Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

SpinCar. Polski wynalazek, który uwolni chodniki?

bar/aru

Polskie miasta opanowały samochody. Zastawiają przejścia, rozjeżdżają trawniki i dyktują warunki pieszym. Czy auto przyszłości polskiej produkcji ma szansę tę sytuację choć trochę zmienić? Koncepcja SpinCar budzi coraz większe zainteresowanie.

SpinCar czteroosobowy - proj. Michał Zacharczuk

SpinCar

SpinCar to polski pomysł na elektryczne miejskie pojazdy, które mają szansę stać się remedium dla coraz bardziej zatłoczonych miast.  Dzięki podwoziu nowej generacji może obracać się w miejscu, co znacznie ułatwia parkowanie

Projekt obrotowego auta budzi coraz większe zainteresowanie. Projektant twierdzi, że to lekarstwo na zakorkowane i mocno zanieczyszczone miasta.

Autorem tej rewolucyjnej koncepcji jest dr inż. Bogdan Kuberacki.

SpinCar rodzinny - proj. Katarzyna Sadecka i Aleksandra Ziembińska

SpinCar Family

SpinCar Family to model zaprojektowany z myślą o rodzinie. Jego wymiary (dł. 1,95 m <z kołami 2,3 m>, szer. 1,95 m, wys. 1,4 m) pomieszczą dwie osoby dorosłe i bagaż o objętości wózka supermarketowego lub dwójkę małych dzieci, bądź jedno starsze. Dzięki swoim cechom użytkowym, pojazd w tej wersji zaspokaja większość potrzeb komunikacyjnych przeciętnej rodziny mieszkającej w mieście.

SpinCar dla czterech osób - proj. Michał Zacharczuk

Ten model, można uznać za rozszerzoną opcję Family, która pomieści członków czteroosobowej rodziny bez względu na wiek.

SpinCar Slim - proj. Bartosz Borowicz i Mateusz Przybysz

SpinCar Slim został zaprojektowany dla dwóch osób. Dzięki zmniejszonej szerokości (w stosunku do wersji Family) idealnie nadaje się do jazdy po miejskich obszarach o ciasnej zabudowie.

Z tego modelu mogłyby skorzystać także różnego rodzaju służby, które muszą wielokrotnie wjeżdżać w zaułki lub inne wąskie miejsca a następnie z nich wyjeżdżać (np. straż miejska).

SpinCar Teen - proj. Michał Zacharczuk

SpinCar Teen to jednoosobowy, niewielki pojazd przeznaczony dla młodzieży. Nie ustępuje zwinnością skuterowi czy quadowi, a zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa i komfortu. Dzięki możliwości obracania się w miejscu i niewielkim rozmiarom zapewne stanie się atrakcyjnym środkiem transportu.

Szczególnie sprawdza się w realizacji drobnych zadań wymagających wielokrotnego wjeżdżania w zaułki lub podjeżdżania pod bramy jak np. dostawy pizzy. Zawsze wraca do ruchu drogowego przodem. A do tego, dzięki napędowi elektrycznemu jest przyjazny dla kieszeni młodych.

SpinCar dostawczy - proj. Bartosz Borowicz i Mateusz Przybysz

SpinCar Deliverer

Ten samochód dostawczy, zaprojektowany zwłaszcza z myślą o terenach staromiejskich, posiada powierzchnię ładunkową ok. 1,5 m kw. Dzięki niewielkim rozmiarom, mieści się i obraca w każdym zaułku szerszym niż 2 m.

Jego konstrukcja rozwiązuje problem dostawy towarów do miejsc, do których pojazdy z tradycyjnym układem kół nie mogą wjechać. Jest bardzo użyteczny, a niejednokrotnie niezastąpiony, kiedy trzeba dojechać np. do punktów handlowych lub usługowych położonych na obszarach staromiejskiej zabudowy z wąskimi uliczkami. Dzięki silnikowi elektrycznemu może poruszać się po obszarach na które wjazd samochodów spalinowych jest zakazany np. dla ochrony zabytkowej zabudowy.

Autobus typu spin - spincar.pl

W projekcie

Projektanci pracują obecnie nad wersją dla osób niepełnosprawnych oraz autobusem typu spin, który do zawracania nie potrzebuje pętli, ani prowadzenia linii wokół kwartału domów. Do wykonania manewru wystarczy zwykła zatoka przystankowa.

Udostępnij

Przeczytaj także

Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!
Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe
Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!

Polecane

Esencja na Dolnym Mieście w Gdańsku. Nawiązuje do przedwojennej, wielkomiejskiej kamienicy
Nowy Wełnowiec w Katowicach projektu JEMS Architekci. Na terenie dawnych Zakładów Metalurgicznych Silesia powstanie…
Warszawa: Apartamenty Beethovena - nowa inwestycja na Mokotowie projektu Grupa 5 Architekci

Skomentuj:

SpinCar. Polski wynalazek, który uwolni chodniki?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej