Snohetta w Muzeum Architektury
We wrocławskim Muzeum Architektury ruszyła wystawa prezentująca dorobek jednej z najważniejszych pracowni architektonicznych na świecie. Zobacz ich najciekawsze projekty.
Wystawa "Snohetta - architektura - krajobraz - wnętrze"
Patronat nad wystawą objął Jego Ekscelencja Ambasador Królestwa Norwegii Enok Nygaard. Można na niej podziwiać fotografie, rysunki, szkice, projekty i realizacje architektów. Ekspozycja jest pierwszym pokazem dorobku Snøhetty w Polsce. W galerii prezentujemy niektóre z projektów.
Na zdjęciach najnowsza realizacja pracowni w Parku Narodowym Dovrefjell - pawilon widokowy dla turystów, położony 1200 metrów n.p.m.
Nowa Bibiloteka Aleksandryjska
Dzisiaj, pracownia liczy ponad 120 osób, wśród których są architekci, architekci krajobrazu, projektanci wnętrz, designerzy, plastycy, psycholodzy i socjolodzy. Jednak wszystko zaczęło się 20 lat temu, kiedy biuro projektowe Snøhetta AS zostało założone przez pięciu młodych architektów (trzech Norwegów, jeden Austriak i jeden Amerykanin) oraz wygrało prestiżowy, międzynarodowy konkurs na projekt nowej Biblioteki Aleksandryjskiej, uznany za jedną z najważniejszych realizacji architektonicznych ostatnich dziesięcioleci.
Biblioteka jest modelowym przykładem podejścia do projektowania, jakie wyróżnia Snøhetta. Dialog z kulturą, ekologia i prostota, ukształtowały zarys budynku. Za projekt biuro zdobyło w 2006 roku nagrodę Aga Khan Award for Architecture, która wyróżnia budynki wspierające kulturę, potrzeby i aspirację społeczeństw świata islamu.
Norweska Opera Narodowa w Oslo
Budynkiem, który utwierdził pozycję Snohetty wśród architektonicznych liderów był ukończony w 2007 roku marmurowy gmach Norweskiej Opery Narodowej w Oslo. To największy obiekt kulturalny od 700 lat, który powstał w Norwegii. Jego opadający dach, wyłożony ponad 30 tysiącami płyt z białego marmuru, pozwala mieszkańcom i gościom opery spacerować po budynku, czyniąc go w ten sposób częścią przestrzeni publicznej miasta. Wnętrze zawiera 1100 pomieszczeń, które w większości zostały wykończone drewnem. Do ich aranżacji zaproszono wielu artystów, m.in. Olafura Eliassona.
W 2009 roku Komisja Europejska i Fundacja Miesa van der Rohe przyznała budynkowi najwyższą nagrodę.
Kampus Uniwersytetu w Gambii
Innym ciekawym projektem pracowni Snøhetta jest Kampus Uniwersytecki w Gambii. Architekci połączyli w nim skandynawską miłość do detalu z afrykańską swobodą i otwartością.
Założeniem projektu była integracja czterech gambijskich instytucji edukacji publicznej - trzech collegeów i jednego uniwersytetu - w jeden ośrodek - Uniwersytet Gambii. Placówka ta jest zlokalizowana w pobliżu wioski Faraba Banta na areale 90 ha i docelowo jest miejscem edukacji dla 15 tys. studentów.
Z uwagi na brak infrastruktury, która z góry definiowałaby projekt, urbaniści z Snøhetty wykorzystali rozwiązania stosowane w planowaniu zachodnich kompleksów uniwersyteckich. Prócz obiektów dydaktyczno-naukowych, obrzeżach kampusu powstało także miasteczko studenckie. Stanowi ono ramę dla kampusu i oferuje miejsca zakwaterowania dla studentów i kadry naukowej uniwersytetu.
Ocean Space Centre w Trondheim
Snohetta już nie raz udowodniła, że nie boi się odważnych pomysłów. Jednym z przykładów jest ten niesamowity projekt. Główną koncepcją architektów jest stworzenie sztucznej wyspy na środku fiordu Trondheimsfjorden. To właśnie tu ma powstać wysokiej klasy ośrodek badań wspierany przez Norweski Instytut Techniki Morskiej MARINTEK oraz Norweski Uniwersytet Nauki i Technologii.
Jednak w założeniu architektów wyspa nie ma być wytworem budowanym na kształt i podobieństwo dubajskich sztucznych wysp, zależy im raczej na stworzeniu miejsca skrajnie nowoczesnego i unikatowego w swoim wymiarze.
Inwestycja Ocean Space Centre składa się dwóch faz - kampusu naukowego na lądzie oraz nowoczesnego centrum badań na sztucznej wyspie nieopodal.
Laboratorium w kształcie dysku ma znajdować się na fiordzie w otoczeniu sztucznych raf. Lokalizacja obiektu na skraju stromego spadku dna morskiego, pozwoli naukowcom na odtworzenie warunków z głębokości 3000 metrów. To miejsce będzie miało znaczący wpływ na rozwój badań nad specyfiką fal i prądów morskich.
The Wolfe Center for the Arts
Zgodnie z planem jeszcze w tym roku ma zostać ukończony The Wolfe Center for the Arts, budynek, który wygląda niczym wynurzający się spod ziemi statek kosmiczny .Budynek ma być częścią stanowego Uniwersytetu w Bowling Green w Ohio. Centrum położne na uniwersyteckim kampusie, będzie dostępne dla wszystkich studentów. Głównym celem projektu jest zintegrowanie różnego rodzaju aktywności - studia nagraniowe, scena, teatr, sale prób oraz pracownie multimedialne mają umożliwić studentom artystycznych kierunków swobodę tworzenia i przenikania się sztuk oraz forum wymiany poglądów.
Dach pokryty zielenią będzie miejscem spędzania wolnego czasu, otwartą przestrzenią płynnie wkomponowującą się w otoczenie.
Skomentuj:
Snohetta w Muzeum Architektury