Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Architektura w Amsterdamie TOP 10 - przewodnik po najciekawszych budynkach

coolcia/aru
b - www.bissole.pl

Amsterdam to miejsce obfitujące w sieć kanałów wodnych, ścieżek rowerowych, a także znakomite przykłady współczesnej architektury. Nie sposób ominąć obojętnie pływającej willi, budynku-okrętu autorstwa Renzo Piano, czy osiedla zbudowanego wyłącznie z kontenerów. A Tobie który budynek spodobał się najbardziej?

b - www.bissole.pl

Przewodnik architektoniczny AMSTERDAM TOP 10

Amsterdamto największe miasto Holandii i przede wszystkim jej faktyczna stolica. Mimo, że najważniejsze instytucje państwowe znajdują się w Hadze, to Amsterdam dzierży miano turystycznej mekki. Rocznie odwiedza miasto 4 mlnturystów, na których czeka ponad 7 tys. zabytków, wśród których największą atrakcją jest XVII-wieczny układ kanałów "obsadzony" bogato zdobionymi kamienicami i starymi mostami. Warto odwiedzić także kilkadziesiąt świetnych muzeów, w tym rozsławione dzięki płótnom Rembrandta - Rijksmuseum. Artysta mieszkał i tworzył tu przez większą część swego życia.

Z zabytkowym charakterem Wenecji Północy kontrastuje współczesna architektura, należąca do najciekawszych w Europie. Wybraliśmy dla was 10 najciekawszych budynków, które warto zobaczyć w tym mieście!

Sala koncertowa w Amsterdamie - Agnieszka Rumińska

Sala Koncertowa, proj. 3XN architects

Projekt duńskich architektów z grupy 3XN powstał w wyniku konkursu ogłoszonego w 1997 roku. Budowa zakończyła się w 2005 roku. Od tego czasu obiekt przyciąga tłumy, nie tylko lokalnych mieszkańców, lecz także turystów. Charakterystycznym elementem jest ogromna szklana fasada, a także daleko wysunięte zadaszenie.

Całość położona jest nad taflą wody, naprzeciw fiordu YJ. Otoczenie łączą z budowlą szerokie schody, molo i drewniane bulwary. Można tu nie tylko wejść w świat muzyki, ale także wypocząć na zewnątrz w lokalnej kawiarence, zobaczyć wystawę czy spędzić czas z dziećmi w audio-placu zabaw. Wnętrze żyje zgodnie z rytmem muzyki. Można tego doświadczyć w sali audytorium, gdzie oświetlenie stanowi spójną instalację z dźwiękami instrumentów.

Zobacz jak przestrzeń publiczna przechodzi do wnętrza budynku i wchodzi w świat muzyki!

Parking dla rowerów w centrum Amsterdamu - Agnieszka Rumińska

Bicycle Flat, proj. VMX Architects

Już dawno, za pomocą słonych opłat parkingowych, udało się władzom Amsterdamu wyprowadzić ruch samochodowy na obrzeża miasta. Alternatywą szybko stał się rower - cykliści stanową dziś 30% całego ruchu w centrum miasta, a samych jednośladów znajduje się w stolicy Holandii około 600 tysięcy. Nie sposób pominąć też faktu, że rocznie nawet 80 tys. z nich zostaje skradzionych, a 25 tysięcy wpada do amsterdamskich kanałów.

 

fot. AirBete, CC BY-SA 3.0

Pedałowanie to także doskonały sposób zwiedzania miasta, jednak wymaga dużej koncentracji, ponieważ ścieżki rowerowe są niebywale zatłoczone, a amsterdamczycy mkną po nich z wyjątkową prędkością. Oprócz doskonałej sieci rowerowych autostrad powstają także parkingi dla rowerów, czego najlepszym przykładem jest Bicycle Flat stworzony w centrum, przy dworcu kolejowym i głównym węźle komunikacji wodnej. Ten nietypowy obiekt stworzyli w 2004 roku architekci z pracowni VMX Architects. Ciekawe jak właściciele rowerów orientują się, gdzie zaparkowali...

Amsterdam to miasto eksperymentów architektonicznych, a Het Schip - osiedle powstałe na początku ubiegłego wieku, jest tego najlepszym przykładem. Na zdjęciu ekspresjonistyczne osiedle Het Schip projektu Michela de Klerka - Het Schip Museum

The Het Schip, proj. Michel de Klerk

Ekspresjonistyczne osiedle Het Schip w Amsterdamie, proj. Michel de Klerk

Będąc w Amsterdamie warto poznać dzieła jego czołowych architektów, nie tylko tych nowoczesnych, ale także tych, którzy byli inicjatorami stylu szkoły amsterdamskiej. Jednym z nich był Michel de Klerk, który stworzył to niesamowite osiedle socjalne. Bryła Het Schip przypomina z lotu ptaka statek, zwrócony rufą w stronę centrum. Ekspresjonistyczny kompleks mieszkalny nadal pełni swoją rolę, a o wyjątkowości architektury przypomina niewielkie muzeum znajdujące się w jednym z mieszkań na parterze.

 

Het Schip Museum

The Schip został zbudowany na początku XX wieku, w 1919 roku.

