Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Siedziba NBP nabrała kolorów

bar

Poważna i monumentalna architektura Narodowego Banku Polskiego ożyła. W siedzibie NBP można oglądać wystawę prac Andrzeja Heidricha, projektanta polskich banknotów. Nowoczesną oprawę scenograficzną zainspirowano jego projektami. Autorami są młodzi architekci z warszawskiej pracowni 137kilo

Gmach NBP w Warszawie - warszawa.sarp.org.pl

Gmach zwany trumniakiem

Kompleks NBP między Świętokrzyską a Warecką zaprojektował znakomity architekt Bohdan Pniewski (1897-1965). Nie dożył ukończenia budowy. Niższą część gmachu od strony pl. Powstańców Warszawy zaprojektowała Barbara Czerwińska z pracowni zmarłego mistrza. Jej elewację - zwycięzcy odrębnego konkursu: plastyk Mirosław Duchowski, architekt Jerzy Łoziński i konstruktor Eugeniusz Karwatka.  Elewacja nie przypadła jednak do gustu warszawiakom. Do dziś siedziba NBP bywa nazywana "trumniakiem", choć według założenia miała się kojarzyć z otwartym sejfem.

NBP. Wystawa prac Andrzeja Heidricha - Fot. Piotr Maciaszek

Wystawa prac Andrzeja Heidricha

Wystawa dedykowana jest twórczości grafika Andrzeja Heidricha, który od 50 lat projektuje wszystkie polskie banknoty. Modernistyczne wnętrza jednego z najbardziej charakterystycznych budynków stolicy stały się przestrzenią do pokazania bogatej historii polskiej numizmatyki. Dzięki nowoczesnej oprawie wystawy gmach nabrał nowego wyrazu.

NBP. Wystawa prac Andrzeja Heidricha - Fot. Piotr Maciaszek

Co zobaczymy na wystawie?

Wystawa prezentuje zestawienia projektów banknotów, oryginalnych szkiców oraz dokumentów z epoki. W pięciu gablotach ukazano ewolucję danego projektu - od pomysłu, aż do wprowadzenia do obiegu lub odrzucenia. Każda gablota opatrzona została opisem nakreślającym tło historyczne oraz uzupełniona fragmentami rozmów z Andrzejem Heidrichem. Osobiste anegdoty ukazują nieznane fakty i kulisy powstawania polskiego pieniądza i są najlepszym przewodnikiem po wystawie.

NBP. Wystawa prac Andrzeja Heidricha - Fot. Piotr Maciaszek

Rzeźba zainspirowana giloszem

Na szczególną uwagę zasługuje rzeźba przestrzenna, która została zaprojektowana parametrycznie. Inspiracją do jej powstania był gilosz drukarski, czyli rysunek ornamentowy, wykonany z dużej ilość cieniutkich linii krzywych, zabezpieczający banknoty przed fałszerstwem.

NBP. Wystawa prac Andrzeja Heidricha. Pierwotne założenia koncepcyjne. - 137kilo.pl

Pierwotne założenia koncepcyjne

Według pierwotnego założenia, rzeźba miała mieć swoją kontynuację na zewnątrz, tuż przy wejściu do gmachu. Ostatecznie zdecydowano się jednak umieścić ją jedynie w holu pod sufitem.

Udostępnij

Przeczytaj także

Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!
Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe
Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!

Polecane

Esencja na Dolnym Mieście w Gdańsku. Nawiązuje do przedwojennej, wielkomiejskiej kamienicy
Nowy Wełnowiec w Katowicach projektu JEMS Architekci. Na terenie dawnych Zakładów Metalurgicznych Silesia powstanie…
Warszawa: Apartamenty Beethovena - nowa inwestycja na Mokotowie projektu Grupa 5 Architekci

Skomentuj:

Siedziba NBP nabrała kolorów

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej