Architektura w Monachium TOP 10 - przewodnik po najciekawszych budynkach
Monachium kojarzone jest głównie z piwnym świętem Oktoberfest. Zanim jednak zasiądziemy do biesiadnego stołu i jodłowania warto poznać miasto z innej strony, podążając szlakiem takich architektonicznych sław jak CoopHimmelb(l)au, Herzog & de Meuron, czy MVRDV.
Przewodnik architektoniczny TOP 10 Monachium
Monachium to trzecie co do wielkości miasto Niemiec, jednak ze względu na swoją ważność, nieraz jest określane jako druga stolica kraju. Miasto słynie z wielu powodów. W październiku odbywa się tu największa piwna impreza: Oktoberfest, stąd też pochodzi jeden z najbardziej pożądanych samochodów świata - BMW, to tu uczyli się najwięksi artyści, tworzył Kandynski i Franz Marc, pierwsze kroki w architekturze stawiał laureat Pritzkera - Gottfried Böhm i założyciel BauhausuWalter Gropius. Niewielu wie, że przez wiele lat mieszkał i tworzył tu Freddie Mercury.
Muzeum Brandhorst, proj. Sauerbruch Hutton Architects
Sauerbruch Hutton Architects znani są z pełnych koloru realizacji, nie zawiodła i ta. Muzeum Brandhorst charakteryzuje efektowna, acz prosta fasada, składająca się z cienkich pionowych elementów wykonanych z różnokolorowej ceramiki.
Układane w wielu kombinacjach kolorystycznych drobne elementy wprawiają budynek w pozorny ruch. Sale ekspozycyjne to przede wszystkim proste wnętrza, z gładkimi ścianami i delikatnie wkomponowanymi detalami z drewna. Dzięki takiemu podkładowi, prezentowane dzieła sztuki mają doskonałe tło do prezentacji.
Allianz Arena, proj. Herzog & de Meuron
Allianz Arena to jedna z wielu realizacji, pracowni Herzog & de Meuron, w Monachium. Stadion znajduje się na przedmieściach, ale można tu dotrzeć bezpośrednio z centrum miasta jedną z linii metra. To ogromne zaplecze widowiskowo-sportowe, jest jednym z najnowocześniejszych stadionów piłkarskich w Europie. Jego unikatowa architektura, przyciąga nie tylko fanów piłki nożnej, ale również miłośników "sztuki budowania".
Do budowy elewacji i dachu obiektu wykorzystano panele z laminatu ETFE, montowane na stalowej konstrukcji. Allianz Arena oświetlana jest kolorami symbolizującymi dwa monachijskie kluby: FC Bayern München - czerwony i TSV 1860 - niebieski. Stadion może pomieścić do 69 tysięcy kibiców. Ciekawostką jest, że obiekt powstał w rekordowym tempie, w zaledwie 30 miesięcy!
BMW Welt, proj. Coop Himmelb(l)au
Jednym z sąsiadów Stadionu Olimpijskiego jest obiekt BMW Welt, autorstwa zakręconych architektów z Coop Himmelb(l)au. Każdy może się zgodzić, że budynek jest doskonałym przykładem architektury XXI wieku. Jego forma zwraca uwagę każdego przechodnia. Architekci muszą być wielkimi fanami motoryzacji, ponieważ zanim jeszcze ukończyli salon BMW w rodzinnym Monachium, zaprojektowali siedzibie Mercedes Benz w Stuttgarcie.
Obiekt został otwarty w 2007 roku. Konstrukcja Coop Himmelb(l)au to spektakularne połączenie stali I szkła. Budynek służy jako centrum wystawiennicze samochodów oraz jako salon, w którym można zakupić swój wymarzony egzemplarz. Budynek BMW Welt łączy się po przeciwnej stronie organiczną kładką z muzeum BMW.
Pinakothek der Moderne, proj. Stephan Braunfels
Pinakothek der Moderne - inaczej galeria sztuki współczesnej, została zaprojektowana przez niemieckiego architekta Stefana Braunfelsa. Wielkie otwarcie obiektu miało miejsce w 2002 roku i od tego czasu jest domem dla prac wielkich artystów oraz młodych twórców. W betonowej bryle ze szklanymi elementami mieszczą się wystawy sztuki, architektury, wzornictwa i grafiki.
W pobliżu wcześniej wzniesione klasycystyczne gmachy: Alte Pinakothek i Neue Pinakothek. Mieszczą zbiory dzieł sztuki dawnej.
Olympic Stadion, proj. Behnisch Architekten, Frei Otto
Jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów sportowych Monachium jest kolejny stadion, tym, razem Olimpijski. Obiekt został wzniesiony z okazji Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1974 roku. Dodatkowo służył, gdy miasto było gospodarzem Mundialu w tym samym roku, a następnie w trakcie Mistrzostw Europy Piłki Nożnej w 1988 roku.