Przeczytaj więcej o Het Schip >>> Het Schip, ceglany okręt z Amsterdamu

3. Muzeum Van Gogha, proj. Gerrit Rietveld - wikipedia.org

Muzeum Vincenta Van Gogha, proj. Gerrit Rietveld

Projekt Muzeum Van Gogha narodził się na desce kreślarskiej holenderskiego architekta, projektanta mebli i jednego z najważniejszych członków awangardowej grupy De Stijl - Gerrita Rietvelda. Modernistyczny budynek powstał w latach 1963-1964. Budowę ukończono 10 lat później, już po jego śmierci.

W zbiorach muzeum znajduje się ponad 200 obrazów, 500 rysunków i 700 listów. To największa na świecie kolekcja prezentująca twórczość holenderskiego malarza. Pomimo ogromu kolekcji muzeum posiada tylko jeden obraz ze słynnego cyklu "Słoneczników", liczącego siedem płócien.

4. WOZOCO, proj. MVRDV - www.mvrdv.nl

WOZOCO, proj. MVRDV

WOZOCO to jeden z pierwszych projektów pracowni MVRDV. Obiekt powstał w latach 1994-1997. Część mieszkań tworzy wykusze, nierównomiernie wystające z elewacji.

SILODAM, proj. MVRDV

Zbudowany nad taflą wody SILODAM, to kolejny sławny budynek z pracowni MVRDV.Z daleka przypomina poukładane jeden na drugim kontenery. Wewnątrz mieści 157 apartamentów, przestrzenie biurowe oraz pomieszczenia wielofunkcyjne.

neva.com

Mieszkania studenckie w kontenerach, proj. Te Kiefte Architecten

Na przeciwległym brzegu kanału znajduje się nietypowe osiedle mieszkaniowe dla studentów. To jedna wielka układanka z różnokolorowych kontenerów. Mimo że konstrukcja nie wygląda zbyt solidnie, warunki mieszkalne są bardzo dobre. Każdy, kto tu mieszka, ma do dyspozycji własną kuchnię, łazienkę i pokój, w sumie 24 mkw. powierzchni. Projekt powstał w 2005 w pracowni Te Kiefte Architecten.

Osiedle znajduje się starej stoczni, oddalonej od centrum. Prom przewozi studentów na drugi brzeg.

Pływająca willa De Omval architektów +31 architects w Amsterdamie - www.plus31architects.com

Willa wodna, proj. +31ARCHITECTS

Skomplikowana sieć kanałów zamiast ograniczać, otwiera nowe możliwości dla architektów, którzy jak nigdzie indziej mogą projektować budynki na wodzie. Jednym z ciekawszych jest pływająca willa autorstwa pracowni +31 architects.

Projektanci chcieli, aby ich propozycja nie przypomniała tradycyjnej łodzi, tylko, lecz pływający dom. Musiał więc być niski, a nawet częściowo zatopiony - pod wodą znajduje się sypialnia właścicieli.

Przeczytaj więcej na temat willi>>> Pływająca willa w Amsterdamie

Centrum Architektury w Amsterdamie - www.renevanzuuk.nl

ARCAM, proj. René van Zuuk Architekten

ARCAM - Architektoniczne Centrum Amsterdamu - to przestrzeń ekspozycyjna, a także siedziba organizacji promującej holenderską architekturę. Budynek znajduje się w samym centrum Amsterdamu. Charakteryzuje go nieregularny kształt, który zawdzięcza pracowni René van Zuuk Architekten. Dach pokryty został w całości aluminium - wygina się, przechodząc w gładką ścianę. Elewacja od strony wody to szklana ściana osłonowa, która odbija otoczenie i pulsującą taflę wody. W budynku odbywają się wystawy, znajduje się tu także punkt informacyjny i miejsce, gdzie kupić można ciekawe książki z dziedziny architektury.

Borneo Sporenburg Bridges - www.west8.nl

Borneo Sporenburg Bridges, proj. West 8

Borneo Sporenburg Bridges - to trzy czerwone stalowe mosty, spinające dwa brzegi mieszkalnych wysp Amsterdamu: Borneo i Sporenburg. Dwa z nich mają rozpiętość 93 metrów, a jeden - 25 metrów. Kładka wygląda jak czerwona sinusoida. Mosty wzniesione w latach 1998 - 2001 wprowadziły ciekawy element do otaczającego krajobrazu.

NEMO, proj Renzo Piano, Amsterdam - Agnieszka Rumińska

Centrum NEMO, proj. Renzo Piano

NEMO, czyli New Metropolis Science and Technology, to centrum techniki projektu światowej sławy włoskiego architekta Renzo Piano. Budynek powstał w 1997 roku na terenie starego portu. Obok znajduje się dworzec główny i Muzeum Morskie. To obecnie największe centrum nauki i techniki w Holandii.

Obiekt przypomina statek, który otacza woda. Jego fasada pokryta jest zielonkawą blachą, która imituje kadłub. Wnętrze przypomina wielkie pole doświadczalne, gdzie najmłodsi zamieniają się w małych naukowców. Ekspozycja znajduje się aż na czterech piętrach.

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Pałac pokoju XXI wieku. Sześć błękitnych brył Trybunału z Hagi [ZDJĘCIA]
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Walter Gropius - nie tylko Bauhaus [ZNANI ARCHITEKCI]

Skomentuj:

Architektura w Amsterdamie TOP 10 - przewodnik po najciekawszych budynkach

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej