był bardzo zaniedbany
Kiedy stanęły pierwsze rusztowania, architekci z poznańskiej pracowni Ultra Architects wiedzieli już, że cenny przykład powojennego modernizmu może na zawsze stracić swój urok. - Okazało się, że spółdzielnia ma już projekt, w którym budynek ozdobiono w krateczki, paseczki i kropeczki. Trzeba było zareagować - wspomina Marcin Kościuch, jeden z właścicieli pracowni, która zupełnie za darmo przygotowała alternatywny projekt remontu elewacji i przekonała do niego mieszkańców.
Termomodernizacja modernistycznego bloku, proj. Ultra Architects
Bez przekroczenia budżetu udało się ocalić od zamurowania część okien, które wymieniono na nowe, ściany z cegły oczyszczono, a balkony obroniły się przed jaskrawymi szlaczkami. Powstał budynek o stonowanych barwach, który nie szpeci, lecz porządkuje okolicę.
Skomentuj:
Termomodernizacja bloku na plus