Architektura: sposób na skuteczną promocję
Gdyński Weekend Architektury okazał się frekwencyjnym sukcesem. Jednak Gdynia to nie jedyne polskie miasto, które wykorzystuje architekturę najnowszą w celach promocyjnych. Do gry wchodzą Tychy i Białystok. Czy im również uda się przyciągnąć turystów?
Gdynia - I Weekend Architektury
Podczas Weekendu Architektury, który odbył się w dniach 19-21 sierpnia na ulice Gdyni wyległy setki spacerowiczów, aby podążyć trasą Via modernizm oraz Via Architektura.
Organizatorzy zapewnili wejścia do zabytkowych kamienic modernistycznych, gdzie można było podziwiać zachowane detale architektoniczne i widowiskowe klatki schodowe.
Największym powodzeniem cieszyła się jednak wycieczka do najwyższego budynku polskiego wybrzeża, czyli Sea Towers. Tu można było podziwiać ekskluzywne wnętrza wieżowca oraz zapierające dech w piersiach widoki.
Podczas Archi Prelekcji dyskutowano o zabytkach a także interesujących i ważnych dla miasta kwestiach z punktu widzenia nowych inwestycji. Wśród prelegentów pojawili się min. specjalista od modernizmu, prof Jakub Lewicki, a także architekci i urbaniści, a wśród nich Stanisław Fiszer i Tomasz Konior.
Organizatorzy potwierdzają, że frekwencja przekroczyła najśmielsze oczekiwania i już szykują kolejne edycje tego wydarzenia.
Białystok - Szlak Architektury Modernistycznej
Tymczasem już 2 października w Białymstoku odbędzie się inauguracyjny spacer szlakiem architektury modernistycznej. Szlak poprowadzony został na obszarze, w skład którego wchodzą m.in. ulice Kilińskiego, Akademicka, Świętojańska, Mickiewicza, Branickiego oraz Bojary. Najdalej oddalonym obiektem będzie kościół św. Rocha - przykład moderny ze światowej wręcz już półki - którego nie może zabraknąć na trasie. Jak mówi autor koncepcji - Sebastian Wicher - autor biografii architekta Stanisława Bukowskiego, wybór jest bardzo subiektywny i ma zachęcić uczestników do samodzielnego poszukiwania innych budynków modernistycznych.
Szlak architektury modernistycznej jest częścią organizowanego rokrocznie przez Białostocki Ośrodek Kultury festiwalu Inny Wymiar, którego celem jest przywrócenia choć na chwilę przedwojennego klimatu miasta.
Tychy - Trasa od socrealizmu do postmodernizmu.
Nowe Tychy to poza krakowską Nową Hutą sztandarowa inwestycja epoki socjalizmu. Tyskie miasto-sypialnię dla Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego zaczęto budować na początku lat 50-tych ubiegłego wieku. Teraz, dzięki opracowaniu specjalnego szlaku turystycznego, będzie można na nowo odkryć ciekawostki architektoniczne Nowych Tychów. Przy każdym z obiektów znajdują się tablice, które informują o historii obiektu lub miejsca.
Wycieczkę nowopowstałym szlakiem miejskim rozpoczyna się na osiedlu A. To wzorcowe socjalistyczne osiedle, które powstało w sąsiedztwie dworca kolejowego oraz starszej części miasta. Pierwotna koncepcja zakładała modernistyczny prostopadły układ budynków do ulicy, plan jednak został zmieniony i dostosowany do obowiązującej wówczas ideologii socrealizmu. Na elewacjach i gzymsach można obejrzeć typowe dla socrealizmu elementy architektury: posągi, płaskorzeźby i malowidła ścienne przedstawiające ludzi pracy - górnika, budowlańca, matkę z dzieckiem, robotnicę z kielnią.
Pozostałe atrakcje szlaku znaleźć można w przewodniku, który bezpłatnie udostępnia Biuro Obsługi Klienta Urzędu Miasta Tychy i siedziba Muzeum Miejskiego.
Katowice - Szlak Moderny
Pomysł na stworzenie szlaku architektury modernistycznej zrodził się ponad rok temu. Anna Syska ze Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego razem z innymi pracownikami Centrum przygotowała listę pięćdziesięciu wyjątkowych budynków. Urząd Marszałkowski nie był jednak zainteresowany stworzeniem szlaku, choć katowicka moderna to wyjątkowy skarb, porównywalny w Polsce tylko z Gdynią.
W latach międzywojennych na południe od torów kolejowych powstała nowa dzielnica z drapaczem chmur, eleganckimi willami i imponującymi urzędami. Ich architektura niczym nie odbiegała od światowych trendów. Katowice zyskały nawet miano polskiego Chicago. Do dziś zachwyt wzbudzają willa Tadeusza Michejdy na Poniatowskiego, domy mieszkalne na PCK czy drapacz chmur przy Żwirki i Wigury. Jednym z ciekawszych budynków jest też kościół garnizonowy na rogu Curie-Skłodowskiej i Kopernika.
Mimo trudności, pozyskano dotacje i ostatecznie wybrano 16 obiektów. Szlak moderny będzie gotowy we wrześniu.
Archispacer w Warszawie
Pomimo, że Warszawa nie doczekała się jeszcze oficjalnego szlaku architektury modernistycznej, to daje się zauważyć wciąż rosnącą popularność zabytków międzywojnia wśród warszawiaków. Od niedawna mogą oni spacerować z Archimapą, specjalnie przygotowanym przewodnikiem, na którym zaznaczono sztandarowe budynki modernistyczne stolicy.
Skomentuj:
Architektura: sposób na skuteczną promocję