Dom na kurzej nóżce: HIT, czy KIT?
Irański architekt Pouya Khazaeli Parsa łączy w swoich projektach inspiracje modernizmem i perską tradycją budowlaną. Połączenie tych dwu nazywa "Modersian space".
Willa w Darvishabad, jak dom na kurzej nóżce
Architektura dalekiego wschodu rządzi się własnymi prawami. Irański projektant, na co dzień pracujący w Teheranie stara się tworzyć zgodnie z tradycją swojego kraju łącząc ją ze współczesnymi możliwościami budownictwa.
Pouya Khazaeli Parsa w 2000 roku ukończył studia architektoniczne na Uniwersytecie w Teheranie, a w 2007 roku założył biuro Rai Studio, które obecnie ma partnerów wielu zakątkach świata ( Tokio, Rio de Janeiro, Sydney i Mediolanie). Poprzez lata praktyki współpracował z wieloma sławami światowej architektury, min. z Shigeru Banem. Obecnie uważany jest za jednego z największych architektów Iranu, co potwierdzają wielokrotne nagrody i międzynarodowe uznanie.
Willa w Darvishabad, jak dom na kurzej nóżce
Willa liczy 240 m. kw. powierzchni i służy jako letniskowy domek wiejski. Zbudowano go z betonu i szkła. Detale to proste elementy wychodzące od funkcji, takie jak belki konstrukcyjne, płyty czy słupy.
Wejście znajduje się na pierwszym piętrze. Prowadzą do niego betonowe schody.
Ciekawostką jest użytkowy dach ze świetlikiem nazywanym przez architekta latarnią.
Modersian space
Dom sprawia wrażenie lewitującego w powietrzu, ponieważ pierwsza kondygnacja jest całkowicie otwarta, podobnie jak w modernistycznych założeniach Le Corbusiera. Konstrukcja opiera się jedynie na cienkich słupach, całość może trochę przywodzi na myśl domek na kurzej stopce.
Z kolei ostatnie piętro to nawiązanie do tradycji architektury perskiej. Przestrzeń jest całkowicie odgrodzona i chowa się za masywnymi, ślepymi ścianami. To typowe rozwiązanie domu otwierającego się do wewnętrznego atrium.
Połączeniem tych dwóch tradycji i nurtów architektury jest pierwsze piętro, które architekt nazwał "Modersian space". Tę uniwersalną przestrzeń można kształtować dowolnie poprzez harmonijkowe drzwi. Gdy przegrody są zasunięte, tworzy się tu domowy i w pełni prywatny klimat, gdzie światło dochodzi tylko z centralnej części. Gdy przegrody zostaną rozsunięte tworzy się obszerne pomieszczenie pełne życia, oświetlane na wszystkie strony.
Eksperymentalna architektura w Iranie [film]
Architekt Pouya Khazaeli Parsa ma na swoim koncie, wiele realizacji domów o eksperymentalnym wyglądzie. Jego projekty zaskakują, jednak mimo to są w pełni funkcjonalne. Tak jak Darvish Residence:
Dom powstał w 2004 roku.
- Więcej o:
- dom jednorodzinny
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Willa Tugendhatów w Brnie. Ekskluzywny modernizm Miesa van der Rohe [IKONY ARCHITEKTURY]
Najdroższy i największy dom jednorodzinny świata. Antilla Tower w Mumbaju
Fallingwater - dom nad wodospadem. Frank Lloyd Wrigth zaprojektował budynek, który wyprzedził epokę [IKONY ARCHITEKTURY]
Dom Alberta Einsteina pod Poczdamem
Kopulaki w Warszawie. Domy na Ustrzyckiej wyglądają jak wioska Smerfów
Dom nad jeziorem - zieleń i elegancja
Przestrzeń i światło - dom dla rodziny z dziećmi