Pawilon Olafura Eliassona - architektoniczna gratka w stolicy. HIT czy KIT?
Wczoraj na Krakowskim Przedmieściu zainaugurowano lustrzany pawilon - wizytówkę polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, a jednocześnie warszawskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Odważna forma, jaskrawa czerwień elewacji i światło bijące z jego wnętrza działają jak magnes. Każdy chce zajrzeć do środka.
Artysta znany z optycznych eksperymentów w swoich pracach i tym razem nie zawiódł. Olafur Elliason, który w ubiegłym roku wygrał konkurs na pawilon dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprojektował wielki kalejdoskop. Wnętrze pokryte ogromnymi lustrami odbija znajome obrazy - zabytkowy hotel Bristol, który dwoi się i troi, drzewa stojące tuż obok, jednak o niezwykłych zmultiplikowanych kształtach i oczywiście niebo, które nie wiadomo kiedy zlewa się z tym rzeczywistym, widzianym przez spory wykrój w dachu. Zwierciadła odbijają także samą konstrukcję pawilonu, przez co obiekt wydaje się być nieskończony.
"Maszyna Twojej Rzeczywistości", bo tak nazwano instalację, jak mało co pozwala spojrzeć na codzienność z zupełnie innej niż zwykle perspektywy.
Awangardowa konstrukcja powstała zaledwie w 3 dni. Dach o wymiarach 16 x 16 metrów dynamicznie wkracza w przestrzeń zabytkowego traktu, a jaskrawa czerwień dodaje mu charakteru.
Kształt pawilonu jednym przywodzi na myśl wielkiego pająka, innym futurystyczny projekt architektoniczny lub sondę kosmiczną. Co do jednego można być pewnym - przebywanie w środku tego stwora jest po prostu przyjemne, takie założenie z resztą było myślą przewodnią inicjatorów pawilonu. Dzięki lustrom jego wnętrze to także bodaj najbardziej nasłonecznione miejsce w stolicy.
Obiekt jest tymczasowy, podobnie jak słynne już pawilony ogrodowe z Kensington Gardens w Londynie. Postoi do końca roku, potem zostanie rozebrany. W tym czasie odbywać się w nim będą wystawy i spotkania z artystami, min. z autorem pawilonu Olafurem Eliassonem, który przyjedzie do Warszawy 24 września.
Olafur Eliasson to urodzony w 1967 roku w Kopenhadze artysta o islandzkich korzeniach, studiował w kopenhaskiej Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zaraz po studiach wyjechał do Niemiec, gdzie od 1995 roku prowadzi w Berlinie Studio Olafur Eliasson, działające na styku sztuki, wzornictwa i architektury. To bardziej eksperymentalne laboratorium niż zwykła pracownia, dziś zatrudnia 35 osób, od rzemieślników i techników po architektów, artystów, archiwistów i historyków sztuki. Eliasson reprezentował w 2003 roku Danię na Biennale w Wenecji. Obecnie artysta mieszka i pracuje w Kopenhadze i Berlinie.
Olafur Elliasson - Serpentine Gallery Pavilion z 2007
Wybór Eliassona nie było zaskoczeniem, gdyż ten artysta to prawdziwy specjalista od spektakularnych opraw wystaw, pawilonów i artystycznych obiektów. Na koncie ma projekt Serpentine Gallery Pavilion z 2007 roku, który stworzył wspólnie z norweskim architektem Kjetil Thorsen z biura Snohetta. Ich pawilon miał formę stożka oplatanego przez wijącą się pochylnię.
Eliasson jest też autorem jednej z najbardziej niezwykłych wystaw w słynnej Hali Turbin w Tate Modern, gdzie w olbrzymiej przestrzeni zawiesił sztuczne słońce, wraz z maszynami wytwarzającymi mgłę tworzyły one surrealistyczny The Weather Project.
Instalacja Olafura Eliassona na warszawskim Bródnie
"Maszyna Twojej Rzeczywistości" na Krakowskim Przedmieściu to nie pierwszy obiekt, który artysta wykonał w Polsce. W Bródnowskim Parku Rzeźby na warszawskiej Pradze można oglądać plenerową instalacją jego autorstwa, zatytułowaną "Negative Glacier Kaleidoscope". To wkopana w ziemie lustrzano-świetlna kompozycja.
- Więcej o:
Esencja na Dolnym Mieście w Gdańsku. Nawiązuje do przedwojennej, wielkomiejskiej kamienicy
Nowy Wełnowiec w Katowicach projektu JEMS Architekci. Na terenie dawnych Zakładów Metalurgicznych Silesia powstanie nowoczesna dzielnica
Warszawa: Apartamenty Beethovena - nowa inwestycja na Mokotowie projektu Grupa 5 Architekci
Poznań: ruszają prace w Skarbcu. Jest pozwolenie na budowę!
Nowe biuro Vaillant w .KTW II nagrodzone w konkursie Global Future Design Awards
Dom z solarnym dachem nad rzeką w Rumii. To projekt MAKA Studio
Apartamenty Esencja II - nowa inwestycja na poznańskich Garbarach
Co by było, gdyby... Niezrealizowane wizje architektów dla polskich miast. Miało być spektakularnie