Swego czasu był to jeden z najbardziej innowacyjnych obiektów sportowych. Autorem wyjątkowego zadaszenia stadionu był Frei Otto.
Obiekt może pomieścić 80 000 widzów. Codziennie wokół spaceruje mnóstwo ludzi, a w ciągu roku odbywa się tu wiele wydarzeń, nie tylko sportowych. Miejsce otoczone parkiem żyje i służy już 37 lat.
Akademia Sztuk Pięknych, proj. Coop Himmelb(l)au
Swoją formą pośród historycznej, w przeważającym stopniu uniwersyteckiej, zabudowy wyróżnia się budynek Akademii Sztuk Pięknych, projektu pracowni CoopHimmelb(l)au. Jego kształt, wydaje się przypadkowy, a jednak każdy element jest w pełni uzasadniony. Szklana fasada stanowi membranę, która udostępnia wnętrze przechodniom. Spory dziedziniec to serce budynku, prowadzą do niego wszystkie ścieżki, tj. przekątne kładki i rampy zawieszone w przestrzeni.
Budynek otoczony jest przez park - miejsce dla inspiracji i twórczości młodych artystów.
Kościół p.w. Serca Jezusa, proj. Allmann Sattler Wappner
Budynek pod żadnym względem nie przypomina architektury sakralnej, nie ma na nim żadnych symboli wskakujących na miejsce sacrum. Kościół, zaprojektowany przez lokalnych architektów, jest szklanym sześcianem, który zamykają olbrzymiej skali drzwi. Ideą projektu było "pomieszczenie w pomieszczeniu". Ogromna szklana fasada stanowi "pudełko", w którym zamknięty został drewniany budynek - kościół. Światło przebija się najpierw przez skorupę ze szkła, a następnie wpada poprzez odpowiedni ażur do wnętrza sakralnego.
Niesamowity widok stanowią otwierające się skrzydła, a dokładniej ściany szklanego sześcianu. Wtedy wnętrze budynku integruje się z pustym placem przed kościołem.
Centrum Żydowskie, proj. Wandel Hoefer Lorch Architekten
Centrum Żydowskie znajduje się w historycznym centrum Monachium. Prosta architektura, beton, stal i szkło, delikatnie wplatają się w zarys średniowiecznej zabudowy, nie zakłócając spokoju i piękna tego miejsca. Trzy budynki składające się na Centrum otwarto w 2007 roku. Znajdują się w sąsiedztwie najbardziej znanych i lubianych miejsc: Marien Platz i Viktualenmarkt, na placu świętego Jakuba.
Park Village, proj. MVRDV
Kolejną słynną pracownią goszczącą w Monachium są architekci z MVRDV. Park Village to eksperymentalny projekt biurowy 19 budynków komercyjnych umieszczonych na wspólnym placu. W założeniu miało być to miejsce przyjazne i wygodne dla pracowników. Z tego względu pomiędzy budynkami zaprojektowano sieć zielonych przestrzeni publicznych, w których można odpocząć np. w przerwie obiadowej. Również plac jest wolny od samochodów, ponieważ parking znajduje się pod ziemią. W 1999 roku architekci z MVRDV wygrali konkurs na pięć obiektów w tej inwestycji, które dziś można podziwiać.
W parterach znajdują się kawiarnie, restauracje, a także sale konferencyjne. Każdy budynek wyróżnia się, nie ma dwóch takich samych obiektów. Jeden charakteryzuje się pikselową elewacją, a inny wykończony jest drewnem. Stwarza to sympatyczne i interesujące otoczenie.
Fünf Hofe, proj Herzog & de Meuron
Fünf Hofe, to elegancki pasaż butikowy w centrum Monachium. Charakterystycznym elementem obiektu jest fasada, która zmienia się w zależności od potrzeb użytkowników. Autorami projektu są znani bardzo w Monachium Szwajcarzy - Herzog & de Meuron.
Przewodnik architektoniczny TOP 10 Monachium
Podróżując po Monachium warto korzystać z szybkiej komunikacji, którą stanowi U-Bahn - odpowiednik Metra. Warto zwrócić uwagę na aranżacje kolejnych stacji.
- Więcej o:
Waterfront przy Skwerze Kościuszki w Gdyni. Pierwsze budynki mieszkalne i biurowe gotowe
Iliard Architecture & Interior Design projektuje wnętrza dla Við Tjarnir na Wyspach Owczych
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Walter Gropius - nie tylko Bauhaus [ZNANI ARCHITEKCI]
Tauberphilharmonie - filharmonia w niemieckim miasteczku Weikersheim. Surowa bryła wśród miękkich pagórków
Kave Home dla Fundació Joan Miró - światło, kolor, duch
Zlin - od butów Baty do mekki funkcjonalizmu
Bruno Taut: kolorowy modernizm [ZNANI ARCHITEKCI]