Futurystyczna błyskotka od Coop Himmelb(l)au
Najsłynniejsze pismo o designie i architekturze ogłosiło swoje coroczne nagrody Wallpaper Design Award, które punktują najbardziej innowacyjne i najciekawsze zjawiska w świecie szeroko pojętego wzornictwa i projektowania. W kategorii Best Building Sites (najlepszy obiekt w budowie) zwyciężyło międzynarodowe centrum konferencyjne Dalian w Chinach projektu austriackiego biura Coop Himmelb(l)au
Dalian International Conference Center
Coop Himmelb(l)au znany jest z projektów wielkich budynków o skomplikowanej geometrii, w której przeplata się dekonstrukcja z high-techem i kontekstualnym myśleniem. W tym roku po trzech latach budowy zakończy się budowa International Conference Center, które powstaje w Dalian, najbardziej wysuniętym na południe mieście na półwyspie Liaodong w prowincji Laoning.
Dalian jak wiele chińskich miast dokonuje w ostatnich latach hiperskoku cywilizacyjnego, w przebudowie jest prawie całe centrum. Wszystko za sprawą wyrzucenia portu kontenerowego i przeniesienie go na obrzeża, co uwolniło atrakcyjne tereny nad zatoką. To właśnie tam koncentrują się nowe inwestycje. Centrum konferencyjne powstaje na przecięciu ważnych osi komunikacyjnych nowego centrum i ma stanowić najważniejszy landmark nowej twarzy Dalian.
Budynek ma w sobie to, o czym marzą chińskie władze, jest znakiem nowoczesności, futurystyczną błyskotką, ale zarazem można w nim odleźć tęsknotę za przeszłością. Budynek bowiem oplata skorupa morska, a metaliczna bryła może też nawiązywać do kadłubów statków, bowiem Dalian było zawsze miastem portowym oraz handlowym.
Olbrzymia kratownica, która oplata cały budynek przykryje dachem w zasadzie 4 różne obiekty: centrum konferencyjne na 2,5 tys. gości, salę teatralno-operową na 1800 widzów, centrum sztuki oraz podziemne parkingi i przestrzenie techniczne.
Wewnętrzne elewacje mają być kontynuacją fasad, i tutaj dominować będą obłe, metaliczne panele. Jak większość budynków Coop Himmelb(l)au tak i ten ma być zrównoważony, do chłodzenia będzie wykorzystywana woda morska, na dachu część paneli mają stanowić ogniwa fotowoltaiczne, przez co planowane są znaczne oszczędności, co najmniej o 30% będzie mniejsze zużycie energii.
Komunikacja w budynku ma być bardzo łatwa, bo każda funkcja to w zasadzie oddzielna kubatura, pomiędzy którymi powstaną szerokie pasaże i hole. Przemieszczanie się w pionie umożliwią liczne windy, schody i eskalatory.
Całość ma gigantyczne wymiary 200 na 220 metrów i wysokość 8 pięter, przy powierzchni użytkowej wynoszącej prawie 120 tys. metrów kw. Dla porównania plan nowego obiektu nałożono w tej samej skali na operę w Wiedniu. Widać, że sercem International Conference Center będzie opera i teatr, które mają klasyczny układ widowni i typową scenę operową z głębokimi bocznym kieszeniami i zasceniem.
- Więcej o:
Waterfront przy Skwerze Kościuszki w Gdyni. Pierwsze budynki mieszkalne i biurowe gotowe
Iliard Architecture & Interior Design projektuje wnętrza dla Við Tjarnir na Wyspach Owczych
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Walter Gropius - nie tylko Bauhaus [ZNANI ARCHITEKCI]
Tauberphilharmonie - filharmonia w niemieckim miasteczku Weikersheim. Surowa bryła wśród miękkich pagórków
Kave Home dla Fundació Joan Miró - światło, kolor, duch
Zlin - od butów Baty do mekki funkcjonalizmu
Bruno Taut: kolorowy modernizm [ZNANI ARCHITEKCI]