Budynek Fostera z artystyczną windą
Ulica Bowery na Manhattanie od lat staje się zagłębiem życia artystycznego Nowym Jorku. Co kilka lat powstają tu obiekty największych sław architektury. W 2007 roku otwarto The New Museum projektu Sejima + Nishizawa z SANAA. Tuż obok stanął teraz kolejny magnes na amatorów sztuki. Sperone Westwater Gallery to projekt samego Normana Fostera.
Sperone Westwater Gallery w Nowym Jorku, proj. Foster + Partners
Obiekt charakteryzuje prosta i smukła forma, o dużej pojemności. Kształtują go trzy różne prostopadłościany, poukładane na sobie i połączone w jedną całość. Może to nawiązanie do kontekstu otoczenia, a inspiracją był inny kulturalny obiekt - The New Museum, autorstwa architektów zSANAA, który stoi kilkanaście metrów dalej?
Sperone Westwater Gallery w Nowym Jorku, proj. Foster + Partners
Obiekt zaskakuje pomysłowym rozwiązaniem przestrzennym. Otóż w wąskiej wertykalnej przestrzeni kursuje sporych rozmiarów winda. Czerwony kubik, wolno przemieszczający się w dół i w górę za szklaną fasadą budynku od razu przykuwa wzrok z ulicy. W owej windzie architekt przewidział dodatkową przestrzeń ekspozycyjną, która jest jednocześnie przestrzenią mobilną.
Sperone Westwater Gallery w Nowym Jorku, proj. Foster + Partners
Ekspozycja mieści się na trzech pierwszych kondygnacjach, tu również w mini wykuszu jest sala filmowa. Na trzecim i czwartym piętrze znajdują się prywatne galerie. Na ostatnich kondygnacjach znajdziemy: administrację, strefę biurową, a na przedostatnim poziomie bibliotekę. Ostatnia kondygnacja mieści zaplecze techniczne, a część podziemna magazyn.
Wewnątrz przestrzeń podzielona jest antresolami i balkonami. Z jednego piętra można podziwiać choćby las rzeźb umieszczonych poziom niżej. Ekspozycja za każdym razem może być inna. Otwarty plan pozwala na manipulowanie przegrodami i elementami.
Sperone Westwater Gallery w Nowym Jorku, proj. Foster + Partners
Winda o wymiarach 4x6 metrów, pozwala przemieszczać się po kolejnych poziomach ekspozycji. W trakcie powolnego wspinania się po piętrach lub opadania, zwiedzający mają czas dokładnie przyjrzeć się ekspozycji w jej wnętrzu.
- Więcej o:
- sztuka
César Manrique - architekt, który zaprojektował Lanzarote
Galeria EL w Elblągu - galeria sztuki w gotyckim kościele. Otwarto ją w 1961 roku
Kunsthofpassage w Dreźnie - Pasaż Artystycznych Dziedzińców
Mozaika w Kowarach. Dywan z tysięcy kolorowych płytek jest piękny!
W Warszawie powstał mural wspierający gastronomię
Clean Art - wodne murale na warszawskich budynkach. Malowane "na brudzie" obrazy pokażą czym oddychamy
Nowy warszawski mural Tytusa Brzozowskiego. Artysta umieścił na nim charakterystyczne budynki dawnej dzielnicy żydowskiej
Dzieła sztuki na wiejskich przystankach PKS. Folkowe Przystanki to jedyna taka galeria w Polsce