6 budynków z Europy, który najlepszy?
Spośród ponad trzystu europejskich budynków zgłoszonych do prestiżowej nagrody Miesa van der Rohe, do ścisłego finału zakwalifikowano jedynie sześć. Szykuje się starcie gigantów, bo wśród autorów najlepszych europejskich realizacji znalazły się takie sławy jak Zaha Hadid, David Chipperfield, Jean Nouvel, czy Bernard Tschumi... Wybierz swojego faworyta i zagłosuj.
1. Revalidatiecentrum Groot Klimmendaal, Arnhem - proj. Koen van Velsen
Centrum rehabilitacji w holenderskim Arnhem położone jest w parkowej okolicy. Prawie całkowicie przeszklona elewacja otwiera się na przyrodę, zapewnia dostęp naturalnego światła i kojąco wpływa na samopoczucie kuracjuszy. Projekt powstał w pracowni Koen van Velsen.
Wewnątrz zastosowano żywe kolory i duże otwarte przestrzenie wypoczynkowe.
2. Sala Koncertowa Duńskiego Radia, Kopenhaga - proj. Jean Nouvel
Sala Koncertowa w Kopenhadze to jedna z najciekawszych propozycji w dorobku francuskiego architekta Jeana Nouvela. Jest to również najdroższa sala koncertowa na świecie, której budowa - z racji skomplikowanego systemu konstrukcji - pochłonęła ponad 700 milionów dolarów.
Nouvel swój budynek nazywa "magicznym lampionem", który pobudza wyobraźnię i rozpala ciekawość przechodniów. Mieszkańcy Kopenhagi nadali mu jednak przydomek "meteor", ze względu na niejednorodną bryłę sali koncertowej. Architekt ukrył ją za błękitnym, wysokim na 45 metrów parawanem, wykonanym z transparentnej siatki.
3. Nowe Muzeum Akropolu, Ateny - proj. Bernard Tschumi
Nowoczesny budynek projektu nowojorskiej pracowni Bernarda Tschumi znajduje się zaledwie trzysta metrów od wzgórza Akropolu. Prezentuje nieoglądane dotychczas starożytne eksponaty. Muzeum powstało na pozostałościach ruin dawnych Aten, które zostały wyeksponowane na dolnej kondygnacji.
4. Teatr Bronks, Bruksela - proj. Martine De Maeseneer, Dirk Van den Brande
Nowoczesny teatr projektu duetu Martine De Maeseneer, Dirk Van den Brande powstał w historycznym centrum Brukseli. Przeszklona fasada, niczym sklepowa witryna zaprasza przechodniów do środka.
5. Neues Museum, Berlin - proj. David Chipperfield
Neues Museum w Berlinie powstało z myślą o zaprezentowaniu pruskiej potęgi w dziedzinie archeologii. Klasycystyczny gmach zbudowano w 1859 roku. Jego przebudowy podjął się w 2009 roku brytyjski architekt David Chipperfield, który w ubiegłym roku otrzymał za ten projekt nagrodę Brytyjskiego Instytutu Architektury - RIBA European Award 2010. Przebudowa, która minimalnie ingeruje w zabytkową tkankę budynku, pochłonęła ponad 200 milionów euro.
6. Muzeum MAXXI, Rzym - proj. Zaha Hadid
MAXII Muzeum Sztuki i Architektury XXI wieki zlokalizowane zostało w dzielnicy Flaminio na obrzeżach historycznego centrum Rzymu. Projekt autorstwa Zahy Hadid powstał jeszcze w 1998 roku, jednak budynek ukończono dopiero w ubiegłym roku. Plan nie narzuca jednej trasy zwiedzania, a przestrzenie ekspozycyjne można dowolnie kształtować. Surowe betonowe ściany i czarne, wijące się schody holu głównego to główne elementy wnętrza. Szklany dach zapewnia dostęp naturalnego światła do galerii.
Nagroda architektoniczna im. Miesa van der Rohe
Europejska Nagroda Architektoniczna im. Miesa van der Rohe to wspólna inicjatywa Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Fundacji Miesa van der Rohe w Barcelonie. Nagroda przyznawana jest w systemie biennale, a jej podstawowym zadaniem jest wyróżnienie najlepszych projektów architektonicznych, jakie zostały zrealizowane w ciągu ostatnich dwóch lat w Europie. Inicjatywa ma również na celu zwrócenie uwagi na istotny wkład europejskich specjalistów w rozwój najnowszych rozwiązań architektonicznych i technologii, oraz wspieranie najmłodszych twórców, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową.
Podczas każdej z edycji, międzynarodowe jury nominuje projekty architektoniczne ukończone w ciągu ubiegłych dwóch lat. W skład grona jury wchodzą niezależni eksperci z całej Europy, członkowie Europejskiej Rady Architektów (ACE) oraz innych europejskich stowarzyszeń i instytucji architektonicznych. Po rozpoznaniu wszystkich nominowanych projektów, jury wybiera dwa z nich ? laureata Grand Prix oraz laureata Wyróżnienia dla Młodych Architektów (Emerging Architect Special Mention). Grand Prix konkursu to 60 tysięcy euro, Wyróżnienie to 20 tysięcy euro.
Żaden z nich jednak nie dotarł do ścisłego finału. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 20 czerwca w Barcelonie.
- Więcej o:
Waterfront przy Skwerze Kościuszki w Gdyni. Pierwsze budynki mieszkalne i biurowe gotowe
Iliard Architecture & Interior Design projektuje wnętrza dla Við Tjarnir na Wyspach Owczych
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Walter Gropius - nie tylko Bauhaus [ZNANI ARCHITEKCI]
Tauberphilharmonie - filharmonia w niemieckim miasteczku Weikersheim. Surowa bryła wśród miękkich pagórków
Kave Home dla Fundació Joan Miró - światło, kolor, duch
Zlin - od butów Baty do mekki funkcjonalizmu
Bruno Taut: kolorowy modernizm [ZNANI ARCHITEKCI]