Dziurawy wieżowiec w Dubaju prawie gotowy
Grochy stały się hitem mody w połowie ubiegłego wieku. Od niedawna ten sprawdzony wzór ubrań przenosi się w świat architektury. Dowodem tego może być najnowszy wieżowiec w Dubaju. Nakrapiany budynek o nazwie O-14 liczy ponad 1000 otworów.
O-14 nietypowy wieżowiec w Dubaju
Wieżowiec O-14 to pomysł pracowni Jesse Reiser + Nanako Umemoto. Projekt powstał już 2007 roku i od tego momentu rozpoczęła się budowa. Do tej pory wszyscy byliśmy przyzwyczajeni do typowego wyglądu wysokościowców, który charakteryzował się przede wszystkim szklaną fasadą z podziałami modułowymi lub elewacją z wertykalnymi elementami. O-14 wyróżnia się swoim pokryciem i kształtem, który przypomina olbrzymi plaster sera z dziurami, owinięty wokół pionowej konstrukcji i powyginany miękko jak tkanina.
Ten przyciągający wzrok budynek położony jest w samym centrum biznesowej zatoki w Dubaju. Z daleka przypomina rzeźbę, a nie obiekt komercyjny. Mimo nietypowej fasady, jest to bardzo dobrze przemyślana konstrukcja, której najdziwniejsza część jest podstawą stabilności budynku. Kropkowa skorupka pełni rolę układu nośnego, który jednocześnie jest elewacją. Wewnątrz znajduje się rdzeń, który dzięki zewnętrznej konstrukcji, mieści otwarte powierzchnie biurowe bez słupów oraz podpór.
O-14 nietypowy wieżowiec w Dubaju
Dubaj to w przeważającej części pustynia i mimo obecności morza, panuje tu suchy i gorący klimat. Elewacja O-14 jest specjalnie dostosowana do tych warunków. Jej wzór został zaprojektowany nieprzypadkowo. Całość liczy ponad 1000 kropek. Odpowiednia wielkość oraz lokalizacja otworów zależna jest od wymagań strukturalnych, widoków na otoczenie, czy ekspozycji na słońce.
O-14 nietypowy wieżowiec w Dubaju
Dodatkową rolą zewnętrznej skorupy jest ochrona przed gorącym powietrzem. Wewnętrzny trzon biurowy jest oddalony szklaną fasadą o jeden metr o zewnętrznej perforowanej ściany. Dzięki temu, powietrze wpadające przez otwory z zewnątrz przechodzi przez pierwszą barierę chłodząc się stopniowo, a następnie wędruje wzdłuż szczeliny i wytraca swoje ciepło. Jest to tak zwany "efekt kominowy". W ten sposób oziębiające się powietrze, chłodzi również szklaną ścianę wnętrza i staje się dodatkowym systemem chłodzącym budynku. To pasywne rozwiązanie wykorzystywania energii słonecznej czyni budynek ekologicznym.
O-14 nietypowy wieżowiec w Dubaju
Budynek zdominowała powierzchnia biurowa. Na parterze znajdują się ekskluzywne butiki, z widokiem na zatokę. Podziemny parking pomieści nawet 400 samochodów.
"Made in Poland". Drugi najlepszy pawilon na EXPO 2020
Dubaj wydrukuje nowe osiedle do 2025 roku
Studentka Politechniki Wrocławskiej wyróżniona w międzynarodowym konkursie w Dubaju
Wyścig o najwyższy budynek na świecie. Kto zbuduje pierwszy?
Jeśli nie Ritz, to co? Nietypowe hotele z całego świata!
W Dubaju powstaje kolejny archipelag dla bogaczy. Szczyt kiczu? [WIZUALIZACJE]
Dubaj buduje centrum handlowe wielkości miasta
Polscy studenci zaprojektowali wieżowiec dla Dubaju [WIZUALIZACJE]