Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Obserwatorium na Śnieżce: architektoniczny szczyt Polski

WG/aru/nobo
Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne na Śnieżce - Fot. Lovecz 16:05, 1 July 2006 (UTC) - Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=910128

Na Śnieżce - najwyższym szczycie Karkonoszy znajduje się jedna z najbardziej charakterystycznych budowli w Polsce. To Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne im. Tadeusza Hołdysa projektu Witolda Lipińskiego. Obiekt o futurystycznych kształtach, przypominający bardziej stację kosmiczną na Księżycu niż punkt rejestracji pogody, wpisano właśnie do rejestru zabytków.

Obserwatorium na Śnieżce - statek kosmiczny na szczycie góry

Śnieżka to najwyższy szczyt Karkonoszy oraz Sudetów, liczy 1602 m n.p.m. Przy sprzyjających warunkach, widoczność przekracza nawet 200 km! Na Śnieżce panuje specyficzny klimat zbliżony do tego za kołem podbiegunowym - przez cały rok wieją tu bardzo silne wiatry a mgła zalega nawet 300 dni w roku. Przez prawie połowę roku odnotowuje się tu temperaturę poniżej zera. Od pierwszej połowy XIX wieku na szczycie Śnieżki prowadzone były pomiary meteorologiczne ("stare" obserwatorium rozebrano dopiero w 1989 roku).

Obserwatorium w swym obecnym kształcie zostało wybudowane w latach 1968-74. Zlecenie na projekt budynku Witold Lipiński dostał w 1960 roku. Do współpracy przy projekcie zaprosił Waldemara Wawrzyniaka. Nowy budynek miał być tani i wygodny. Miał też stanąć szybko. Wstępna koncepcja futurystycznego obserwatorium była gotowa już kilka miesięcy później.

Obserwatorium Astronomiczne na Śnieżce, Karpacz - fot. Agnieszka Rumińska

Zasugerowały mnie charakterystyczne dla Karkonoszy grupy skalne uformowane erozją. Ze spiętrzeń eliptycznych głazów zapożyczyłem przyszły kształt obiektu. W grę wchodził też aspekt aerodynamiczny, dominujący przy konstrukcji samolotów

tłumaczył Witold Lipiński w wywiadzie cytowanym w teście Marii Jarmolukowej "Marsjańskie talerze".

Obserwatorium na Śnieżce - trzy dyski

Budowa ruszyła w 1964 roku. Najpierw powstaje droga do obserwatorium (jej budowa trwać będzie do 1971 roku). Nie jest to łatwe zadanie - pracę budowlane utrudniają nieprawidłowości w dokumentacji, brak sprzętu i bardzo ciężka pogoda. Pracę nad budynkiem obserwatorium ruszyły w 1967 roku. Trwały 7 lat. Ostatecznie nowe obserwatorium oddano do użytku w 1974 roku - 11 lat po planowanym terminie! Kosztowało dwa razy więcej niż pierwotnie zakładano.

Budynek o futurystycznej formie trzech nałożonych na siebie dysków, kojarzył się ze stacją kosmiczną - szczególnie, że skalisty szczyt Śnieżki (zupełnie pozbawiony roślinności) przypomina krajobraz księżycowy. Konstrukcję dysków stanowiła stalowa kratownica, oparta centralnie na betonowym fundamencie.

Największy dolny dysk ok. 30 m średnicy - znajduje się tu restauracja, sklepiki toalety. W średnim dysku (ok. 20 m średnicy) ulokowano zaplecze techniczne obserwatorium, pokoje pracowników i magazyny. Górny dysk ma najmniejszą średnicę – ok. 13 m. To tu właśnie znajduje się obserwatorium.

Obserwatorium Meteorologiczne na Śnieżce, wnętrza - fot. Agnieszka Rumińska

Katastrofa budowlana na Śnieżce

Obserwatorium na Śnieżce od początku sprawiało właścicielom problemy, ponieważ wkrótce po zbudowaniu zaczęło tracić szczelność. Chociaż budowla w założeniu miała wytrzymać 100 lat, już w latach 80. wymagała generalnego remontu. I mimo jego przeprowadzenia, problemy ze szczelnością i zawilgoceniem wnętrza pozostały.

16 marca 2009 roku górny dysk obserwatorium złamał się pod wpływem naporu śniegu i wiatru. Jak ustaliła Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze, przyczyną zawalenia się części budowli były zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wady konstrukcyjne.

Obserwatorium na Śnieżce po katastrowie - 2009 rok - Fot. Piaseq - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7047132

Stalowe elementy podtrzymujące budowlę były połączone ze sobą za pomocą spoin, nie zaś śrub, a dodatkowo nie zostały poprowadzone przez całą długość platformy. Dlatego cała konstrukcja była mało elastyczna

wyjaśniała prokurator Violetta Niziołek z jeleniogórskiej Prokuratury Okręgowej.

Rekonstrukcja górnego dysku zakończyła się pod koniec 2009 roku i kosztowała 1,3 mln zł. Konstrukcja została połączona śrubami i dodatkowo wzmocniona, aby wytrzymać większe obciążenia. 1 listopada 2015 rokku IMiGW zamknął do odwołania dolny spodek, czyli część restauracyjną. W lutym 2020 z powodu silnych wiatrów uszkodzone zostało pokrycie dachu.

Obserwatorium na Śnieżce wpisane do rejestru zabytków

16 czerwca 2020 roku Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował, że budynek obserwatorium na Śnieżce - Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego im. Tadeusza Hołdysa został wpisany do rejestru zabytków województwa dolnośląskiego. W komunikacie napisano m.in.

"Nietypowy jak na tamte czasy projekt, dla którego inspiracją był surowy krajobraz Karkonoszy oraz istniejąca na szczycie zabudowa, został zrealizowany w trudnych warunkach górskich. Jego wartości przejawiają się w formie zewnętrznej obiektu, innowacyjności i niepowtarzalności; żadnego z sąsiadujących schronisk sudeckich nie wzniesiono w takiej stylistyce. Futurystyczny projekt koreluje z istniejącą zabudową, m.in. XVII-wieczną kaplicą św. Wawrzyńca, która również została założona na rzucie okręgu. Forma budynku obserwatorium na stałe wpisała się w pejzaż Dolnego Śląska, obiekt stał się symbolem regionu, elementem go identyfikującym. Stanowi istotny element krajobrazu górskiego, ma ogromne znaczenie dla lokalnej tożsamości kulturowej".

---

Remont obiektu miał rozpocząć się w 2023 roku i zakończyć 2 lata później. Niestety, nadal nie ma projektu wykonawczego i nie można rozpocząć prac.

 

Udostępnij

Przeczytaj także

Warszawa: Roma Tower - wieżowiec na kościelnym gruncie. Miały być biura, będą mieszkania
Pod Toruniem powstanie 55-metrowy pomnik Matki Boskiej. Będzie większy niż Chrystus w Świebodzinie
Eksperymentalne osiedle domków z gruzobetonu w Warszawie. Powstało w latach 40. XX w.

Polecane

Supersam w Warszawie - najnowocześniejszy pawilon handlowy [ZAPOMNIANE KLISZE]
Powojenne bloki z Polski wcale nie są nudne! Oto te najciekawsze [PRZEGLĄD]
Termomodernizacja Urzędu Miasta w Krakowie - świetny przykład ratowania dobrej, powojennej architektury

Skomentuj:

Obserwatorium na Śnieżce: architektoniczny szczyt Polski

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej