Stadiony na Mundial 2022 w Katarze
Państwo, które swoją wielkością nie przekracza powierzchni województwa świętokrzyskiego buduje perły sportowej architektury. Za projekt pięciu wielkich stadionów, które mają powstać w Katarze, odpowiedzialne jest niemieckie biuro Albert Speer & Partner GmbH. Zobacz co szykują organizatorzy Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2022.
1. Stadion Al Gharafa jak barwna wstęga
Każdy ze stadionów, stara się wpleść w obecna na danym miejscu kulturę. Obiekty charakteryzują się ażurem, delikatnością i nawiązują do tradycyjnych technologii budowlanych. Dla projektantów ważnym symbolem stała się również afrykańska kolorystyka, która mogliśmy poznać podczas tegorocznych Mistrzostw Świata Piłki Nożnej w RPA. Odważne i przyciągające wzrok barwy, bardzo dobrze eksponują się w gorącym słońcu Kataru. Inspiracja projektantów były elementy tradycji i kultury tej części świata.
Sposób na ochłodę w gorącym kraju
Wizualny odbiór to nie wszystko, co było priorytetem w projektach europejskich architektów. Kolejnym wyzwaniem projektantów było zmierzenie się z klimatem Kataru. Należy pamiętać, że podczas rozgrywek spotykają się zespoły z różnych stref klimatycznych, upalnej Ameryki Południowej, umiarkowanej Europy czy z zimnych terenów Himalajów. Co zrobić, aby podczas starć drużyn nie osłabić zawodników gorącym klimatem? Niemcy rozpracowali wiele sposobów na przezwyciężenie tego problemu.
W Katarze Słońce jest sprzymierzeńcem, ale jednocześnie wrogiem dla architektów. Z jednej strony całe zaplecze obiektów ma być zasilane z energii pochodzącej ze Słońca, a z drugiej stadiony muszą być przed nim dobrze chronione, ze względu na wyżej wspomnianych zawodników i kibiców. Projektanci zaproponowali tu technologie "kontroli klimatu". Ma ona polegać na tym, że temperatura wewnątrz stadionu ma się obniżać do 28C. Byłaby to pierwsza chłodzona impreza plenerowa w gorącym kraju.
1. Stadion Al Gharafa jak barwna wstęga
Stadion Znajduje się w pobliżu stolicy - Doha. Jego charakterystyczna cechą będzie przede wszystkim kolorystyka i przeplatająca się wstęga, pomiędzy konstrukcja. Barwna wstążka ma symbolizować ilość flag Państw uczestniczących w Mistrzostwach, a także: "szacunek, wzajemną tolerancję i przyjaźń" uczestników i do samego Kataru.
2. Stadion Al Khor - muszla z oceanu
Inspiracją dla stadionu Al Khor była muszla, która występuje u wybrzeży Kataru. Charakteryzuje się brakiem symetrii, co widać na wizualizacjach. Stadion ma pomieścić ok. 45 tys. widzów, a całość zostanie pokryta membraną, która ma ochronić uczestników wydarzeń przed mocnym słońcem Kataru.
2. Stadion Al Khor - muszla z oceanu
3. Stadion Al Rayyan - Albert Speer & Partner GmbH
Adaptacja obejmie stadion Al Rayyan. Obiekt położony jest w odległości 20 km na północ od stolicy Kataru - Doha. Obecnie w tym miejscu stoi już arena, dlatego zostanie ona przebudowana. Istniejący budynek będzie dostosowany do Mundialu przede wszystkim poprzez: zwiększoną liczbę miejsc do 44 tys. widzów oraz wzbogacony o zewnętrzną membranę, na której będzie można wyświetlać to co dzieje się wewnątrz.
3. Stadion Al Rayyan - Albert Speer & Partner GmbH
4. Stadion Al Shamal jak tradycyjna łódź
Al Shamal będzie położony w pobliżu zatoki, morza i sąsiadującego Bahrajmu. W tym przypadku o inspirację nie trudno, a jest nią tradycyjna tratwa, na której lokalni rybacy wykonują swoją prace. Stadion planowo będzie mieścił ok. 45 tys. widzów.
Stadion Al Shamal jak tradycyjna łódź
5. Stadion Al Wakrah - Albert Speer & Partner GmbH
Wyjątkowo dla stadionu Al Wakrah, architekci zaproponowali dodatkowe zaplecze, które kształtuje wielkie założenie urbanistyczne. Całość ma mieć wygląd parku. Wszystko to otoczone wieloma obiektami sportowymi. Całość ma stanowić ogromny kompleks sportowy, w którym będzie można znaleźć: sale wielofunkcyjne, baseny, Spa, centrum handlowe.
5. Stadion Al Wakrah - oaza w środku pustyni
- Więcej o:
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Walter Gropius - nie tylko Bauhaus [ZNANI ARCHITEKCI]
Tauberphilharmonie - filharmonia w niemieckim miasteczku Weikersheim. Surowa bryła wśród miękkich pagórków
Kave Home dla Fundació Joan Miró - światło, kolor, duch
Zlin - od butów Baty do mekki funkcjonalizmu
Bruno Taut: kolorowy modernizm [ZNANI ARCHITEKCI]
Wnętrza kancelarii SUŁKOWSKI LEGAL od mow.design. IUS EST ARS. Prawo jest sztuką
Najstarszy działający McDonald's na świecie. Jego wygląd nie zmienił się od chwili otwarcia